Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Blast Ekosisteminde 1,3 Milyon Dolarlık Rug Pull Gerçekleştirildi

Blast’ın projenin potansiyelini "yadsınamaz" olarak nitelendirmesi yatırımcılar arasında güven duygusu yaratmıştı.

26 Şubat 2024 10:00

Güncellenme: 26 Şubat 2024 10:54

Finansman konusunda arkası sağlam olan ve oldukça ilgi çeken Blast ekosistemi, bireysel trader’lardan mevcut fiyatlarla 1,3 milyon dolar değerinde 420 ether (ETH) toplayan projenin bir anda kayıplara karışmasıyla ilk rug pull olayına tanık oldu.


Türkçe karşılığı halı çekme olan rug pull, geliştiricilerin token satarak yatırımcılardan para toplamasının ardından projeyi habersizce kaldırmaları yoluyla gerçekleştirdikleri bir dolandırıcılık türüdür.


Kumar ve alım satım platformu olduğu iddia edilen RiskOnBlast, geçtiğimiz haftaki tohum finansman turunda yatırımcılardan 1 milyon doların üzerinde para topladı ve Blast’ın Big Bang yarışmasına katılarak fon toplamaya devam edecek olan projelerden biriydi.


Ancak pazar günü, projenin tüm sosyal medya hesapları kapatıldı. On-chain araştırmacısı @somaxbt, çalınan fonların 750’den fazla cüzdandan aktarıldığını bildirdi. Fonların yaklaşık 500 bin doları swapping hizmet sağlayıcısı ChangeNow’a, 360 bin doları kripto borsası MEXC’ye ve 187 bin doları Bybit’e yollandı.Blast, daha önce resmi Twitter hesabında projeyi tanıtarak projenin potansiyelini “yadsınamaz” olarak nitelendirmişti. Blok zincirindeki projelerin yaptıklarına doğrudan dahil olmasa da, Blast’ın bu paylaşımı yatırımcılar tarafından bir onay olarak algılanmış gibi duruyor.


12.500 doların üzerinde dolandırıldığını iddia eden yatırımcıların bulunduğu olayda, piyasa gözlemcileri durum tespiti eksikliğini ve neredeyse bir gecede geliştirilebilecek projelere yapılan sorumsuz sermaye akışlarını eleştiriyor. Daha Fazla Oku

    blastriskonblastdolandırıcılıkrug pull

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Misyon Bank ile Varlık Yönetiminde Yeni Bir Dönem Başlıyor

10 Haziran 2024 11:26

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk