Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Celsius Network’ün Çöküşü: Tasfiyeye Giden Sürecin Önemli Kırılım Anları

Celsius’un çeşitli kullanıcı aktivitelerini sınırlamasıyla başlayan ve iflas korumaya kadar giden sürece dair önemli gelişmelerin özeti.

16 Temmuz 2022 15:30

Güncellenme: 16 Temmuz 2022 16:12

Celsius Network bir aya yakın çaba gösterip tasfiyeden kurtulmaya çalışsa da sonunda iflas koruma sürecini başlatmak durumunda kaldı. Enflasyonun yüksek seyretmesinden ve volatil piyasa koşullarından doğan baskılarla tüketicilerin güveni azaldıkça kripto sektörü de zorlu günler geçirmeye başladı. Celsius son birkaç haftada iflas sürecine giren üçüncü önemli oyucu. 


İşte Celsius’un iflas noktasına gelme hikâyesinin ana kırılım anları:


12 Nisan 2022: Celsius Network sıkıntıların ilk sinyallerini vermeye başladı. Şirket yaptığı açıklamada akredite olmamış müşterilerin coin’lerinin tedbir amaçlı dondurulacağını, yatırımcıların yeni varlık yatırmasına ve Celsius Earn platformundan getiri elde etmesine müsaade edilmeyeceğini duyurdu.


Şirket yayımladığı bir blog yazısında, “Daha önce de belirttiğimiz gibi Celsius dünyanın her yerinde düzenleyicilerle yakın iş birliği içerisinde ve topluluğumuza olabildiğince şeffaf davranmaya çalışıyoruz. Daha da detayında bilgi vermek gerekirse Earn ürünümüzle ilgili ABD’deki düzenleyicilerle diyalog halindeyiz. Bu süreçle birlikte Earn’ün ABD’deki işleyiş biçiminde bazı değişiklikler yapacağız” diyordu. 


Mayıs 2022: Algoritmik stabil coin terraUSD ve onun kardeş coin’i LUNA 40 milyar dolarlık bir çöküşe neden oldular. Bu olay tüm kripto sektöründe yıkıcı etkiler oluşturdu ve kripto ekonomisinden 300 milyar doların buharlaşmasına neden oldu. 


Terra LUNA’nın ve TerraUSD (USDT) stabil coin’inin çökmesi tüketici güvenini de ciddi biçimde düşürdü. Kripto kışının ivmesi hızlandı ve bankalara hücum sürecine benzer bir çekim dalgası tüm kripto sektörüne yayıldı.


Celsius iflas koruma başvurusunda likidite sıkıntılarını anlatırken Luna’nın çöküşünden sonra oluşan domino etkisini vurguluyordu. 


12 Haziran 2022: Celsius aşırı piyasa koşullarıyla mücadele etmek amacıyla çekimleri, swap’ları ve transferleri durduğunu açıkladı. Bu hamle platformun iflasa sürüklendiği dedikodularını da alevlendirdi. Şirket bu hizmetlerin ne zaman başlayacağına dair bir plan sunmadı ve platformun 1,7 milyon kullanıcısı varlıklarını kaybettikleri korkusuna kapıldı. 


30 Haziran 2022: Celsius yaklaşan çöküşü engellemek için şirket yeniden yapılandırması alanında uzman isim Alvarez & Marsal şirketi ile anlaştı


Şirket bir blog yazısında, “Celsius olarak likiditeyi ve operasyonları stabilize etmek ve olabildiğince fazla bilgi paylaşmak için odaklandık ve çalışıyoruz” diyordu.


3 Temmuz 2022: Celsius iş gücünün yüzde 23’ünü işten çıkardı. Bu hamle şirketin likidite sıkıntıları yaşaması ve bazı hizmetleri durdurmasının bir ay sonrasında geldi.


Celsius blog yazısında, “Bu zor dönemden geçerken topluluğumuzu ve tüm müşterilerimizi merkeze koyarak hareket etmeye çalışıyoruz” diyordu.


7 Temmuz 2022: DeFi şirketi KeyFi New York Üst Mahkemesi’ne dava açtı ve Celsius’u piyasa manipülasyonuyla ve mevduatları koruma konusundaki temel tedbirleri alamamakla suçladı. 


Aynı gün KeyFi CEO’su Jason Stone Twitter’da yaptığı açıklamayla Celsius’u stratejisi ve tahminleri konusunda yalan söylemekle itham etti.


Stone, “Faaliyetleri ve hatta kripto varlık fiyatlarındaki dalgalanmaları hedge etmediler. Şirketin tüm portföyü her türlü piyasa olayına karşın savunmasız durumda” diyordu.


Stone ayrıca şirketin bir ponzi şeklinde yönetildiğini ve yüz milyonlarda dolarlık dolandırıcılık yaptığını belirtiyordu.


12 Temmuz 2022: Celsius’un cüzdanından DeFi protokolü Aave’ye 8,4 milyon dolar değerinde USDC transferi yapıldı. Bu borç kapatılarak karşılık olarak verilen teminat geri alındı. Bu teminat 10 milyon dolarlık sETH, 13 milyon dolarlık LINK ve 3 milyon dolarlık SNX biçimindeydi. 


13 Temmuz 2022: Celsius Network, ABD New York Eyaleti Güney Bölgesi Mahkemesi’ne iflas koruma (11. Madde) başvurusunda bulundu. 


Şirket, yazılı açıklamasında, “Celsius aylar süren çekimlerin, swap’ların ve transferlerin durdurulması ve şirketin stabilizasyonuna yönelik çabalar sonucunda bugün zor ama gerekli bir karar alarak iflas koruma başvurusunda bulundu. Çekimlerin hızla devam etmesi durumunda ilk başvuran müşteriler paralarını alabilecekken diğerleri geride kalacak ve Celsius’un bir toparlanma yakalamasını beklemek durumunda kalacaklardı” diyordu. 


14 Temmuz 2022: Celsius’un danışmanlarından Kirkland & Ellis’in mahkemeye sunduğu bilgilere göre şirketin bilançosunda 1,3 milyar dolarlık bir açık vardı. Bu, Celsius’un bilançosundaki deliğe dair ilk bilgiydi.


Bu makaleye konu olan olaylar devam etmektedir. Makale güncellemelerle devam edecektir. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in 63 Bin Dolara Yükseldiği Sırada TON ve RNDR %13'ten Fazla Arttı

10 Mayıs 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk