Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Psikolojik Direnç Seviyesini Zorlamaya Devam Ediyor

Bitcoin bir haftadır 20 bin dolar seviyesini zorlarken, zayıf makroekonomik veriler ise gelmeye devam ediyor

30 Eylül 2022 10:38

Güncellenme: 30 Eylül 2022 10:48

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin dünden beri yüzde 0,23’lük değer kazanarak 19 bin 448 dolar seviyesinden işlem görüyor.


Merakla beklenen ve başarılı geçmesi durumunda bazı gereğinden fazla hevesli yatırımcının fiyatında yukarı yönlü hareketlilik beklediği Ethereum Birleşmesi’nin ardından iki hafta geçti. Proof-of-stake konsensusuna geçiş yapan Ethereum’da madencilik dönemi sona ererken, çok daha çevre dostu bir blokzincire merhaba diyen dünyanın en büyük ikinci kripto parasının değeri halen 1300 dolar bandında seyrediyor. Dünden beri yüzde 0,35’lik artış kaydeden Ethereum 1333 dolardan işlem görüyor.


Son 24 saatte Binance Coin (BNB) yüzde 0,69’luk, Cardano da yüzde 0,7’lik küçük artışlara sahne olurken, XRP’de ise çift haneli bir yükseliş söz konusu: Yüzde 11 değer kazanan XRP şu sıralar 0,48 sentten işlem görüyor.


CoinDesk’e konuşan Oanda’nın kıdemli pazar analisti Edward Moya, “Bitcoin’in teknoloji hisseleriyle korelasyonu sürüyor ancak söz konusu tablo her zamanki can alıcılığından uzak” diye konuşuyor. Nitekim teknoloji yoğun borsa NASDAQ yüzde 3 ve S&P 500 endeksi de yüzde 2’lik değer kaybederken, Bitcoin geçtiğimiz haftadan beri 20 bin dolar kapısını arşınlıyor. Moya, “Görünüşe göre Wall Street artık kriptonun dip seviyesini bulduğunu düşünüyor ve Hazine tahvillerinde zirveye yaklaşıldığında bir çeşitlilik stratejisi izlemeyi planlıyorlar” diyor.


Öte yandan zayıf makroekonomik veriler gelmeye devam ediyor: ABD Ticaret Bakanlığı’nın dün açıkladığı verilere göre iki dönem üst üste gayri safi yurt içi gelir verilerinde aşağı yönlü hareketlilik söz konusu.


"Regülasyon olsaydı Bitcoin'in fiyatı ikiye katlanırdı"


Her ne kadar 2022 başından beri hisse senediyle kripto piyasaları arasında bariz bir pozitif korelasyon gözükse de bu tablonun regülasyonların yürürlüğe girmesiyle değişeceğini düşünenler de var. Üstelik bu isim ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu Başkanı Rostin Behnam. New York Üniversitesi’nde söz alan Behnam katılımcılara “Eğer piyasa Komisyon'un öncülüğünde regülasyona tabi tutulsaydı Bitcoin’in fiyatı ikiye katlanırdı” diye konuştu.


Kripto piyasasının regüle edilmesini savunan ateşli kesimin ekmeğine yağ sürecek bu açıklamayı CoinDesk’e yorumlayan yatırım danışmanlığı hizmeti veren Rubicon Crypto’nun kurucu ortağı ve CEO’su Greg Johnson “Şu anda içinde bulunduğumuz belirsiz durum muhtemelen daha da sürecek” diyor ve ekliyor: “Regülasyon konusu netleşmediği müddetçe kripto piyasalarında da anlamlı bir değişim olmayacaktır.” Johnson, regülasyonlar hayata geçtikten sonra geleneksel finans temsilcilerinin kripto alanına yöneleceğini de sözlerine ekliyor.  


Günlük yayımladığı bültende “Büyüme kaygısı yüksek olduğu için piyasalar daha fazla faiz artırımına kapı aralayan iyi makroekonomik verilere negatif tepki vermeyi de sürdürüyor” ifadelerini kullanan varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun analizi şöyle devam ediyor: “Bu noktada pozitif bir tablo ortaya koyan ABD dayanıklı mal siparişleri ve yeni konut satışlarının ardından son olarak işsizlik maaşı başvurularının 200 bin seviyesinin altına inerek ekonominin daha fazla faiz artırımını kaldırabileceğine yönelik sinyaller vermesi de halihazırda kırılgan olan piyasalarda rahatsızlık yarattı. Ayrıca PCE endeksinin ikinci çeyrekte beklentilerin üzerinde artış göstermesi ise enflasyonun dirençli olduğuna dair kaygıları bir üst seviyeye taşıdı.”


Haftanın son işlem gününün en önemli konu başlığı ise ABD’de açıklanacak PCE endeksi. Ünlü & Co. analizinde “Ağustos ayına ait verinin yıllık bazda yüzde 6,3 seviyesinden yüzde 6,0’ya gerilemesi bekleniyor. Fed’in enflasyonu takip etmek için kullandığı göstergede geri çekilme olması durumunda sıkı para politikalarına yönelik endişeler kısmen azalarak risk iştahını sınırlı da olsa destekleyebilir. Ancak çekirdek PCE’nin manşet rakamın ortaya koyabileceği olası iyimserliğin sınırlı kalmasına neden olabileceğini unutmamak gerekir. Öyle ki manşet rakamda beklenen geri çekilmeye karşın çekirdek PCE’nin yıllık bazda yüzde 4,6’dan yüzde 4,7’ye yükseleceği tahmin ediliyor” ifadeleri yer alıyor.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Nvidia’nın Kazançları Bitcoin ve Kripto Düzeltmesini Tetikleyebilir

22 Şubat 2024 10:00

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk