Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Celsius Aave ve Compound’a Borçlarını Ödeyip Teminatı Açığa Çıkarmaya Çalışıyor

Zor günler yaşayan Celsius, Aave ve Compound’a 258 milyon dolarlık borcunu kapatmaya başladı. Muhtemelen gözü bu borca karşılık verilen teminatta.

9 Temmuz 2022 07:24

Güncellenme: 9 Temmuz 2022 07:29

Likiditasyon ile yüz yüze olan Celsius, blok zinciri protokolü Maker’a bu hafta 223 milyon dolar ödeyerek 450 milyon dolarlık teminatı serbest bıraktırmıştı. Şirket bu stratejiyi merkeziyetsiz finans platformları (DeFi) Aave ve Compound’da da denemeye hazırlanıyor.


DeFi veri sitesi Zapper’ın verilerine göre Celsius ile ilişkilendirilen bir cüzdan Aave ve Compound’daki borcu 258 milyon dolardan 235 milyon dolara indirdi. 


Celisus kalan borcun tamamını öderse bu borca karşı verilen ve adı geçen DeFi platformlarında bağlı bulunan 950 milyon dolarlık varlık teminatını açığa çıkarabilir.

Bu ödeme hamleleri şirketin DeFi protokollerine olan borcunu yapılandırma ve buralarda bulunan teminat karşılığı varlıkları serbest bıraktırarak bilançosunu toparlama çabaları olarak değerlendiriliyor.


Blok zinciri verilerine erişimi olan uzmanlar, şirketin likiditasyon riskini çözmek için gösterdiği çabaları yakından izliyorlar.


Enigma Securities’de araştırma analisti John Freyermouth, “DeFi borçlarının geri ödenmesi olası bir işlemde geri kazanılacak değeri maksimize edebilir” diyor.


Celsius borcunu nasıl ödüyor?


Celsius yapılandırma danışmanlığı şirketi Alvarez & Marshal ile çalışırken finansal seçenekler konusundaki danışmanlığı Citigroup’dan alıyor. Şirket 30 Haziran’da yaptığı açıklamada varlıklarını “korumak ve saklamak” için seçenekleri araştırdığını belirtmişti.


Bu açıklamanın bir gün sonrasında DeFi protokollerine olan borçlar azaltılmaya başlandı.


Bu tür otomatik verilen borçlar genelde aşırı teminatlandırılır. Yani borcu alan aldığı miktarın üzerinde bir varlığı teminat olarak bağlar. DeFi borçlarını kapatmayı öncelemek Celsius açısından net pozitif bir durum zira şirket ödediği borçtan daha fazla değere sahip teminatı açığa çıkarıyor. 


Ceisus ilk olarak DeFi protokolü Maker’a olan 223 milyon dolarlık borcu ödemeye başladı. 


Şirket bir haftadan kısa aşure içerisinde borcu tamamen kapatarak 450 milyon dolarlık teminatı serbest bıraktırdı. Bu teminat Ethereum üzerinde tutulan wrapped bitcoin (WBTC) formundaydı. 


Bu işlemden birkaç saat sonra 500 milyon dolar değerinde WBTC kripto borsası FTX’e aktarıldı. Büyük olasılıkla bu işlemin nedeni satışa geçmekti.


Celsius şu anda Aave ve Compound’da ödeme yapmaya başladı. Unun sonucunda elde edeceği değer çok daha fazla. 


Kripto fiyatlarına etkisi

 

Bu yazı kaleme alındığı sırada Zapper verilerine göre  Celsius’un cüzdanının Aave’ye 150 milyon dolarlık USDC, Compound’a 85 milyon dolarlık DAI borcu bulunuyordu.


Celsius’un Aave ve Compound’daki borç karşılığı verdiği teminatlar sırasıyla 33 milyon ve 316 milyon dolar. Bu teminat WBTC, ETH, LINK, SNX, UNI, COMP gibi kripto paralar veya türevlerinden oluşuyor. 
Blok zinciri verilerini takip eden Etherscan’a göre Celsius, Cuma günü erken saatlerde 16 milyon dolarlık DAI ve 3 milyon dolarlık USDC transferi yaptı. 


Zapper’daki işlem geçmişine bakıldığında Celsius’un Aave tarafından çıkarılan türev coin’lerini ETH, LINK, BAT ve SNX gibi daha genel token’lara çevirdiği ve bu işlemin 50 milyon dolara yaklaştığı görülüyor. 


Fundstrat analisti Walter Teng’in CoinDesk’e verdiği bilgilere göre açığa çıkarılan teminat değerler borsalar veya tezgah üstü yapılar üzerinden satılarak müşterilerin çekim talepleri için kullanılabilir. Celsius’un yapacağı herhangi bir satış işlemi kripto fiyatlarını da etkileyebilir.,


Bu yazının hazırlandığı süreçte Celsius’un elinde tuttuğu BAT, COMP ve SNX gibi küçük hacimli altcoin’ler Yüzde 5, Yüzde 3,2 ve Yüzde 7,6 düşerken diğer kripto paralar stabil bir çizgi izliyordu. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk