Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Bitcoin yükselişi Sınırlı Kaldı: Fiyatı Ne Arttıracak?

ABD ekonomisi, teknik olmanın ötesinde bir durgunluğa doğru gidiyor gibi görünüyor. Ancak BTC ve diğer kriptoların önümüzdeki haftalarda nasıl performans göstereceğini tahmin etmek zor.

29 Temmuz 2022 09:43

Güncellenme: 29 Temmuz 2022 10:23

Faiz oranları yükseldi. ABD gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) üst üste iki dönem düştü. Bu teknik olarak resesyon anlamına geliyor. 


Ancak piyasa aktörleri enflasyonu düşürme çabaları ve ileriye dönük olası ekonomik yol hakkında son zamanlarda duyduklarını beğendiler. Kripto piyasasında bitcoin, ether ve diğer büyük dijital varlıkların çoğu art arda üçüncü gününde de ciddi bir şekilde tırmandı.


Piyasalar ABD merkez bankasının (Fed) enflasyonu bastırmak için attığı olumlu karşılamaya devam etti. Yatırımcılar Fed’in ekonominin yavaşladığını ancak durgunluğa düşmediği tezini benimsemeye devam etti. Bitcoin sabah saatleri itibariyle yaklaşık 23.900 dolardan işlem görüyordu. Bu son 24 saat içinde %4'ün üzerinde bir kazanca işaret ediyor. Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, GSYİH'nın beklenenden daha hızlı düşmesine rağmen bir haftadan uzun bir süredir ilk kez 24.000 dolar’ı aştı. 


Bitcoin'in arkasından piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto olan Ether, Haziran ayının başından bu yana ilk kez 1.700 doların üzerine çıktı. Diğer büyük kriptolar da bir noktada %20'den fazla artışla yeşilin koyu tonlarındaydı. Bitcoin’deki artış altcoinlere göre daha mütevazı kaldı. 


Oanda Americas kıdemli piyasa analisti Edward Moya bir e-postada, "ABD ekonomisi için art arda ikinci bir daralma, Fed'in Eylül ayındaki bir sonraki para politikası toplantısında sıkılaşmaya daha yumuşak bir hızda devam etme olasılığını artırdı. Bunun etkisiyle risk iştahı yeniden yükseliyor" dedi. 


Moya, teknoloji odaklı hisse senedi endeksi Nasdaq, ağır teknoloji bileşenine sahip S&P 500 ve Dow Jones göstergelerinin tamamının yüzde 1’den fazla artmasıyla art arda üçüncü gün yükselen menkul kıymet piyasasındaki kazançlara dikkat çekti. Riskli varlıkların içinde bulunduğu ralli kripto için bir nimet olmasına rağmen Moya, "hisse senetleri ‘sonunda kaybederse’ yatırımcılar şaşırmamalı” diye de not düştü. 


Ekonomik Belirsizlik

 

Perşembe günkü büyüme raporu, dokuz aydan fazla süredir ardıardına gelen haberlerle canı sıkılan küresel ekonomide daha yüksek bir belirsizliğe yol açtı. ABD GSYİH, ikinci çeyrekte yıllık %0.9'luk bir hızda düşerek, birçok ekonomistin geleneksel olarak durgunluk olarak tanımladığı ikinci daralma çeyreğini ilan etti. 


ABD Ticaret Departmanı tarafından perşembe sabahı yayımlanan veriler, %0.5'lik bir daralmaya ilişkin yaygın tahminlerinden daha kötüydü, yine de %1 veya daha fazla bir düşüş dedikodularından biraz daha iyiydi. GSYİH ilk çeyrekte yüzde 1,6 düşmüştü.


Bununla birlikte, birçok ekonomist işgücü piyasası gibi diğer göstergeler bakımından ekonomdeki güçlü işaretleri göstererek resesyon çağrısı yapmaktan kaçındı. Hatta Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen de bunlar arasındaydı.


Hem hükümet hem de Fed, negatif büyümeye rağmen kişisel gelir ve sanayi üretimini dikkate alarak Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu'nun (NBER) durgunluk ilanını erteledi.


Bakan Yellen, GSYİH açıklamasının ardından Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, durgunluğun tanımının “ekonominin geniş tabanlı zayıflaması” olduğunu belirtti ve “şu anda gördüğümüz şey bu değil” diye ekledi.


Bu arada, alacaklıların yasal işlem tehdidi karşısında güvence arayan Singapurlu kripto borsası Zipmex, kripto iflası yoklama çağrısında dosyalama başvurularını Perşembe günü uzattı. Zor durumdaki Zipmex'in avukatı Morgan Lewis Stamford, 22 Temmuz'da firmanın farklı kuruluşları adına altı aya kadar yasal işlemlerde moratoryum talep eden beş ayrı başvuruda bulundu.


Bitcoin Nasıl Yükselir?


Fed, enflasyonun kalıcılaşmasını önlemek, beklentileri karşılamak ve hatta aşmak için faiz oranlarını 75 baz puan artırdığını açıkladı. Bunun üzerine Bitcoin tekrar yükseldi. Bitcoin, duyurudan hemen sonraki saatlerde %10 ve Perşembe günü bir noktada %5'ten fazla artarak yeniden 24.000 doların üzerine çıktı. 


Tüm panoyu yeşil görmek, günlük düşüşlerin sıklaştığı ayı piyasalarında hoş bir durum. Ancak 24.000 dolarlık eşik, sahip olduğu kurumsal destek ve ilginin verileceğini düşündüğümüz yerden çok uzak. 


Peki bitcoin bu çöküşten nasıl kurtulur? Paydaşlar tam olarak emin değil. Herkes bitcoin'in bir risk varlığı olduğunu biliyor. Ama kaderi sonsuza kadar hisse senetlerine mi bağlı? 


Sonuçta, bitcoin'in ilk kullanım durumu ve yükselişi, 2013'te Güney Kıbrıslı mevduat sahiplerinin risk zamanlarında sermayelerini korumak için bir varlık olarak kullanmasıyla geldi. Bu riskli bir varlık olmanın tam tersi. 


CoinDesk'in Consensus 2022 etkinliğinde konuşan Galaxy Digital CEO'su Mike Novogratz, bitcoin'in "Fed pes etmeden ve ayağını gazdan çekmeden önce iyileşmeyeceğini” ve ABD hisse senetlerinden önce dibe vuracağını düşündüğünü söyledi.


Novogratz,  “Umudum, dördüncü çeyreğe kadar ekonominin, Fed'in söylediği kadar yavaşlaması ve ardından bir sonraki kripto döngüsünün başladığını görmek. O zaman bitcoin hisse senetlerinden kopacak ve piyasalara öncülük edecek.


Dijital varlık fonu yöneticisi Valkyrie Investments'ın ETF portföy yönetimi başkanı Bill Cannon daq, bitcoin'in hisse senetlerine bağlı olduğunu ve makro ortamın öngörülebilir gelecek için fiyatını belirlediğini düşünüyor.
Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk