Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin'in Fiyatını Artıran Büyük Yatırımcılar Şimdi De Düşürebilir

Bitcoin'in süreç içinde çeşitli nedenlerle artan fiyatının düşürülebileceği tartışmaları gündemi meşgul ediyor

17 Mayıs 2022 09:21

Güncellenme: 17 Mayıs 2022 12:31

Kripto dünyasında 2021'deki önemli bir anlatı, kurumsal yatırımcıların gelişi oldu. Tesla (TSLA), 1,5 milyar dolar değerinde bitcoin (BTC) satın aldı ve JPMorgan Chase (JPM) ve Morgan Stanley (MS) gibi Wall Street bankalarının yanı sıra serbest yatırım (hedge) fonları, o yıl müşteri varlıklarını bitcoin'e ayırmaya başladı.

Bu kurumsal yatırımcılar, sadece artan ana akım kabulün bir işareti olmakla kalmadı, aynı zamanda fiyatları da artırdı. Kripto, sektörün piyasa kapitalizasyonunun o yıl %185 artmasıyla patlama yaptı.

Şimdi, kripto piyasasındaki dramatik değer kaybının, endüstrinin geçen yılın sonunda ulaştığı tüm zamanların en yüksek piyasa değerinden 1,25 trilyon doları silip süpürürken, ortadaki soru şu: Bu çöküşte kurumsal paranın rolü nedir? Ya da daha açık söylemek gerekirse, kurumsal yatırımcılar işleri daha da kötüleştiriyor mu?

Kripto piyasasının borsa ile korelasyonu giderek arttı ve kurumsal yatırımcıların piyasadaki varlığı bu korelasyonu daha da artırıyor. Ve borsa düşerken kripto piyasasını da yanında götürüyor. Bunu biliyoruz.

Genesis Trading'in Nisan 2022 raporuna göre; “Paul Tudor Jones ve Renaissance Technologies gibi geleneksel yatırımın önde gelen şirketlerinin kamuya açık beyanlarıyla 2020 yılının başlarında toplanmaya başlayan BTC’ye yönelik kurumsal ilgi akışı, BTC ve S&P 500 arasındaki 60 günlük korelasyonda sürekli bir sıçrama ile çakışıyor.” (Genesis, CoinDesk'in de sahibi olan Digital Currency Group'un bir yan kuruluşudur.)

Dow Jones Piyasa Verilerine göre, bitcoin, ether (ETH) ve büyük ABD hisse senedi endeksleri arasındaki üç aylık korelasyon geçen hafta rekor seviyeye ulaştı.

Bitcoin ile Standard & Poor's 500 Endeksi arasındaki üç aylık korelasyon grafiği, fiyatların nasıl bu kadar paralel hareket etmediğini gösteriyor.

Bitcoin boğaları için, son zamanlardaki kripto çöküşünün geleneksel piyasalardaki düşüşten ayrı tutulamaması, sinir bozucu bir durum. Hisse senetleri, Federal Rezerv'in Mayıs ayındaki son Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında 50 baz puanlık son faiz artırımının ardından şu anda ayı piyasasında.

Hem kripto piyasaları hem de geleneksel piyasalar, Fed Başkanı Jerome Powell'ın yaklaşan toplantılarda daha büyük bir artışa karar vermesinden sonra kısa bir süreliğine fırladı, ancak daha sonra rotayı hızla tersine çevirdiler. Bespoke Market Intelligence'ın kurucu ortağı Paul Hickey'nin bunu “gerçeklik kontrolü” olarak adlandırdı. 

Hem S&P 500 hem de Nasdaq, 4 Mayıs'taki toplantıdan sonraki gün yaklaşık %5 düştü. Bitcoin %10'un üzerinde düştü, bugüne kadarki toplam düşüş %35'in üzerinde. Piyasa gözlemcileri için sonuç, tandem şeklinde yaptıkları seyahat oldu.

Financial Times’ın haberine göre, Morgan Stanley'den gelen yakın tarihli bir rapor kurumsal yatırımcıların 2021'de kripto ticaretine hakim olduğunu ortaya koyuyor. Perakende yatırımcılar kripto borsası Coinbase'deki tüm işlemlerin yalnızca üçte birini oluşturdu.

Gazeteye göre, veri sağlayıcısı VandaTrack'teki analistler, "Müşteri ilgisi, iki ana kripto varlığı olan BTC ve ETH'ye daha fazla yoğunlaştı. Bu önemli çünkü daha fazla kurum Beyaz Saray'ın kripto düzenlemesine ilişkin yürütme kararının ilk sonuçlarını beklerken ve ETH, ETH 2.0 ile birleşirken, mevcut fiyat davranışı geleneksek finans varlıkları tarafından yönlendirilmeye devam edecek” dedi. (ETH 2.0, Ethereum ağının planlı bir yükseltmesinin kısaltması)

Raporda, “Sermayenin mevcudiyetine ve dolayısıyla faiz oranlarına duyarlı kurumların artan katılımının, kısmen bitcoin ve hisse senetleri arasındaki yüksek korelasyona katkıda bulunduğunu düşünüyoruz” ifadesine yer verildi.

Bu, bir yıl önce kriptonun gelişmesine yardımcı olan kurumsal yatırımcıların şimdi çöküşte bir faktör olduğu anlamına mı geliyor? 

Path Trading Partners'ın baş stratejisti ve düşünce kuruluşu Stock Think Tank'ın ortak portföy yöneticisi Bob Iaccino’ya göre; "Kesinlikle."

BitBull Capital CEO'su Joe DiPasquale, “Piyasa olgunlaştığı ve katılımcıların daha büyük bir kısmı hem kripto hem de geleneksel varlıklara maruz kalan kurumlar olduğu için böyle bir varsayımda bulunabiliriz” dedi ve şunu ekledi:

“Zamanla, geçmişteki uzun dönemlere kıyasla kripto alanında daha hızlı zirveler ve dipler görmemiz makul.”

Kripto piyasasında kurumsal ve perakende giriş ve çıkışları ayırmak kolay değil. Ancak bazen yatırımcıların kendilerinden bilgi alınabiliyor. 15 yıl üst üste S&P 500 Endeksini yenmesiyle tanınan Miller Value Partners Başkanı Bill Miller, marj çağrılarını karşılamak için bitcoin'inin bir kısmını sattı ve şu açıklamayı yaptı: İşler zorlaştığında çok likit varlıklar, bu durumda bitcoin, satmak istersiniz.

Coinbase Premium

Coinbase'de dolar ile bitcoin satın alma fiyatı ile sabit coin USDT’yi kullanarak Binance'de bitcoin satın alma maliyeti arasındaki fark olan Coinbase Premium’a bakalım. Kripto piyasası analistleri, kurumsal ve parakende yatırımcılar için herhangi bir anda piyasada kimin daha büyük güç olduğunu değerlendirmek için bu rakama bakar. 

Buradaki düşünce, Coinbase'in kullanıcı tabanının Binance'inkinden daha kurumsal olduğu yönünde. Dolayısıyla bir prim varsa, bu genellikle kurumsal yatırımcıların piyasayı daha yükseğe yönlendirdiği anlamına gelir. Ancak CryptoQuant verilerine göre son zamanlarda prim negatife döndü ve 12 ayın en düşük seviyesine düştü.

CryptoQuant’taki bir blog yazısına göre; “Genellikle bir Coinbase primi vardır. Bu, Coinbase'deki bitcoin fiyatının Binance'den daha yüksek olduğu anlamına gelir. Bu çok önemli/önemliydi. Çünkü Amerikan kurumları ve HNW (Yüksek Net Değer) çoğunlukla Coinbase'de işlem görüyordu. Ancak... son birkaç gün içinde bu değer negatif. Bu, Coinbase Pro'da yoğun satış olduğunu gösteriyor!”

Prosper Trading Academy'de kripto para eğitimcisi Howard Greenberg, "Perakendeden kurumsala kripto yatırımcısı aynı zamanda teknoloji hisselerinin yatırımcısı olma eğiliminde. Bu mevcut endüstrileri bozan teknolojideki yükseliş eğilimi gösteriyorlar. Bu geçiş ve korelasyon şu anda oynuyor. Piyasa tersine döndüğünde bağlantı hızlı görünüyor” dedi. Greenberg, “Kurumlar için, özellikle sermayelerine 7/24 erişim ile kripto pozisyonlarını tasfiye etmek diğer bazı pozisyonlardan daha kolay, bu yüzden kapatılan ilk pozisyonlar olma eğilimindeler” diye ekledi.

Arca'nın baş yatırım sorumlusu Jeff Dorman bir raporda, "Geçen bir buçuk yılda, makro hedge fon dünyasından dijital varlık piyasasına yeni girenler oldu. Birbiriyle bağlantılı olan varlıklar değil, oyunculardır” dedi.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Helene Braun

Helene, CoinDesk'te ABD piyasa muhabiridir. Çalışma alanları, ABD ekonomisi, Fed ve bitcoin'i kapsar. New York Üniversitesi işletme ve ekonomi raporlama programından yeni mezun oldu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk