Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bu Haftadan Ne Beklemeliyiz: LUNA, Piyasalar, Faiz ve Tedirginlik

Binance'nin yeni Luna tokeni listelemesi ve AMB Başkanı Lagarde'nin açıklamaları, piyasadaki satış baskısını tetikleyebilir.

29 Mayıs 2022 19:39

Güncellenme: 31 Mayıs 2022 12:48

Geçtiğimiz günlerde, Terra Luna ağının UST krizi sonrasında, ne gibi bir yol haritası izleyeceği ve mağdur olan kullanıcıların zararlarının nasıl karşılanacağıyla ilgili oldukça yoğun tartışmaların geçtiği zamanlar yaşadık. Tüm bu sürecin sonunda Do-Kwon’un yeni bir Terra ağı oluşturma önerisi, topluluğun çoğunluğu tarafından kabul gördü ve oylama sonucunda teklif kabul edildi. 28 Mayıs tarihinde hayata geçen yeni Terra ağı sonrasında, mağdur olan kullanıcıların cüzdanlarına yeni Luna tokenlerin airdrop süreci de başlamış oldu.


Bu hafta, her zamanki ana ilgi odakları BTC ve ETH dışında yeni Luna tokenin de göstereceği performans oldukça merak ediliyor. Yeni tokenin performansı, aynı zamanda Luna kullanıcılarının da davranış eğilimlerini göstermesi bakımından önemli olacak. 


 Binance etkisi


28 Mayıs itibarıyla faaliyete geçen yeni Luna tokeni, birçok borsada listelenmeye başladı. Listelenir listelenmez 0.5 USD seviyesinden ciddi bir çıkışla bazı borsalarda 30 USD seviyelerine kadar yükselen Luna tokeni, 5 USD civarında dengelenmeye başlamış görünüyor. UST ve Luna tokenlerinin yarattığı kriz sonrasında, bazı kullanıcılar bakiyelerinin tamamını, bazılarıysa önemli bir kısmını kaybetti. Bu nedenle, kullanıcıların airdrop üzerinden yeni Luna tokenleri alır almaz satma eğilimi içerisinde olmaları oldukça normal karşılanabilir. Yeni Luna tokenin 5 USD seviyelerini koruması halinde, yeni ağın market değerinin halihazırda 1 milyar USD üzerinde olduğu görülüyor. Ancak yeni tokenin Binance üzerinde ticarete açılması, mevcut trend üzerinde önemli değişikliklere yol açabilir.


Binance, diğer kriptopara borsalarına göre açık ara en çok hacme sahip olan borsa olarak öne çıkıyor. Yeni Terra ağını ve yeni Luna tokeni destekleyeceğini açıklayan son borsalardan olan Binance, tokeni işleme açmak için de yine acele etmedi. 31 Mayıs Salı günü TSİ 09:00 itibarıyla tokenin işleme açılacağı belirtildi. Dolayısıyla airdrop üzerinden Luna token bakiyesini Binance cüzdanına almayı bekleyen kullanıcılar, 31 Mayıs itibarıyla tokenlerine erişebilecekler. Bu nedenle, Binance üzerindeki kullanıcıların yeni bir satış baskısı oluşturup oluşturmayacağı, bu haftanın merak edilen konuları arasında üst sıralarda yer alıyor.


Tedirginlik sürüyor


On-chain veriler, fiyat hareketlerine dair kesin görüşler bildirmeseler de çoğu zaman önemli ipuçları vererek fiyat tahminleri için kritik bir konumda bulunurlar. Bitcoin’in 20 gündür devam eden yatay seyrinin ne zaman sonlanacağına dair beklentilerin her geçen gün yükselmesi, on-chain verileri giderek daha önemli hale getiriyor.


Son günlerdeki yatay hareket nedeniyle çoğu veri oldukça stabil durumda bulunuyor. Ancak NVT Golden Cross göstergesi, olağan seyrinin dışına çıkarak dikkatleri üzerine çekti. Bir kriptoparanın piyasa değeriyle, yine o kriptoparanın kullanım sıklığını karşılaştıran bu oran, yukarı yönlü ilerleyerek BTC için düşüşün devam edebileceğine yönelik sinyaller vermeye başladı.NVT Golden Cross göstergesinin yukarı hareket etmesi, BTC’nin kullanım sıklığıyla piyasa değeri arasında negatif bir ilişkinin oluştuğunu ve dengenin bozulduğunu gösterir. Bu durumda, piyasa değerinin düşme ihtimali yani BTC fiyatının düşme ihtimali yükselir. Piyasa değeri ve kullanım sıklığı arasındaki denge sık sık değişebildiği için sadece ekstrem dengesizlikler dikkate alınır. Grafikte görüldüğü gibi yukarı yönlü hareketin pembe bölgeye girmesi, mevcut dengesizliğin ciddi boyutlara ulaşmaya başladığını göstermektedir.


Unutulmamalıdır ki on-chain veriler kesin fiyat görüşlerini ifade etmez. Kriptopara ekonomisi, birçok dinamiğe bağlı olduğu için tek bir on-chain verisiyle fiyat tahmini yapmak, pek mümkün değildir. Dolayısıyla NVT Golden Cross üzerindeki bu dengesizliğin, önümüzdeki günlerde olası bir düşüş için dikkatli olunması yönünde bir telkin olarak değerlendirmek gerekir.


Negatif faizin son günleri

Kriptopara piyasası dışındaki global gelişmelere baktığımızda, 1 Haziran tarihinde Avrupa Merkez Bankası(AMB) Başkanı Christine Lagarde’nin yapacağı konuşmada AMB’nin politikalarıyla ilgili önemli ipuçları elde edilebilir. 


Lagarde, geçtiğimiz haftaki konuşmasında Temmuz ve Eylül aylarında AMB’nin 25 baz puan faiz arttırmayı düşündüğünü ve negatif faiz dönemini sonlandırmayı düşündüklerini açıklamıştı. Koronavirüs nedeniyle ekstrem noktalara ulaşan parasal genişleme politikalarının sonlandırılması ve global ekonominin parasal sıkılaşma uygulaması beklenen bir gelişmeydi. Ancak Ukrayna Savaşı’nın başlaması, parasal sıkılaşmanın getireceği sonuçları hem kısa hem uzun vadede oldukça belirsizleştirdi. FED başta olmak üzere uygulanan parasal sıkılaşma politikaları, kriptoparalardan da para çıkışlarının agresifleşmesine ve fiyat düşüşlerinin sertleşmesine neden oldu. AMB Başkanı Lagarde’nin de faiz arttırma politikasına başlamasıyla birlikte kriptoparalar üzerinde yeni bir satış baskısının olup olmayacağı da en önemli konu başlıkları arasında bulunuyor.


Ayrıca, AB Liderleri Ukrayna Savaşı nedeniyle olağanüstü toplanma kararı aldı. Ancak bu görüşmeden kriptoparalarla ilgili bir gelişmenin çıkma ihtimali oldukça düşük bulunuyor. Yine de görüşmenin tetikleyebileceği global dinamikler, dolaylı yoldan kriptoparaları da etkileyebilir.


***

Önümüzdeki hafta, negatif ekonomik göstergelerin fiyat performansına ne kadar etki edeceğini ve yeni Luna tokenin performansını inceleyeceğimiz bir hafta olacak. AMB Başkanı Lagarde’nin konuşması ve AB liderlerinin Ukrayna için yapacağı olağanüstü görüşmeler de global trendleri etkileyebilecek nitelikte olabilir.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Berkay Aybey

Bodrum-Muğla'da doğup büyüdü, Marmara Üniversitesi Ekonometri Bölümü mezunu. Yaklaşık 7 yıldır kripto paralarla ilgileniyor. Yazılı ve videolu içerik üretimine ek olarak danışmanlık hizmeti veriyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kriptoda Gerçek Dünya Varlıkları Dönemi Başladı

2 Nisan 2024 18:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk