Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin'in 2018’deki Çöküşünü Tahmin Eden Analist: “Boğa Piyasası Sona Ermiş Olabilir”

Brandt'ın görüşü "üstel azalma" adı verilen istatistik kavramına dayanıyor.

29 Nisan 2024 15:01

Güncellenme: 29 Nisan 2024 15:09

Daha önce bitcoin'in (BTC) yükseliş kaydetmeye devam edeceğini savunan deneyimli grafik analisti ve Factor LLC'nin CEO'su Peter Brandt, görüşlerinin değiştiğini bildirdi.


Brandt, CoinDesk ile paylaştığı raporda bitcoin'in yukarı yönlü hareketinin zirveye ulaşmış olabileceğini öne sürdü. Analist, şubat ayında Kasım 2022'deki ayı piyasasının en düşük seviyelerinden başlayan yükseliş döngüsünün Eylül 2025'e kadar uzayabileceği ve fiyatların 200.000 dolara kadar çıkabileceğini söylemişti.


Brandt’ın görüşü, oranların belli bir dönem boyunca tutarlı bir yüzdeyle azaldığı süreci tanımlayan ve "üstel azalma" adı verilen istatistiksel kavrama dayanıyor.


"İlk boğa döngüsünden bu yana üç büyük boğa piyasası döngüsü yaşandı ve her döngü, kazanılan fiyat çarpanı açısından bir öncekinden %80 daha az güçlüydü. Yüzde 80'lik düşüşün istatistiksel sabiti doğruysa, 14 Mart 2024'teki 73.835 dolarlık rekor seviye, üstel azalma ile tutarlı bir fiyata ulaştı."


Brandt, yıllar önce bitcoin'in 2018'deki çöküşüyle birlikte 4.000 doların altına düşeceğini öngörmüştü.Tablo, önceki bitcoin boğa koşularının ve üstel azalmaların büyüklüğünü veya kazanç katlarını gösteriyor.


İlk ralli, fiyatların 0,01 dolardan 31,91 dolara yükseldiğini gördü ve iki yıldan kısa bir sürede 3.391 kat artışa işaret etti. Sonraki boğa piyasaları daha uzun sürdü ancak büyüklük açısından geride kaldılar ve kabaca %80'lik bir üstel azalma gerçekleşti.


Bitcoin'in mart ayında 73.000 doların üzerindeki rekor seviyelere yükselmesi ise kripto borsası FTX'in Kasım 2022'deki çöküşünün ardından yaşanan ayı piyasasının en düşük seviyesi olan 15.473 dolardan %79,1'lik bir yükselişe işaret etti.


Dolayısıyla, üstel azalma teorisini baz alırsak, boğa piyasası sona ermiş olabilir.


Bununla birlikte, geçmiş verilerin gelecekteki sonuçları garanti etmediğini unutmamak gerekiyor. Yine geçmişe bakıldığında, Bitcoin blok zincirindeki dört yıllık madencilik ödülü yarılanmalarının yükseliş eğilimlerini desteklediğini görüyoruz. Bu seferki ödül yarılanması 20 Nisan'da gerçekleşti ve blok başına arz emisyon hızı 6,5 BTC'den 3,125 BTC'ye düşürüldü.


Kripto topluluğundaki fikir birliği, bitcoin'in 60.000 ila 70.000 dolar arasında devam eden konsolidasyonunun bir yükseliş hareketiyle çözüleceği yönünde.


Bitcoin sahiplik durumunun birincil unsur olmaya devam ettiğini söyleyen Brandt, sözlerine şöyle devam ediyor: " ‘Yarılanma öncesi/sonrası’ döngüsü, mevcut boğa trendinin 2025 yaz sonu/sonbahar başında 140.000 ila 160.000 dolar aralığında bir zirveye ulaşacağını gösteriyor."


Ancak Brandt, üstel teorinin "bu tür bir düşüşün Kasım 2022'de başlayan boğa trendini etkilemeyeceğine" dair kanıtlar ortaya çıkana kadar radarında kaldığını da sözlerine ekliyor.


Son 24 saatte yüzde 1,5 düşen bitcoin, şu anda 62.300 dolardan işlem görüyor.
Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtcbitcoin tahminBoğa Piyasası

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk