Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Psikolojik Eşiğin Kapısını Zorlamaya Devam Ediyor

Hafta sonunu sakin geçiren kripto para piyasası yeni haftaya nispeten de olsa yükselişle başladı, Bitcoin 20 bin doları zorluyor

17 Ekim 2022 14:39

Güncellenme: 17 Ekim 2022 14:43

Piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası Bitcoin düne kıyasla yüzde 2 değer kazanarak, uzun zamandır mekik dokuduğu 20 bin dolarlık psikolojik direnç seviyesini tekrar zorluyor ve 19 bin 513 dolardan işlem görüyor. Kripto para borsası Fexobit’in Hazine ve Araştırma Müdürü Sercan Yıldırım, “Bitcoin 19 bin 350 dolarlık direnç bölgesinin üzerine çıkamazsa, aşağı doğru hareket etmeye devam edebilir. Aşağı yönde kritik bir destek, 19 bin dolarlık bölgeye yakınlaşabilir” diye konuşuyor.


Ethereum’da da benzer bir durum söz konusu. Geçtiğimiz ay blokzincirinde tarihi bir değişime giderek, proo-of-stake konsensusuna geçiş yapan ve çok daha çevreci bir görünüme bürünen Ethereum’un değeri düne kıyasla yüzde 3 artış göstererek 1,321 dolardan işlem görüyor.


Kriptoyla uzunca bir süredir pozitif korelasyonu dikkat çeken hisse senedi piyasalarında ise istihdam ve enflasyon verileri yakından takip edilmeye devam ediliyor. Varlık ve yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük analizinde “Ancak her iki gösterge de güçlü bir tablo ortaya koyarak ABD’de politika faizinin artmaya devam edeceğine işaret ediyor. Dolayısıyla geçen hafta enflasyon rakamının ardından ilk etapta oluşan güçlü tepkiye rağmen veriler zıt yönde hareket edene kadar ya da Fed faiz artırımlarında hız kesme sinyali verene kadar piyasalarda volatilitenin devam edeceğini düşünüyoruz” ifadeleri yer alıyor.


“Kripto, geleneksel piyasalardan kısa bir ayrışmanın başlangıcında olabilir”


Hisse senedi piyasasıyla kriptonun paralellik göstermesine dair karşı bir görüş ise kripto para borsası Bybit’in Türkiye ofisinden yapılan analizden geliyor. Söz konusu analizde, “Hisse senedi piyasası haftayı yüzde 1,3 düşüşle kapatmadan önce S&P 500'ün gün içi seviyesinde yüzde 5 eklemesiyle, TÜFE sonrası satışların tüm ayırt edici özelliklerine meydan okudu. Kripto piyasası, geleneksel finansal piyasalardan kısa bir ayrışmanın başlangıcında olabilir. Büyük kripto para birimlerinin çoğu, küresel piyasalardaki hızlı likidite buharlaşmasının ortasında geçen hafta büyük ölçüde hedefe bağlı kaldı. Yatırımcılar öfkeli enflasyon ve yaklaşan durgunlukla boğuştuğu için Bitcoin, sessiz bir hafta sonundan sonra 19 bin dolarlık pivot seviyesinin oldukça üzerinde teklif veriyor” ifadeleri yer alıyor.


Kripto piyasasında son 24 saatte en çok kazandıran kripto para yüzde 38,47’lik devasa yükselişiyle Polymath Network (POLY) olurken, Injective Protocol (INJ) yüzde 16,76, Quant (QNT) yüzde 16,33, Synthetix (SNX) yüzde 10,54, Maker (MKR) yüzde 7, Mina (MINA) ise yüzde 6,11’lık değer kazandı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Düzeltmesi Yaklaşıyor Olabilir

26 Şubat 2024 20:44

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk