Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin ve Ether Fiyatlarını Dengede Tutan Görünmez El

Piyasa yapıcılar her zaman yatırımcıların karşıt tarafında yer alır ve fiyatları belirli bir aralıkta tutarlar.

26 Mayıs 2023 11:05

Güncellenme: 26 Mayıs 2023 12:02

Piyasa değerine göre en önemli ilk iki kripto paralar olan bitcoin (BTC) ve ether (ETH), iki haftadan uzun bir süredir alışılmadık derecede sakin görünüyor. Bu da muhtemelen piyasadaki rakip etkenlerden kaynaklanıyor.


Bazı gözlemciler, fiyat aralıklarını belirleyen başka bir güç daha olduğunu düşünüyor: Kripto opsiyon piyasa yapıcıların görünmeyen etkisi.


Piyasa yapıcılar bir borsada sağlıklı bir likidite seviyesini korumak adına sorumluluk üstlenen varlıkları ifade eder. Bunlar, yatırımcılara alım satım opsiyonları önererek emir defterinde yeterli derinliğin olmasını sağlarlar.


Örneğin, bir yatırımcı 40 bin dolardan BTC alım opsiyonu gerçekleştirmek isterse ve uygun bir satış emri yoksa, piyasa yapıcı bu yatırımcı için gereken emri sağlar. . Opsiyonlar, alıcıya dayanak varlığı belirli bir tarihte veya daha önce önceden belirlenmiş bir fiyattan satın alma veya satma hakkı veren türev sözleşmelerdir.


Bu nedenle piyasa yapıcılar, her zaman yatırımcıların karşıt tarafında yer alır ve fiyat dalgalandıkça spot veya vadeli piyasada dayanak varlığı aktif olarak alıp satarak delta-nötr bir emir defteri sağlarlar.


“Pozitif gama”ya maruz kalmış

Son haftalarda yatırımcılar spot piyasa varlıklarının üstünde bir getiri elde etmeyi amaçlayan popüler bir volatilite satış stratejisi uygulamaya başladı. Böyle olunca piyasa yapıcılar long alım pozisyonları veya pozitif gamaya maruz kalmış oldu. Opsiyon gaması, dayanak varlığın fiyatındaki değişimlere karşılık olarak opsiyon fiyatlarındaki değişimi ifade eder. Gama pozitif olduğunda dayanak varlığın fiyatı düşerse veya yükselirse opsiyon fiyatı da artar.


Fazla miktarda pozitif gama tutulursa piyasa yapıcıları defterleri delta-nötr tutmak için spot fiyatların hareket yönüne zıt bir işlem yapmaya zorlar. Dolayısıyla opsiyon piyasası yapıcıları bitcoin ve ether’in düşmesi durumunda spot piyasada kripto para satın almak zorunda kalır. Risklerden korunmak için gerçekleştirilen bu faaliyet, fiyatları belirli bir aralıkta tutar.


Daha Fazla Oku

    BitcoinEtheropsiyon piyasalar

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk