Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

“BlackRock Pivot” Devam Ediyor, Bitcoin Artan Hacimle Yükseliyor

ETF başvurusu onaylanırsa bu, kripto para birimleri tarihinde belirleyici bir an olabilir.

22 Haziran 2023 10:01

Güncellenme: 22 Haziran 2023 10:22

  • BlackRock’ın ETF başvurusu, bitcoin’in fiyatındaki düşüşe son verdi.

  • Bitcoin, fiyatlar için iyi bir durum olduğu bilinen aşırı alım bölgesine giriş yaptı.

“BlackRock Pivot”un yedinci güne girmesiyle bitcoin, bullish hareketler sergiliyor. Yatırımcıların merak ettiği soru ise bu iyileşmenin uzun vadeli mi kısa vadeli mi olduğu.


Çarşamba günü yüzde 7’den fazla yükselen kripto para, en son nisan ayında ulaşılan 30 bin dolarlık seviyeye ulaştı. Bollinger Bantları incelendiğinde üst üste iki gün yükseliş sinyali verdiği görüldü.


İşlem hacmi ise üst üste üç gün boyunca 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde seyretti ve genel kripto piyasası kapitalizasyonu göz önüne alındığında yüzde 51,6’yı gördü.


Bitcoin’deki bu yükseliş, bu yıl kriptoda yaşanan en önemli iki olay olarak tanımlanabilecek gelişmelerden sonra gerçekleşti. Bunlar, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) 5 ve 6 Haziran’da Binance ve Coinbase’e karşı dava açması ve finansal hizmetlerdeki dev isim BlackRock’ın geçtiğimiz hafta spot bitcoin ETF’si için başvuruda bulunması.


İlk olay BTC’nin fiyatında iki gün içerisinde yüzde 5’lik bir düşüşe yol açtı ve nisan ayında başlayan düşüşü yüzde 16’lık bir orana tamamladı. İkinci olay ise duyurunun yapıldığı gün kripto paranın fiyatını yüzde 1,3 toparladı ve o zamandan beri yüzde 17 daha artış görülmesini sağladı.


BlackRock’ın ETF başvurusu, 2023 kriptosunda ve muhtemelen daha da ötesinde önemli bir pivot olayı olarak tarihe geçebilir. Gelişmede üç nokta öne çıkıyor.


  1. Bitcoin itibarının içinde bulunduğu risk, BlackRock’ın mücadelesiyle iyileşebilir. Dünyanın en büyük varlık yöneticisinin kripto varlığın alanını genişletmesi BTC’nin değeri açısından oldukça önemli olabilir.

  2. Başvurunun onaylanması, ETF’nin yatırım çekmesi adına BTC satın alımları gerektireceğinden piyasaya alıcı kitlesi ekleyebilir.

  3. Eğer başvuru onaylanırsa bu durum diğer büyük varlık yöneticilerini de benzer projeler için teşvik edebilir ve daha fazla başarıyla sonuçlanan başvurular adına bir potansiyel yaratabilir. ETF ile ilgili olmasalar da Fidelity ve Schwab’ın kripto borsası kurmaları, Deutsche Bank’in kripto saklama alanındaki yeni planı bu örnekler arasında yer alabilir.

Bitcoin’in fiyat artışı, Göreceli Güç Endeksi’nin (RSI) 70’i aşmasına neden oldu, bu da varlığın “aşırı satın alındığını” gösteriyor.


2015’ten bu yana bitcoin RSI 416 kez 70’i aştı. Gelişmeyi takip eden 30 gün içerisinde BTC fiyatı yüzde 13,5 arttı. RSI indikatörünün 72-74 arasında değiştiği 2015 yılından bu yana fiyatı yüzde 12,9 oranında yükselmesi 65 kez görüldü.


Buna karşılık ETH’nin 70’i aşan RSI okumalarını takiben 30 günlük kazancı yalnızca yüzde 3,3’tür. Yani veriler, bitcoin’in teknik olarak aşırı satın alındığında bile sürekli hareket gösterme eğiliminde olduğunu ifade ediyor.


Tarihin tekerrür etmesini beklemeyen ayı yatırımcıları, BTC’nin 20 günlük hareketli ortalaması olan 27 bin doların hedef fiyat olmasını bekliyor olabilir.


BlackRock’ın duyurusu, artan işlem hacimleri ve BTC’nin aşırı alım eğilimi göstermesiyle ayı yatırımcılarını zorlayabilir.İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    teknik analizBitcoinblackrock

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk