Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bugün Açıklanacak ABD Enflasyon Verileri Faiz Artırımının Önüne Geçemeyebilir

“ABD’de enflasyon gerilemeyi sürdürse bile muhtemelen gelecek haftaki FOMC toplantısında 75 baz puanlık artırım kararı alınacak”

13 Eylül 2022 10:16

Güncellenme: 13 Eylül 2022 10:20

ABD enflasyon verilerinin açıklanmasından sadece birkaç saat öncesinde kripto piyasası yatay bir seyir izliyor. İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin son 24 saatte yüzde 2’lik artışla 22 bin 288 dolar seviyesinden işlem görüyor. Her ne kadar dün yakaladığı 22 bin dolar seviyesinde tutunmaya çalışıyormuş gibi gözükse de geçen hafta 18 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin’in fiyatında bariz bir yukarı yönlü hareketlilik söz konusu.


Proof-of-work konsensusundan çok daha çevre dostu proof-of-stake’e geçiş yapacak Birleşme’ye sayılı günler kalmışken Ethereum son 24 saatte yüzde 1,17’lik değer kaybederek 1,708 dolardan işlem görüyor.


Bugün TSİ 15.30’da açıklanacak ABD enflasyon verilerine dair trader’ların beklentisi, düşen petrol fiyatlarının etkisiyle tüketici fiyat endeksinin görece düşük gelmesi. Hisse senedi piyasalarında da benzer bir durum olabilir. Yatırımcıların/trader’ların katıldığı enflasyon anketinde beklentiler, Temmuz ayında kaydedilen yüzde 8,5’lik enflasyon oranına kıyasla Ağustos ayı verilerinin bu oranın altında seyretmesi üzerine. Varlık yönetim şirketi Ünlü&Co’nun yayımladığı bültende, “Hatırlanacağı gibi yıllık bazda yüzde 9,1 seviyesine kadar yükselen TÜFE daha sonra yön değiştirip yüzde 8,5’e gerilemişti. Ortalama piyasa beklentisi geri çekilmenin bugünkü veriyle yüzde 8,0’e doğru devam edeceğine işaret ediyor” ifadeleri yer alıyor.


Ancak enflasyon gerilese bile bu düşüşün para politikasında çok da anlamlı bir etkisi olmayabilir. Ünlü&CO raporunda “Son iki haftada Fed yetkililerinden gelen açıklamalar politika faizinde 75 baz puanlık artırım ihtimalinin yüksek olduğuna işaret ediyor” diyor ve ekliyor: “Bu nedenle enflasyon gerilemeyi sürdürse bile muhtemelen gelecek haftaki FOMC toplantısında 75 baz puanlık artırım kararı alınacak. Diğer taraftan şunu da eklemek gerekir ki faiz artırımının büyüklüğüne anlamlı şekilde etki etmeyebilecek olsa da verinin piyasa beklentisinin altında kalması önümüzdeki aylarda daha küçük ölçekli artırımlar getirebileceği için risk iştahını destekleyecektir.”


Son 24 saatin en çok kazandıran kripto parası yüzde 15,12’lik artışla Keep Network (KEEP) olurken, Ravencoin (RVN) yüzde 13,29, Solana (SOL) yüzde 9,62, Injective Protocol (INJ) yüzde 8,97, ApeCoin (APE) yüzde 7,49 ve Hedera (HBAR) yüzde 6,68’lik değer kazandılar.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Saklama Şirketi Fireblocks, Coinbase International Exchange ile Ortaklık Kurdu

10 Haziran 2024 22:07

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk