Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Yatırımcıları, Bollinger Bantlarına Dikkat!

Bitcoin'in aylık grafiğini takip eden Bollinger bant genişliği, 2020 ve 2016'daki rallilerden önce görülen modele benziyor.

1 Şubat 2024 12:09

Güncellenme: 1 Şubat 2024 12:22

Üç aydan biraz daha uzun bir süre önce, bitcoin'in haftalık fiyat değişikliklerine dayanan "Bollinger bant genişliği" adlı gösterge, bir volatilite patlamasına işaret etmişti. Ancak ABD'de spot BTC ETF'lerinin piyasaya sürülmesinden önce fiyat dalgalanmaları artmıştı.


Şimdi ise aylık Bollinger bant genişliği grafiği, bitcoin'in 2016 ve 2020'nin sonlarındaki dikeye yakın sonuçlar getiren rallilerinin habercisi olan modele tekrar kavuştu.


Bollinger Bantları Nedir ve Ne İşe Yarar?

1980'lerde John Bollinger tarafından keşfedilen Bollinger Bantları, üç gruptan oluşur. Orta bant, varlığın fiyatının 20 dönemlik basit hareketli ortalamasıdır. Bu çizginin üzerinde ve altında iki adet çizgi bulunur. Üstte yer alan çizgi, ortadaki hareketli ortalamanın K kadar standart sapmasının üstü, altta yer alan çizgi ise ortadaki hareketli ortalamanın K kadar standart sapmasının altını belirtir. 


Genelde bollinger bantlarında standart sapma 2, periyod ise 20 olarak kabul edilir. Bollinger bant genişliği, hareketli ortalamanın yüzdesi olarak ölçülen üst ve alt bantlar arasındaki farkı ifade eder.Bant genişliği son zamanlarda %1’in üzerine çıkmış durumda ve bu da bitcoin boğaları için olumlu bir ortam yaratıyor.


Şu anki bant genişliği modeli geçmişte tanık olunan boğa koşularından hemen önce görülenlere benzese de, gösterge kendi başına incelendiğinde yalnızca büyük bir fiyat hareketinin yaklaştığını temsil eder, yön hakkında herhangi bir ipucu vermez.


Başka bir deyişle, geçmiş sonuçlar gelecekteki performansı garanti etmez ve aşağı yönlü büyük bir hareket olasılığı da göz ardı edilemez.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinyatırımbollingerbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase: Yarılanma Sonrası Kripto Piyasasının Kaderini Makro Faktörler Belirleyecek

21 Nisan 2024 12:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk