Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Tekrar 20 Bin Doların Altında

Kripto piyasası ve hisse senedi piyasaları arasındaki sıkı ilişki devam ediyor.

16 Eylül 2022 10:41

Güncellenme: 16 Eylül 2022 10:46

Zayıf gelen makroekonomik veriler hisse senedi piyasalarında olduğu gibi kripto piyasasında da etkisini göstermeye devam ediyor. Geçen haftalarda ABD tarafından gelen enflasyona dair bazı göstergeler karışık bir tablo çizse de Ağustos ayı tüketici enflasyon verisinin beklentinin üzerinde gelmesi trader’lar ve yatırımcılarda ani bir satış baskısı oluşturmuştu. Kripto piyasasının bugünkü haline bakıldığında bu baskının giderek daha da yoğunlaştığı ve ABD Merkez Bankası’nın sıkı para politikasından taviz vermeyeceği anlaşılıyor. Hatta “Bir 75 baz puanlık daha faiz artırımı gelir mi?” sorusunun yerine 100 baz puanlık faiz artırımı ihtimaller dahilinde konuşulmaya başlandı bile.


Bu gelişmeler ışığında NASDAQ ve S&P 500 endeksleri yüzde 1’erlik, Dow Jones ise yüzde 0,5’lik değer kaybı yaşadı. Fed’in faiz artırımına karar vereceği toplantıya bir haftadan daha az süre kalmışken geleneksel piyasalardaki gerginlik sürüyor.


Kripto piyasasında benzer bir durum söz konusu. Bir haftadır 20 bin dolar seviyesinde tutunmaya çalışan Bitcoin geçtiğimiz Salı günü 22 bin 500 bandına kadar çıkmıştı ancak son 24 saatteki yüzde 2,42’lik değer kaybıyla şu anda 19 bin 761 dolardan işlem görüyor.


Tarihi bir günü geride bırakan ve proof-of-stake’e geçişin sorunsuz bir şekilde tamamlandığı Ethereum Birleşmesi’nin ardından Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Birleşme’yle birlikte dünyadaki toplam enerji tüketiminin yüzde 0,2 azalacağını söylüyor. Öyle ki bu, tarihin tek seferde yapılan en büyük karbonsuzlaştırma eylemi olarak addediliyor. Ancak proof-of-work konsensusunun terk edilip yepyeni bir döneme başlanması Ethereum’un fiyatında herhangi bir “tırmanışa” yol açmış değil, tam tersine çift haneli bir gerileme söz konusu: Son 24 saatte yüzde 10,05’lik değer kaybeden dünyanın en büyük ikinci kripto parası bu yazı kaleme alınırken 1,472 dolardan işlem görüyor.


Piyasa hacmi bakımından üçüncü sırada yer alan kripto para Binance Coin (BNB) yüzde 1,21, XRP yüzde 4,62, Cardano (ADA) ise yüzde 2,09’luk değer kaybetti.


Son 24 saatin en çok kazandıranıysa yüzde 11,51’lik değer artışıyla çoktan iflas bayrağını çekmiş kripto kredi şirketi Voyager Token (VGX) yer alırken, taraftar token’larının mimarı Chiliz (CHZ) yüzde 7,63, Cosmos (ATOM) yüzde 4,09, Quant (QNT) ise yüzde 3,66’lık artış kaydetti.


Dünün en çok kaybettirenlerinde ise bir diğer batık kredi şirketi Celsius var: CEL token yüzde 25,28’lik devasa bir değer kaybı yaşarken, Ravencoin (RVN) yüzde 20,29, Optimism yüzde 12,98, Polymath Network (POLY) yüzde 11,24 ve Ethereum Classic de yüzde 10,77’lik düşüş yaşadı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget koruma fonu 410 Milyon dolar oldu

6 Aralık 2023 17:08

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk