Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Umutsuz Gözükse de Bu Bir Alım Fırsatı Olabilir

BTC’ye dair birçok gösterge tarihi diplerde sürünüyor ve kripto trader’ları umutsuzluk içinde. Bazı analistler bu durumun kısa dönemli bir alış fırsatı oluşturabileceğini düşünüyor.

2 Eylül 2022 10:17

Güncellenme: 2 Eylül 2022 11:25

ABD Merkez Bankası’nın son hamlelerinin riskli varlıkların fiyatlarını daha da aşağı çekeceği malumken bazı kripto analistleri bu dönemin bitcoin’in fiyatında kısa süreli bir artışı tetikleyebileceğine inanıyorlar.


Arcane’de analist olan ve ay sonu raporunu kaleme alan Vetle Lunde, “Birçok göstergeye göre kripto satış dalgası kısa vadede aşırı genişlemiş görünüyor. Bu, kısa vadede ters bir etki gösterebilir” diyor. 


Kripto şirketi Galaxy Digiral’ın araştırma bölümünün başındaki Alex Thorn, çöküş devam etse dahi bitcoin’de kalan yatırımcılardan bazıları ay sonu itibarı ile kâr elde edebilirler. Thorn’a göre bir datış dalgası oluşursa 17 bin dolar seviyesi önemli bir destek gibi görünüyor. Bu yazı kaleme alınırken bitcoin değeri 20 bin dolar civarında geziniyordu.


Thorn, kaleme aldığı raporunda, “Makroekonomik faktörler ve parasal sıkılaştırma bitcoin’in yakın vadede düşük değerlerden işlem görmesine neden olsa da teknik ve yapısal bazı nedenlerden dolayı bu seviyeler fırsata açık alım noktaları olarak görülebilir” diyor.


Kripto paralar da geleneksel piyasalara paralel olarak oldukça sıkıntılı bir yıl geçiriyorlar. Yüksek enflasyon ve artan faiz oranları piyasaları daraltıyor. Bitcoin bu yıl yüzde 57 düştü. Kripto paranın piyasa değeri 3 trilyon dolarlık zirveden iyice uzaklaşarak 1 trilyon doların altına geriledi.


Pek iç açıcı olmayan ekonomik görünüme ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın agresif faiz artırımına dair sinyaller vermesine rağmen kriptoya dair bazı göstergeler iyice sıkışan fiyatların iyi bir giriş fırsatı oluşturabileceğini işaret ediyor.


Tarihsel alım bölgesi

 

BTC şu anda 200-haftalık hareketli ortalamasının altında işlem görüyor ve 23.000 dolar civarında seyrediyor. Bitcoin’in fiyatlama tarihçesine bakıldığında bu tür değerlerin önemli alım fırsatları oluşturduğunu ve geçmişte buna dair dört örneğin olduğu görülüyor: İki kez 2015 ayı piyasası döneminde, 2018-19 dip döneminde ve 2020 pandemiden kaynaklanan çöküş döneminde…


BTC ortalamanın altına her düştüğünde o seviyeden alım yapan yatırımcılar o ay sonunda bir getiri elde edebildiler. 
Thorn, “geçmişte BTCUSD’nin 200 haftalık hareketli ortalamanın altında işlem gördüğü dönemler alım için uygun fırsatlar oluşturmuşlardı” diyor. 


Kısa vadede sıkıntılar

 

Piyasalarda sıkça görüldüğü gibi trader’ların çoğunluğu bir yönde işlem yaparsa fiyatlar diğer yönde oluşabiliyor.


Birçok kripto trader’ı bitcoin fiyatında düşüş bekliyor ancak bu kadar kötümser bir yaklaşım açık satış pozisyonuna aşırı yüklenilmesi anlamına gelebiliyor.


Arcane’in raporuna göre bitcoin türev piyasasına bakıldığında trader’ların fiyatların düşmesine göre pozisyon aldıkları görülüyor.


Örneğin, günlük ortalama offshore vadeli işlemlerinin tabanı Mart 2020’den bu yana ilk kez negatife düştü ve kısa vadede önemli bir karamsarlık oluşturdu.
BTC’nin fiyat düşüşlerinden kâr elde etmeyi mümkün kılan ve borsalar üzerinden alınıp satılan bir fon olan ProShares Short Bitcoin ETF (BITI) son aylarda oldukça rağbet gördü ve Ağustos sonu itibarıyla tarihin en yüksek değerine ulaştı. Bu dönemde diğer fonlar genelde çıkış yaşadılar.


Bitcoin vadeli işlemleri şu anda deporlu işlem görüyor. Bu durum gelecek ayki sözleşmelerin daha uzak tarihli sözleşmelerden daha yüksek fiyatla işlem görmesi durumunu işaret ediyor. Bunun anlamı da piyasanın satıcılar tarafından domine edilmiş olmasıdır.


Sürekli swaplardaki fonlama oranları negatife döndü ve son iki haftadır da o şekilde seyrediyor. Açık faizler ise Aralık 2021’deki düzeltmeden bu yana aynı seviyelerde seyrediyor. 


Lunde, raporunda, “herkes hedge yapıyor ve kısa vadede bir kalabalık birikti. Bu noktada BTC, ETH veya beta bir altcoinde uzun pozisyonda olmak ve dar bir stop-loss ile hareket etmek çekici bir önerme olabilir” diyor. 


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Alibaba’da Yeniden Yapılanma Dönemi

29 Mart 2023 13:24

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk