Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Rallisiyle Meşhur Ekim Ayına Girerken Piyasada Endişe Hakim

Kasvetli bir Eylül ayını geride bırakan kripto piyasası, geçmişte her yıl istisnasız yukarı yönlü hareketliliğin yaşandığı Ekim ayına girişini yaparken, Bitcoin de 19 bin dolar bandında işlem görüyor.

3 Ekim 2022 10:27

Güncellenme: 3 Ekim 2022 10:36

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin geçtiğimiz haftadan beri 19 ila 20 bin dolar arasında mekik dokurken, dünden beri yüzde 0,74’lük değer kaybıyla 19 bin 187 dolardan işlem görüyor.


Blokzincirinde tarihi bir değişime sahne olarak çok daha çevre dostu bir konsensusa, proof-of-stake’e geçiş yapan Ethereum’da da benzer bir grafik söz konusu. Yaklaşık 10 gündür 1,300 dolar bandında konumlanan Ethereum’un fiyatı dünden beri yüzde 1,9’luk değer kaybederek 1,290 dolara gerilemiş durumda.


CoinDesk’e konuşan kripto varlık yönetim şirketi BitBull Capital’ın CEO’su Joe DiPasquale, “Piyasadaki belirsiz ortam ve 20 bin doların altındaki fiyatından alım olmaması nedeniyle Bitcoin dip seviyeyi test etmeyi devam ediyor” diye konuşuyor. Ancak iyimserliğini korumaya devam eden DiPasquale, “Bitcoin’in fiyatının yakın zamanda dibi görüp başarılı bir ralliye girebilir” diyor.


Hem hisse senedi hem de kripto piyasaları zayıf makroekonomik verilerden ve merkez bankalarının sıkı para politikalarından etkilenmeye devam ediyor. Geçtiğimiz Cuma günü New York’ta söz alan ABD Merkez Bankası’nın Başkan Yardımcısı Lael Brainard enflasyonda hedefin yüzde 2’yi bulmak olduğunu söylemiş, sıkı para politikasının devam ettirileceğine dair şahin açıklamalarda bulunmuştu: “Sıkı finansal koşulların tam etkisini görmek zaman alacak. Enflasyon hedefe dönene kadar para politikasının kısıtlayıcı olması gerekecek. Bu yüzden olması gerekenden erken bir hamle yapmaktan kaçınacağız.”


Gayri safi yurt içi hasılada iki dönem üst üste gerileme yaşayarak geleneksel manada resesyonda addedilen ABD ekonomisindeki mevcut endişeler hisse senedi piyasalarını da karanlığa sürüklüyor. Teknoloji borsası NASDAQ, S&P 500 ve Dow Jones endeksleri geçtiğimiz haftayı yüzde 1,5’lik gerilemeyle kapatmış durumda. Son yedi haftanın altısında değer kaybeden NASDAQ ve S&P’nin yanı sıra Dow Jones da düşüşünü devam ettirerek son altı ayda yüzde 17,74’lük gerileme kaydederek Ayı Piyasası’na adımını atmış bulundu.


Öte yandan ABD’nin Florida eyaletinde hayatı felç eden Ian Kasırgası’nın ekonomik maliyetini de hesaba katmak gerekebilir. First Republic Bank’in konuya ilişkin yayımlanan analizinde “Kasırganın toplam maliyeti bilinmiyor ancak doğal afet ölçeğini hesaba katarsak ABD tarihindeki muhtemelen en pahalıya mal olan afet sayılabilir. Felaketin ekonomik etkileri kapsama alanı ve süresine göre değişkenlik gösterecektir” ifadeleri yer alıyor.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri 19 Günlük Giriş Serisini Bozdu

18 Haziran 2024 14:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk