Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Büyük Merkez Bankalarının Bilanço Politikaları Dibe Vurdu

Merkez bankalarının politika değişikliği, geçen yıl kripto para birimlerini karıştıran niceliksel sıkılaştırmanın sona erdiğini gösteriyor.

14 Nisan 2023 16:08

Güncellenme: 14 Nisan 2023 17:58

Dünyanın önde gelen ve güçlü merkez bankaları, enflasyonu kontrol altına alabilmek amacıyla riskli varlıkları istikrarsızlığa sürükleyen bir patikada yol alırken, bir yöntem olarak kullandıları bilançolarını küçültmekten vazgeçmiş gibi görünüyorlar.


Makroekonomik araştırma şirketi TS Lombard’ın izlediği  ve The Market Ear’ın derlediği verilere göre. niceliksel sıkılaşmanın son ermesiyle birlikte, aralarında Fed, Avrupa Merkez Bankası (ECB), İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Japonya Merkez Bankası’nın  da (BOJ) bulunduğu önde gelen merkez bankalarının kümülatif bilançosu dibe vurdu.  


The Market Ear, Perşembe günkü yayınında, merkez bankalarının bilançolarının büyüklüğündeki düşüşe değinerek “deltanın deltası son zamanlarda tersine döndü” tabirini kullandı.


Merkez bankalarında bilanço genişlemesi, bitcoin’i de kapsayan bir şekilde riskli varlıkların yaygın olarak yükselişi olarak kabul ediliyor.


Buna neden olarak ise, 18. yüzyılda İrlandalı-Fransız iktisatçısı Richard Cantillon’ın öne sürdüğü bir teoride, finansal piyasalarda faaliyet gösteren kuruluşların çoğunlukla bilanço genişletme yöntemiyle yeni yaratılan paranın ilk alıcıları durumunda olmalarını göstermesi olarak nitelendiriliyor. Söz konusu kuruluşlar, varlık fiyatlarını yükseltmek için alınan parayı kullanıyorlar.


Fed, son dönemde yerel bankalara kredi sağlamasının taze para yaratmayla sonuçlanıp sonuçlanmayacağı ile ilgili henüz net bir karar vermiş değilken BOJ ise tahvil alımı yaparak para basmaya devam ediyor ve ECB ve BOE’den kaynaklanan daralmaya pansuman yapıyor.


Daha Fazla Oku

    FedecbBoeBOJbilanço

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in 63 Bin Dolara Yükseldiği Sırada TON ve RNDR %13'ten Fazla Arttı

10 Mayıs 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk