Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Yukarı Yönlü İvme Yakaladı Ancak Bazı Bankalar Dolarda Geri Tepme Bekliyor

Beklentilerin üzerinde görece pozitif gelen imalat PMI endeksinin ardından Bitcoin 20 bin dolar seviyesine dayandı

4 Ekim 2022 15:01

Güncellenme: 4 Ekim 2022 15:14

Ekonomideki durgunluk sinyalleri ve finansal istikrara ilişkin risklerin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif parasal sıkılaştırma politikasında değişikliğe gitmesinin umulduğu ortamda Bitcoin’in (BTC) yukarı yönlü ivmesi devam ediyor. Ancak bazı analistler Fed’in parasal sıkılaştırmada önemli ölçüde gevşemeye gitmeyeceğini ve doların yakın zamanda güçlenmeyeceğini düşünüyor.


Piyasa değeri bakımından en büyük kripto para Bitcoin bu yazı kaleme alınırken bir önceki güne kıyasla yüzde 2 değer kazanarak 20 bin 150 doların üzerinden işlem görüyor. Dolar endeksiyse 28 Eylül’de son 20 yılın en yüksek seviyesine 114,77’ye çıktıktan sonra son dokuz günün en düşük seviyesine geriledi.


Pazartesi günü ABD Tedarik Yönetim Enstitüsü’nün imalat PMI endeksi Ağustos ayındaki 52,8 seviyesinden Eylül ayında 50,9’a geriledi.

Fed ve diğer büyük merkez bankalarının parasal sıkılaştırmada frene basacağına dair beklentiler İngiltere Merkez Bankası’nın geçen hafta açıkladı tahvil alım programının ardından geldi.


Bloomberg’e konuşan Yardeni Research’ün başkanı Ed Yardeni “İngiltere Merkez Bankası’nın hamlesi diğer bankalar için muhtemel bir emsal oluşturdu. Doların yükselmesi geçmişte dünya çapında ekonomik krizin ortaya çıkmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu konuya dair küresel bir yaklaşımda bulunmalıyız” diye konuşuyor.


Trader’lar nezdinde 2023 yılında Fed’in faiz indirimlerine gitme beklentisi oluşurken, piyasada ise önümüzdeki ayda bir diğer 75 baz puanlık faiz artırımı yüksek bir ihtimal olarak görülüyor.


ING’nin analistleri de merkez bankalarının enflasyonla mücadelesinin devam edeceğini öngörüyor. Bankanın müşterilerine yolladığı analizde “Piyasalar şu anda avantajlı bir tablo görüyor olabilir ancak para politikasında ibrenin tersine döneceğine dair yeterli doneleri var mı? Bize sorarsanız yok. İngiltere Merkez Bankası’nın hazine tahvili almasındaki isteksizliği, enflasyonla mücadeleden vazgeçilmeyeceğinin göstergesi” ifadeleri yer alıyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk