Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin'in Yılbaşından Beri Sürdürdüğü Yükselişi Durdu, Piyasa Genelinde Kırmızı Bir Hava Hakim

Yılbaşından beri yüzde 30 değer kazanan Bitcoin bir anda frene bastı, diğer büyük kripto paralardaki düşüş ise görece daha sert

25 Ocak 2023 09:05

Güncellenme: 25 Ocak 2023 09:11

Dört gündür 23 bin doların üzerinde seyreden piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin dünden beri yüzde 1,79’luk değer kaybederek 22 bin 676 dolardan işlem görüyor. Bitcoin son 24 saatte her ne kadar yüzde 2’ye varan bir değer kaybı yaşasa da yılbaşından beri yüzde 30 değer kazanmış durumda.


Ancak kripto piyasasında geçen hafta sonundan beri esen bahar havasının diğer büyük kripto paralarda yerini aşağı yönlü hareketliliğe bıraktığını görmek mümkün. Bitcoin’in 2023 yılbaşından beri istikrarlı yükselişine tam anlamıyla ayak uyduramayan ancak yine de yukarı yönlü hareketliliğe sahne olan Ethereum’un son 24 saatteki düşüşü dikkat çekiyor. Dün gece 1,522 dolara kadar gerileyen ve şu sıralar 1,548 dolardan işlem gören Ethereum yüzde 5,57’lik değer kaybetmiş durumda.


CoinDesk’e konuşan FOREX.com’un küresel araştırma lideri Matt Weller, “Fiyatların artış gösterdiği bu ortamda dipten gelen dalgayı kaçırmadıklarından emin olan trader’ların çoğunun havlu attığını görüyoruz” diyor.


Piyasa değeri bakımından büyük diğer kripto paralar da uzun zamandır sürdürdükleri yükseliş trendini bugün itibarıyla bozmuşa benziyor. Binance Coin (BNB) yüzde 5,61’lik, XRP yüzde 3,74’lük, Cardano (ADA) yüzde 6,96’lık, Dogecoin (DOGE) yüzde 6,22’lik ve Stellar (XLM) yüzde 4,19’luk düşüş kaydetmiş vaziyette.


Piyasalar hakkında CoinDesk’e konuşan bir diğer isim, kripto varlık yönetim şirketi BitBull Capital’in CEO’su Joe DiPasquale ise “Piyasadaki yükselişin kısmi de olsa sebebi açığa satılan varlıkların piyasadaki arz eksikliği nedeniyle hızlıca yukarı tırmanmasıydı. Bu yüzden Bitcoin ve diğer altcoin’ler aşırı değerlendi ve bir düzeltmeye ihtiyaç duyuluyor. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde Bitcoin’in 20 bin doları görmesi bizim için sürpriz olmaz” diye konuşuyor.


Kripto piyasasıyla pozitif korelasyonu dikkat çeken hisse senedi piyasalarının performansı görece yatay seyrediyor: Nasdaq dünü yüzde 0,27’lik ve S&P 500 yüzde 0,071’lik ufak düşüşlerle, Dow Jones ise yüzde 0,31’lik artışla kapamış durumda.


Son 24 saatte en çok değer kaybeden kripto para yüzde 18,39’luk düşüşüyle ICON (ICX) olurken, IoTeX (IOTX) yüzde 14,77’lik, NuCypher (NU) yüzde 14,40’lık, Flow (FLOW) yüzde 13,03’lük ve Yield Games (YGG) yüzde 12,64’lük değer kaybına uğramış vaziyette.Daha Fazla Oku

    BitcoinEthereumNasdaqNasdaq

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk