Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Blok Zinciri Teknolojisini Spekülatif İşlemlerle Yıpratmayın

Bank of America’nın raporuna göre dağıtık defter ve blok zinciri teknolojilerine yönelik uygulamaların geliştirilmesine devam edilecek.

18 Kasım 2022 16:19

Güncellenme: 18 Kasım 2022 17:35

Bank of Amerika (BAC) Perşembe günü yayınladığı bir raporda spekülatif kripto işlemleri ve token fiyatları konusunu bunların temelini oluşturan blok zinciri teknolojisinden ayırmak gerektiğini vurguladı. Bu rapor, önde gelen bir grup bankanın ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) doları temsil edecek dijital token’larla bazı testler yapmaya başlamalarının ardından geldi. 


Citigroup, HSBC, BNY Mellon ve Wells Fargo gibi bankaların yanı sıra Mastercard gibi ödeme sistemleri devleri de bu testleri yapan finans şirketleri arasında yer alıyorlar.


Analistler Alkesh Shah ve Andrew Moss’un yazdığına göre FTX’in ve Alameda Research’ün çöküşünden sonra gelen olumsuzluklara rağmen dağıtık defter ve blok zinciri teknolojilerini kullanacak uygulamaların geliştirilmesi devam edecek.


BAC’ın raporunda belirtildiğine göre bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) aksi takdirde teminat olarak atıl yatacak kaynakların getiri sağlayan yatırımlara yönlendirilmesini kolaylaştıracak mutabakat süresi gibi faydaları olacak. Diğer olumlu etkiler arasında maliyetlerin azalması, kredi riskinin düşmesi ve şeffaflığın artması sayılabilir.


Bank of Amerika’ya göre bireylerin kullanımına yönelik bir CBDC’den önce toplu işlemlerde kullanılacak bir CBDC hayata geçirilecek. Bunun nedeni tasarımının daha az karmaşık olması ve mahremiyet ve bankacılık sistemine yönelik gereksinimlerin daha kolay karşılanması olabilir.


Merkez bankaları ve hükümetlerin özel sektörün desteğini alarak dijital varlık inovasyonunu yönlendirmeleri bekleniyor. Bu da yeni gelir akışlarına kaynak oluşturabilir. Hükümetler ödeme sistemleri ve danışmanlık şirketlerinin tecrübelerinden faydalanmak için onlarla anlaşmalar yapabilir. Ancak asıl gelir fırsatları dağıtık defter platformları, bulut depolama hizmetleri, siber güvenlik, dijital varlık tutuma/cüzdan ve çevrimdışı erişme dair telekomünikasyon hizmetleri sunan altyapı sağlayıcılara yönelik gelişecek.


Rapora göre bundan potansiyel olarak faydalanacakların durumu CBDC uygulamasına dair yaklaşımla şekillenecek. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Piyasası Hong Kong Spot ETF Kararını Beklerken Bitcoin Yeşile Döndü

15 Nisan 2024 09:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk