Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin’in Düşük Volatilitesi Hisse Senedi Piyasalarını Geride Bırakmış Durumda

Kripto piyasasında yatay bir seyir söz konusu. Bitcoin fiyatındaki volatilite ise son iki yılın en düşük seviyesinde.

21 Ekim 2022 11:03

Güncellenme: 21 Ekim 2022 15:28

Geçtiğimiz ayda 19 ila 20 bin dolar arasında mekik dokuyan Bitcoin bu değer aralığında fiyatlanarak alışılageldiğin dışında istikrarlı bir performans gösteriyor. Öyle ki, blokzincir analitik şirketi IntoTheBlock’ın verilerine göre Bitcoin’in son 30 gündeki fiyat volatilitesi yüzde 31’e gerilemiş durumda ve bu, son iki yılın en düşük seviyesi anlamına geliyor.


Piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası düne kıyasla yüzde 0,44’lük değer kaybıyla 19 bin dolar seviyesinden işlem görüyor. Özellikle ABD tarafından gelen zayıf makroekonomik verilerin gölgesinde Bitcoin’in volatilitesinin görece düşük seyretmesi bir zıtlık oluşturuyor.


Üstelik Bitcoin’in söz konusu düşük volatilitesi hisse senedi piyasalarıyla yarışır hale gelmiş durumda. Bianco Research’ün verileri, S&P 500 endeksinin mevcut volatilitesinin Bitcoin’i geride bıraktığını gösteriyor.CoinDesk’e konuşan kripto para borsası EXMO’nun CEO’su Serhii Zhdanov, “Kripto piyasası makroekonomik sıkıntılara daha az tepki vermeye başladı” diye konuşuyor.


Bitcoin’in tarihi düşük volatilitesinin etkisi diğer büyük kripto paralarda da kendini gösteriyor. Ethereum’un Eylül ayında proof-of-stake konsensusuna başarılı bir geçiş yapmasının ardından ralli bekleyen bazı yatırımcılar hayal kırıklığına uğramış durumda. Tıpkı Bitcoin gibi geçtiğimiz 30 gündür dar bir fiyat aralığına sıkışan Ethereum düne kıyasla yüzde 0,37’lik düşüşle 1,287 dolardan işlem görüyor.


Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralarda da kırmızı bir görünüm söz konusu. Son 24 saatte XRP yüzde 4,03, Binance Coin (BNB) yüzde 1,42, Stellar (XLM) yüzde 2,47, Cardano (ADA) yüzde 4,11 ve Crypto.com (CRO) ise yüzde 2’lik değer kaybına uğramış durumda.


Hisse senedi piyasalarında Dow Jones dünü yüzde 0,3’lük, S&P 500 yüzde 0,8’lik, Nasdaq ise yüzde 0,61’lik düşüşle kapatarak, yatay seyrini sürdürdü.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Shiba Inu'dan SHIB Token Sahiplerinin Mahremiyetine Yönelik Yeni Katman

29 Şubat 2024 09:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk