Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin ve Ether Vadeli İşlemleri, Short Sıkışmasındaki Tasfiyelerde Yaklaşık 200 Milyon Dolar Arttı

Bir analist, fiyat oynaklığının yatırımcılar arasındaki durgunluk beklentisinin yinelenmesi ile ortaya çıktığını söyledi.

1 Temmuz 2022 14:27

Güncellenme: 1 Temmuz 2022 15:37

Bitcoin (BTC) ve ether’i (ETH) izleyen vadeli işlemler, Perşembe günkü oynaklık ile tasfiyelerde yaklaşık 200 milyon dolar topladı.


Tasfiye, bir borsanın, yatırımcının başlangıç marjını kısmen veya tamamen kaybetmesi  ile kaldıraçlı pozisyonunu zorla kapatması anlamına gelir. Bu, yatırımcı kaldıraçlı pozisyon için marj gereksinimlerini karşılayamadığında (ticareti açık tutmak için yeterli fona sahip olmadığında) olur.


Perşembe günkü aşağı yönlü hareket, 76 milyon doların üzerinde "long" veya daha yüksek fiyat bahislerinin tasfiye edilmesine neden oldu. Bu muhtemelen Cuma günü erken saatlerde bir short sıkışıklığına neden oldu.Ethereum vadeli işlemlerinde benzer bir durum oldu. Varlığın Perşembe günkü 966 dolarlık değerinden Cuma sabahı 1.115 dolara sıçradığı için saatler içinde 100 dolardan fazla değerlendi. Coinglass verilerine göre, tek başına ether vadeli işlemlerindeki tasfiyeler son 24 saatte 100 milyon doları aştı.


Solana'nın SOL'i ve Avalanche'ın AVAX'ı gibi diğer büyük kripto para birimlerini izleyen vadeli işlemler, her biri 5 milyon doların biraz üzerinde tasfiye gördü. Bu fiyat hareketinin çoğunlukla spot odaklı olduğuna işaret ediyor.


Oynaklık, bu hafta başlarında, yatırımcıların merkez bankacılarının, önümüzdeki aylarda da Fed’in faiz artırımlarından kurtulmanın mümkün olmayacağına işaret eden sıcak yorumları satın almasıyla ortaya çıktı.


Hargreaves Lansdown'ın piyasa analisti Susannah Streeter, CoinDesk'e gönderdiği bir e-postada, "Finansal piyasaları sarsan korkulardaki azalma belirtisi çok cılız. Yatırımcılar (enflasyon inatla yüksek kalırken) yaklaşan durgunluk belirtilerinden korkuyor” dedi.


Wall Street'teki yeni düşüşler, S&P 500'ün yılın ilk yarısında %20,6, 1970'den beri görülmeyen bir düşüş ve teknik bir "ayı piyasası" yaratmasıyla bir dönüm noktası oldu. Oynaklıkla sarsılan teknoloji ağırlıklı NASDAQ, bu yıl üçte bir oranında düştü ve şimdiye kadarki en büyük yıllık düşüşüne doğru ilerliyor.


Streeter, yatırımcılar arasında talep ve enflasyon konusunda endişeler olduğunu, Fed ve diğer merkez bankalarının "kızgın fiyatları kontrol altına almak için faiz artırımına gitmek zorunda kalacaklarını” söylüyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget koruma fonu 410 Milyon dolar oldu

6 Aralık 2023 17:08

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk