Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Davos 2023: Kripto Düştü Ama Yıkılmadı

Kripto sektörü Dünya Ekonomik Forumu’nun Davos toplantılarında yine boy gösterdi ama bu sefer o kadar baskın değildi.

17 Ocak 2023 19:49

Güncellenme: 18 Ocak 2023 08:28

DAVOS, İsviçre -  Kripto sektörü 2022 yılındaki Dünya Ekonomik Forumu etkinliğinde resmen şov yapmıştı.


Aradan geçen sekiz aya, birçok iflas olayına ve ciddi bir çöküşe karşın sektör bu sene de Davos’da boy gösterdi ancak bu kez o kadar şaşaalı değildi. Ana Kongre Merkezi’ne giden yol olan Promande’de kripto şirketlerinin reklamları vardı, lounge’larda ve toplantı odalarında projelerini anlatan şirketlere rastlamak mümkündü.


Circle, 2022'de olduğu gibi bu yıl da Davos Dorf tren istasyonunda devasa reklamını yerleştirmişti. (Nikhilesh De / CoinDesk)


Ancak bu yıl daha az şirket olduğu göze çarpıyordu. Bu yıl da Davos’ta olanlar arasında Circle, Global Blockchain Business Council, Casper Labs ve Filecoin Foundation dikkat çekiyordu. 2022’de kripto her yeri boyamışken 2023 etkinliğinde finans ve teknoloji devlerinin arasında kalmıştı. Ücretsiz bitcoin pizza stantları ve yoğun reklamlar bu sene göze çarpmıyordu.


Ripple Kıdemli Başkan Yardımcısı Brooks Entwistle, “Sekiz ayda ne büyük bir değişim olmuş. 2022’de bir kripto reklamı görmeden 2 metre yürümek mümkün değildi.”Davos'daki Techlodge'da geçen yıla göre daha az şirket yer alıyordu. (Nikhilesh De / CoinDesk)Burada piyasanın rolü de var. Entwistle 2022’de reklam veren ve alan kiralayan şirketlerin bu rezervasyonları önceden yaptırdıklarını ve Ocak 2022’de yapılması beklenen etkinliğin Covid nedeniyle ertelenmesinin söz konusu olduğunu hatırlatıyor. Diğer bir deyişle şirketler kripto sektörü henüz boğa piyasasındayken bu rezervasyonları yapmışlar. 


Buna karşın 2023 rezervasyonları fiyatların düşmeye başladığı döneme denk geldi ve bütçelerde yaşanan düşüş bu yılki katılımın sınırlı kalmasına neden oldu. 


LCX de reklan verenler arasındaydı. (Nikhilesh De / CoinDesk)Entwistle, “Mayıs ayından bu yana bayağı bir sarsıntı yaşandı. Artık NFT galerileri yok. Konuşup çalışma zamanı” diyor.


Filecoin Foundation, CNBC ile olan işbirliğinin reklamlarını yerel kilisenin cephesine yerleştirmiti. (Nikhilesh De / Coindesk)


Bu yıl tekrar gelenler pek de yılmışa benzemiyorlar. Filecoin Foundation’ın politika yöneticisi Marta Belcher, CoinDesk’e verdiği demeçte kriptonun sesinin bu yıl daha az çıktığını ve mevcut teknoloji üzerinde daha fazla diyalog kurulduğunu belirtiyor. 


“Gelişmelerin nasıl cereyan edeceğine bakacağız ama erken sinyaller oldukça olumlu.”


Ana etkinlik

Kripto sektörü geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda da ana konferansta panellerle farklı konuları gündeme getirdi. Bunlar içerisinde odaklanılan bazı alanlar vardı: Merkez bankası dijital paraları, dijital kimlikler, token ekonomisi gibi… 


Konferans resmi olarak Salı sabah start verdi. Kripto sektörü resmi programa dahil olmasa da Pazartesi günü kendi açılış programına imza attı ve Circle, Global Blockchain Business Council, Casper Labs ve Filecoin Foundation düzenledikleri panellerde FTX’den (Skybridge Capital kurucusu Anthony Scaramucci Sam Bankman-Freid’in “yolsuzluğa bulaştığını” söyledi) merkez bankası dijital paralarının anlamlı olup olmadığına (Tarihçi Niall Ferguson, “Ben merkez bankası dijital paralarının çözüm olduğuna inanmıyorum” dedi) birçok konuyu ele aldılar. Tarihçi Niall Ferguson, Financial Times ve Circle tarafından düzenlenen etkinlikte kripto hakkında konuştu. (Nikhilesh De / CoinDesk)Düzenleyicilerin ve politika yapıcıların bu panellerde aktif olarak katılım göstermesi pek beklenmeyen güzel bir gelişmeydi. Birleşmiş Milletler’den bir dizi temsilci GBBC’nin sponsorluğunda düzenlenen ve blok zincirinin kamu kurumlarında nasıl kullanıldığının tartışıldığı bir panele katılırken Commodity Futures Commision üyesi Christy Goldsmith Romero ve Avustralya Merkez Bankası’ndan Johannes Duong da panellerde yer aldı. 


Birleşmiş Milletler’in kuruluşu International Fund for Agricultural Development’dan (IFAD) Advit Nath, kurumunun blok zincirini kullanarak bağışların belirli bölgelerde nasıl dağıldığını analiz ettiklerini söylerken Goldsmith Romero blok zincirinin her işlemi kayıt altına almasının kurumunun hangi işlemlerde yetkisi olduğunun belirlenmesinde ve piyasaya dair genel analizlerde çok yararlı olduğunu belirtti. 


Kripto şirketlerinin düzenledikleri etkinliklere ilgi de oldukça iyiydi. Casper Labs’in alanı dolup taşarken Filecoin’in resepsiyonunda sadece ayakta yer bulunabiliyordu.


Casper Labs salonu hınca hınç doluydu. (Nikhilesh De / CoinDesk)


Sektörün bu haftadan hangi çıkarımları yapacağı henüz belirsizliğini koruyor. Entwistle CoinDesk’e verdiği demeçte kendisinin ve çalışma arkadaşlarının ana amacının potansiyel müşteriler ile iletişim kurmak olduğunu vurguluyor.


“Buradaki yaklaşımımız toplantıları taktik bir unsur olarak kullanmak.” Ripple’ın kendine özel bir alan kiralamamasının nedeni bu olsa gerek.


Starling Labs’den Jonathan Dotan, Entwistle’ın yorumlarına benzer yorumlarda bulunuyor ve şöyle diyor: “Çok fazla değişen bir şey yok.”


Dotan ise Starling Labs’in finansal alanlara çok girmediğinden dolayı kripto çöküşünden diğer şirketler kadar etkilenmediğinin altını çiziyor.


Zaten Davos da bağlantı kurma ve yeni müşteri kazanma yeri değil de nedir ki?


FTX’in gölgesi

Elbette ki FTX olayı bu yıl kriptonun sesinin kısılmasındaki önemli etkenlerden biriydi. 


Entwistle’a göre konuşmalar FTX’in çökmesine dair tartışmalarla sekteye uğradı ve panellerde en azından bu olaya değinilmeden geçilmedi. 


Sektör FTX’in çöküşünden sonra sendelemiş ve iflas eden şirketlerin durumunun genele yayılan bir salgına dönüşmesinden korkulmuştu. Şu ana dek bu salgın sektörün içinde kaldı ancak düzenleyiciler kripto dışında daha geniş anlamda finansal piyasaların salgından etkilenmesine dair çekincelerini dile getirdiler.


Financial Times’ın düzenlediği panelde Ferguson ile birlikte konuşan Circle CEO’su Jeremy Allaire, sektörün iyileşme sürecinde iyi oyuncular ile kötü oyuncular arasındaki farkı görmesinin önemli olduğunu belirtti. 


Allaire, “Gerçek anlamda bir faydası olmayan veya değer ifade etmeyen spekülatif varlıklar ile fayda odaklı tasarlanan dijital varlıkların arasındaki farkı görmemiz gerekli. Düzenlenmiş ile düzenlenmemiş arasındaki farkı anlamamız gerekli” diyor. 


New York Borsası başkanı Lynn Martin, yeterince tedbirin olmamasının geleneksel kurumların kripto paralar ile haşır neşir olmaktan imtina etmelerine neden olduğunu vurguladı.


Circle Davos 2023'te görünürlüğünü artırmıştı. (Nikshilesh De / CoinDesk)


“Son aylarda yaşadıklarımıza, özellikle de FTX olayına bakın… Geleneksel finansal modeller şeffaflık örneği olarak gösterilmeye başlandı. Düzenleyicilerin bize mihenk taşlarını göstermeleri gerekiyor. Bu şirketlerin daha geleneksel yapılara ve iş yapma biçimlerine çekilmeleri gerekli.”


Goldsmith Romero da katıldığı panelde ABD Kongre’sinin düzenleyicilerin rolünü netleştiren tasarıyı erteleyebileceğini söyledi.


Bir panelde konuşan Scaramucci FTX kurucusu Sam Bankman-Fried gibi birine güvenme hatasına muhtemelen yeniden düşeceğini söyledi. 


“Risk almaktan vazgeçmeyeceğim.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk