Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitget Araştırmacısından Ether ETF Sürecine Dair Öngörüler

Bu başvurular reddedilse bile, ETH ETF'si birkaç ay içinde onaylanabilir.

23 Mayıs 2024 17:02

Güncellenme: 23 Mayıs 2024 17:20

Kripto ekosistemi ether ETF’lerine dair kararın ne olacağını merakla beklerken, tüm olasılıklar değerlendirilmeye devam ediyor. Bitget araştırmacısı Ryan Lee, bundan sonraki süreçlerde neler olabileceğine dair fikirlerini belirtiyor.


Spot ETH ETF’si onaylanırsa, ether'in likidite, fiyat istikrarı ve yatırımcı duyarlılığı gibi piyasa dinamikleri üzerinde beklenen etkiler neler? Bu durum ether'in daha geniş kripto para piyasasındaki rolünü nasıl şekillendirecek?


Bitcoin ETF'leriyle, özellikle de ether vadeli işlemlerine dayalı olanlarla karşılaştırıldığında, ETH ETF'leri ölçek ve işlem hacmi bakımından nispeten küçük sayılabilir. En büyük ether vadeli işlem ETF'sinin AUM değeri 100 milyon dolardan az ve bazı bitcoin ETF'lerinden önemli ölçüde daha küçük. Hatta bu, ether vadeli işlem ETF'leri arasındaki en büyük AUM seviyesi ve diğerleri daha da düşük, neredeyse göz ardı edilebilir AUM seviyelerine sahip.


Spot ETH ETF'sinin onaylanması, ABD hisse senetleri borsasından gelen yatırım ve fonlamayla likiditeyi artırarak ether'in fiyatını destekleyebilir. Bu durum, dış likiditenin fiyatını önemli ölçüde artırarak kısa sayılabilecek bir süre içinde tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasına yol açtığı Bitcoin örneğini taklit edebilir. Bununla birlikte, ether ETF onayına ilişkin zorluklar ve belirsizlikler devam ediyor.


Onaylanması halinde bir ether ETF'si, özellikle spot ETF'leri hedefleyenler olmak üzere, kendi ETF'lerini başlatmak isteyen diğer kripto para birimleri için yeni bir standart oluşturabilir. Hisse kanıtı (PoS) ve staking mekanizmaları gibi ETH'ye benzer özelliklere sahip kripto para birimleri de bu yolu izleyebilir.


BlackRock gibi kuruluşların ether ETF'sini onaylaması, diğer kripto paraları kapsayan ETF'lerin önünü açarak denetimli finansal ürünler aracılığıyla erişilebilen kripto varlık yelpazesini genişletebilir. Tersine, ETH ETF'si reddedilirse, PoS tabanlı kripto para birimleri hariç olmak üzere, ETF'ler için yalnızca rezerv kanıtı gibi Bitcoin ile aynı standartları izleyen kripto para birimlerinin dikkate alınacağı anlamına gelebilir.


Özetle, ether ETF'sinin onaylanması, kripto ETF'lerinin geleceği için çok önemli ve potansiyel olarak dönüştürücü bir adım olarak görülüyor. Bu adım yalnızca ether fayda sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda diğer PoS tabanlı kripto paraların ana akım finansal ürünlere nasıl entegre edileceği konusunda da bir emsal teşkil edecek. Kripto topluluğu, likiditeyi, yatırımı ve kripto paraların daha geniş kabul görmesini önemli ölçüde etkileyebilecek bu gelişmeyi heyecanla bekliyor.


Mevcut ortam ve mevzuat çerçevesi göz önüne alındığında, bir ether ETF'sinin onaylanması, özellikle SEC'in bakış açısından, birçok önemli zorlukla karşı karşıya. Başkan Gary Gensler yönetimindeki SEC, Bitcoin'e benzer standartlara bağlı kripto para birimlerini tercih ettiğini ifade etmişti. Bu durum, emtia ve menkul kıymetleştirme riskleri göz önüne alındığında ETH için özel bir zorluk teşkil ediyor. (SEC'in Ethereum PoS'a geçtiğinden beri Ethereum Foundation’ı soruşturduğu bildiriliyor). 


Ret durumunda sıradaki adım ne olacak?

Bu başvurular reddedilse bile, ETH ETF'si birkaç ay içinde onaylanabilir. 19b-4 başvurusunun güncellenmesi kritik bir adım, ancak ETF'nin nihai onayını sağlamak için daha fazla çalışmaya gerek var. Potansiyel piyasaya sürmeyi planlayan tarafların, ürün işlem görmeye başlamadan önce S-1 başvuru onayı alması gerekiyor. Bu, hem 19b-4 hem de S-1'in 23 Mayıs'ta onaylanması mümkün olsa da şansın çok yüksek olmadığı anlamına geliyor.


Ek olarak, Bloomberg analisti James Seyffart'ın analizi de bu olasılığı destekliyor. Seyyfart, bir spot ETH ETF'si çıkarmak için aynı anda onaylanmış bir 19b-4 ve imzalı bir S-1 kayıt beyanına sahip olunması gerektiğini belirtti. 19b-4 bu hafta onaylansa bile, S-1'in onaylanması birkaç hafta hatta aylar sürebilir.


Ancak, en önemli kısım beş SEC komisyon üyesinin yapacağı oylama. Gary Gensler, Bitcoin spot ETF’siyle yaşadığı deneyimde olumlu oy kullanmıştı. ABD seçimleri yaklaşırken, Gensler'in karşı karşıya olduğu siyasi baskı ve çeşitli hususlar ether ETF'sinin onayını destekleme olasılığını daha da artırıyor.


Onay/ret durumunda Eth token fiyatında görülecek etkiler

ETH spot ETF'si onaylanırsa, ETH'nin kendisi ve LSD, LSDFi ve Katman 2 sektörlerindeki güçlü korelasyona sahip token’lar büyük olasılıkla önemli artışlar görecektir. ETH/BTC kuru da son altı ayın en yüksek seviyesi olan 0,06'nın üzerine çıkabilir. BTC'nin mevcut fiyatı 71.150 dolarda kaldığı varsayılırsa, ETH potansiyel olarak 4.269 dolara yükselebilir. Buna ek olarak, piyasa duyarlılığına bağlı olarak ETH/BTC kuru geçtiğimiz yılın zirvesi olan 0,07 ile 0,075 aralığına geri dönerek ETH'nin fiyatını 5.000 ila 5.500 dolar arasına çekebilir.


ETH spot ETF'si onaylanmazsa, piyasa geçici bir durgunlukla karşılaşabilir ve ETH potansiyel olarak 3.000 dolar civarına gerileyebilir. Bu da potansiyel olarak bu altcoin sezonuna başka bir yavaşlatma getirebilir. Bununla birlikte, o durumda bile 3.000 dolar seviyesi, ETF'nin onaylanmama olasılığının yüksek olduğu bir fiyat olarak kabul ediliyor ve ETH'nin bu direnç seviyesinin altında ciddi bir düşüş yaşaması muhtemel görülmüyor.


ETH ETF’lerinin onaylanması diğer ‘shitcoin’ ETF’lerine yol açar mı?

Ether vadeli işlem ETF'si, bu yıl kripto para alanında saldırganlar ve hırsızlıklarla sıkça karşılaşan DeFi yatırımcılarına da yeni bir umut getirebilir. K33 Araştırma Enstitüsü'ne göre, vadeli işlem ürünleri "Ether'e yönelik ABD talebini artırabilir". Bu da daha fazla işlem hacmi ve daha fazla faaliyet anlamına geliyor.


ETH vadeli ETF'lerinin ortaya çıkması, SEC'in BlackRock gibi varlık yönetim şirketleri tarafından sunulan Bitcoin spot fonları için çok sayıda başvuruya açık olduğuna dair güveni de artırabilir. Bu önemli bir gelişme olacaktır çünkü ETF'ler yatırımcılara hisse senetleri, emtialar ve belki de kripto para performansları üzerine tahminde bulunmak için uygun bir yol sunuyor. Buna ek olarak, menkul kıymetler piyasasında işlem gören ETF'ler genellikle yüksek likiditeye sahip oluyor.


İnsanlar Bitcoin ETF'lerinin eninde sonunda bu varlık sınıfını ana akım haline getireceğini ve diğer kripto para birimlerini yükselteceğini umuyor. Spot ETF'lerin aksine, vadeli ETF'ler yatırımcılara birkaç ay içinde ETH fiyatının ne olacağına dair tahminde bulunma fırsatı sunacak. Bu ürünler teknik olarak perakende trader’lardan ziyade kurumsal yatırımcılar için tasarlanmış türevler. Bu nedenle SEC ve Gary Gensler, kurum spot bitcoin ETF'leri için başvuruları incelemeye devam ederken bile satışlarını onaylayabilir.


Analistler, ETH destekçilerinin bu haberi beğenmesine rağmen, tokenin vadeli ETF'sinin Bitcoin ETF ile aynı yörüngeyi izleyebileceğini söylüyor. Bu durum yatırımcılar için endişe kaynağı olabilir.


Buna rağmen, ether vadeli işlem sözleşmeleri piyasası güçlü kalmaya devam ediyor. Coinglass'a göre, temmuz ayında yatırımcılar Chicago Ticaret Borsası'nda 12,50 milyar dolardan fazla ETH vadeli işlemi gerçekleştirdi. Bu rakam Kasım 2021'deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 34 milyar doların oldukça altında olsa da aylık işlem hacimleri bu yıl sürekli olarak 10 milyar doların üzerinde kaldı.


Daha Fazla Oku

    ether etfSECbitcoin etf

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
10x Research: “Ether’den Uzak Durun, Bitcoin’e Güvenin”

13 Haziran 2024 13:23

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk