Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

CoinDesk 20 Listesindeki Büyük Değişim

Önde gelen kripto paralar ve dijital varlıkların yer aldığı CoinDesk’in listesindeki değişikliklere göz atın

9 Ağustos 2022 12:35

Güncellenme: 9 Ağustos 2022 13:38

CoinDesk’in önde gelen kripto paralar ve dijital varlıklara yer verdiği CoinDesk 20 listesi, terraUSD (UST) ve Luna’da (LUNC) yaşanan çöküşlerin ardından başlangıcından beri gördüğü en büyük değişimi yaşadı. CoinDesk 20 listesinde ayrıca, piyasada neler yaşandığına dair daha iyi bir indikatör sağlaması açısından bir değişiklik yapmaya karar verdik. Dijital varlık veri şirketi Kaiko’daki arkadaşlarımızdan topladığımız veriler ışığında sekiz dijital varlığın yerinde değişikliğe gittik. Bu, CoinDesk 20 listesinin şu ana dek gördüğü en büyük değişim.


Malumun ilamını belirtmekte fayda var: Algoritmik sabitcoin terraUSD (UST) ve “dengeleyici” coin’i Luna’nın (LUNC) Mayıs ayında çökmesi, piyasadan neredeyse 60 milyar doların kaybolmasına yol açtı. Şu sıralar tekrar piyasada listelenen ve aynı adı taşıyan Luna eskiye kıyasla sönük bir performans sergiliyor.


CoinDesk 20’de yaptığımız bir diğer değişiklik ise sabitcoin’lerin tamamını listeden çıkarmak oldu. Elbette bu, sabitcoin’lerin kripto ekosistemi için artık önemli olmadığı anlamına gelmiyor. 1 dolar seviyesine tutunma eğilimindeki sabitcoin fiyatları (Luna fiyaskosunu hariç tutarsak) kripto piyasasının günlük gidişatına dair indikatör sağlamıyor. Aradığımız indikatör piyasanın genel görünümüyle ilişkilidir: sabitcoin’lerin piyasa değeri ne kadar artarsa kripto piyasasına da daha fazla para girer.


Ancak bu sabitcoin’ler başka varlıklarla desteklenerek fonlanıyor. Yani bir bakıma sabitcoin’leri listeye dahil ederken hesabı çift dikiş yapmak gerekiyor. Dolayısıyla iki büyük sabitcoin’den Tether (USDT) ve USD’yi (USDC) CoinDesk 20 listesinden çıkarma kararı aldık.


Geçtiğimiz iki çeyrekte işlem hacimleri diğer coin’lerin gerisinde kalan dört kripto varlığı da CoinDesk 20 listesinden çıkardık: Layer 1 blokzinciri token’ları Polkadot (DOT) ve Loopring’in (LRC) yanı sıra metaverse coin’leri Gala (GALA) ve Decantraland (MANA).


Sabitcoin’ler ve Luna’nın liste dışında kalması yeni dört adet coin için yer olduğu anlamına geliyor. CoinDesk 20’ye giren yeni coin’ler ise aşina olduğumuz isimler.  


Litecoin (LTC) listeye sürpriz bir biçimde dönüş yaptı. Privacy coin’lerden Monero (XMR) ve Zcash (ZEC) bir kez daha Coindesk 20 listesine girerken, Tron (TRX), EOS (EOS), Bitcoin Cash (BCH) ve Algorand (ALGO) da yeni gelenler arasında. Merkeziyetsiz finans coin’i Kava (KAVA) ise yakından izlediğimiz kripto paralardan biri.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Maker Token’ın (MKR) Borsalardaki Hacmi Yükselişte

28 Eylül 2023 12:04

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk