Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin ve Ethereum Kazançlarının Bir Kısmını Geri Veriyor

Dünyanın en büyük kripto parası son bir aydır 20 bin ila 24 bin dolar seviyeleri arasında mekik dokuyor.

16 Ağustos 2022 09:52

Güncellenme: 16 Ağustos 2022 10:55

Pazar günü 25 bin dolar seviyesini zorlayan ve şu anda da 24 bin doların hemen altında işlem gören Bitcoin, son 24 saatte yüzde 2,67’lik düşüş yaşadı. Görece yatay bir seyir izleyen ve son bir aydır 20 bin ila 24 bin dolar arasında mekik dokuyan Bitcoin’e dair yatırımcılar halen “bekle ve gör” stratejisi izliyor olabilir. CoinDesk’e konuşan Oanda’nın kıdemli pazar analisti Craig Erlam, “Tıpkı birçok diğer enstrümanda olduğu gibi Bitcoin’in de toparlanma süreci çerçevesinde önemli bir sınırı test ettiğini ve kâr topladığını söyleyebiliriz” diyor.


Keza Ethereum da benzer bir performans gösteriyor. Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük ikinci kripto paras,ı son 24 saatte yüzde 2,33’lük değer kaybıyla tekrar 1900 doların altına düşerek 1,879 dolardan işlem görüyor. Proof-of-work protokolünden çok daha hızlı ve çevre dostu proof-of-stake protokolüne geçiş yapması beklenen Ethereum Birleşmesi’ne dair yatırımcıların bir ralli beklentisinde olduklarını söylemekte yarar var.


Pazar gününün iki kazananı popüler meme coin’lerden SHIB yüzde 9’dan fazla, DOGE da yüzde 7 değer kaybederken, MATIC yüzde 5’lik düşüş kaydetti.


Hisse senedi piyasalarında ise kriptoya kıyasla daha olumlu bir görünüm söz konusu. NASDAQ yüzde 0,6, S&P 500 de 0,4’lük küçük yükselişlerle dünü kapattı. Fed’in şahin politikalarını devam ettirip ettirmeyeceğine dair soru işaretlerinin yükseldiği makroekonomik konjonktürde Çin’den gelen düşük büyüme verileri emtia fiyatlarında olumlu bir etki yaratırken, brent petrol fiyatı yüzde 3 düşüş kaydetti ve varil başına 95 doların altına düştü.


Son 24 saatte en çok kazandıran yüzde 143’lük büyümesiyle NuCypher (NU) olurken, taraftar token’larının mimarı Chiliz (CHZ) ise yüzde 17,87, Fetch.ai (FET) ise yüzde 14,85’lik yükseliş yakaladı.


En çok kaybettirenler ise yüzde 26,77’lik değer kaybıyla batık şirket Celsius’un coin’i CEL oldu. Civic (CVC) yüzde 12,52, iExec RLC (RLC) ise yüzde 8,22’lik düşüş kaydetti.


CoinDesk’e konuşan Arca’nın yatırım yöneticisi Jeff Dorman makroekonomik gelişmeler ve kripto fiyatlarındaki ilişkiye dair şunları söylüyor: “Dijital varlıklarda yaşanan LUNA/UST çöküşü, iflaslar,  Ethereum 2.0 Birleşmesi gibi haberlerin yanı sıra yüksek enflasyon, emtia fiyatlarındaki düşüş, ekonomiye dair zayıf haberlerin birden iyiye evrilmesi gibi gelişmelerin tesadüfen üst üste yaşanması iki piyasayı ayrıştırmayı zorlaştırıyor” diyor ve devam ediyor: “Ancak dijital varlıklara biraz daha yakından bakarsanız, Haziran ortasından beri dağılımın farklılaştığını görebiliyoruz. Yeni iş birlikleri ve haberlerle gelen UNI, DYDX, LDO, ETH, CRV, AAVE, MATIC ve CHZ gibi kripto varlıklarda ralliler gördük. Bu durum makro gelişmelere yüzde 100 bağlı kalınmadığını, dışarıdaki indikatörlerden bağımsız kendi içindeki gelişmelerle bu dijital varlıkların fiyatlanmaya başladığını görüyoruz” diyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in 63 Bin Dolara Yükseldiği Sırada TON ve RNDR %13'ten Fazla Arttı

10 Mayıs 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk