Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Madencilerinin FTX Finans Salgınına Maruz Kalması Sektörün Yaşadığı Acıyı Artırabilir

Core Scientific, Bitfarms ve Genesis Digital Assets, bu salgına doğrudan ve dolaylı maruz kalan madenciler arasında yer alıyor.

6 Aralık 2022 12:23

Güncellenme: 6 Aralık 2022 15:42

Çoğu, başarısız kripto borsası FTX ve BlockFi gibi kreditörlerden kaynaklanan olumsuzluklara maruz kaldığı için, halihazırda 2,5 milyar dolara kadar kredi borcu olan Bitcoin madencileri, kendilerini daha sıcak sularda da bulabilirler.


Madencilerin bilançoları, Bitcoin'in fiyatının çakılması sonucunda gelirlerinin yok olmasıyla son birkaç aydır devamlı kötüleşti. Bu arada, enerji fiyatlarının yükselmesi maliyetlerini artırdı. Core Scientific (CORZ), Argo Blockchain (ARBK) ve Greenidge Generation (GREE) gibi büyük oyuncular likidite sıkıntısı yaşadıklarını açıklarken, mevcut durum, ABD'nin en büyük madencilik veri merkezi operatörlerinden Compute North'un Eylül ayında 11. bölüm bağlamında iflas koruma başvurusu yapmasına neden oldu. Halka açık üç madencinin de hisse senetlerinin fiyatları bu yıl % 90'dan fazla düştü.


Şimdilerde, halihazırda zor durumda kalmış bu bitcoin madencileriyle birlikte çalışan kreditörlerden bazıları, FTX felaketine yakalandıktan sonra, madencilik sektörü için başka büyük bir darbeye neden olabilecek daha çetrefilli bir belaya bulaşmış durumdalar.


Madencilerin 2,5 milyar dolara ulaşabilecek toplam borcu olduğu tahmininde bulunan, madencilik hizmeti firması Luxor'un baş işletme sorumlusu Ethan Vera, "Sıkıntılı bir iflas sürecinden geçen uygulamaya özel entegre devre (ASIC) finansörleri, sektörde sermaye maliyetlerinin önemli ölçüde yükselmesi ve sermaye kaynaklarının kurumasına yol açacaktır" diyor. 


Vera, kreditörlerin iflas etmesi halinde, alacaklıların ekipman kredilerinin bir kısmını tasfiye etmeye çalışabileceklerini belirtiyor. Vera'ya göre bazı durumlarda, “iflas eden bir şirketin, kredi defterini yönetmeye devam etmesi çok zor olabilecek ve mevcut kredilerin tasfiyesi kayda değer bir maddi kayıpla sonuçlanacaktır”.


FTX'in varlıklarıyla doğrudan ilişkili pek fazla madenci yok. Bununla birlikte, kripto borsası FTX, geçen yılın Eylül ayında madenci Genesis Digital Assets (GDA) için 431 milyon dolarlık bir finansman kaynağına katkıda bulunmuştu.


Şirket sözcüsü, FTX'in yatırımı hakkında yorum yapmadı, ancak GDA'nın FTX'te hiçbir varlığı veya hesabı olmadığını söyledi. Bu arada, Genesis Digital Assets'in, CoinDesk'in kardeş şirketi Genesis Global'le herhangi bir bağı bulunmadığını da belirtelim.


Sam Bankman - Fried'ın (SBF) borsasının yarattığı felakete maruz kalanlar arasında ayrıca, bu felaketten bir şekilde etkilenen BlockFi, Silvergate ve Galaxy Digital gibi kreditörlerden büyük miktarlarda kredi alan madencilik şirketleri de bulunuyor. 


FTX felaketinin etkisi, birçok madenci şirket özel olduğu ve borç yükümlülüğünü veya maruz kaldığı riski paylaşmadığı için hala belirsiz. Hut 8 (HUT) CEO'su Jaime Leverton, şirketinin üçüncü çeyrek kazanç çağrısı sırasında "Bu duruma maruz kalmış tüm tarafların nerede olduklarını bilmiyoruz. Sektörün geleceği gerçekten yeni deliklerin nerede ortaya çıkacağına bağlı olacak” dedi.


BlockFi

BlockFi, FTX finansal salgınının birçok kurbanından biri oldu ve New Jersey'deki federal bir mahkemeye iflas koruma başvurusunda bulundu. 


Kreditör BlockFi, kamuya açık en az üç madencilik şirketinden alacaklı bulunuyor, bu da Core Scientific'in, BlockFi'a 54 milyon dolar borçlu olduğu anlamına geliyor. Bilgisayar gücü bakımından ABD'nin en büyük madencisi olan Core Scientific, üçüncü çeyreğin sonunda yaklaşık 244 milyon dolarlık kredi ve 597 milyon dolarlık değiştirilebilir tahvil ve borç senetlerinden oluşan yükümlülüklerini yeniden yapılandırmak için halihazırda görüşmeler yapıyor.


Core Scientific sözcüsü, CoinDesk'in bu konu hakkındaki yorum talebine yanıt vermedi.


Kanadalı madenci Bitfarms (BITF) da BlockFi'dan 32 milyon dolar borç aldı, ancak bu miktarın yaklaşık 22 milyon dolarını Eylül sonu itibariyle hala ödemedi. Bu arada, Cipher Mining (CIFR) madencilik şirketi, %49'una sahip olduğu enerji firması WindHQ ile gerçekleştireceği ortak bir girişim için 46,9 milyon dolarlık kredi imkanı sağladı.


Bitfarms sözcüsü konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Aktif şekilde kaldıracını azaltmaya çalışan madencilik şirketi, 14 Kasım'da bitcoin ve ekipman teminatlı 27 milyon dolarlık borç ödediğini açıklamıştı.


Cipher CEO'su Tyler Page, şirketinin BlockFi'dan yaklaşık 26 milyon dolar aldığını, ağustostaki ikinci ödemenin ardından "daha fazlasını beklemediğini", bu nedenle BlockFi sorunuyla ilgilenmediğini ifade ediyor. Page, sözkonusu meblağın 10 milyon dolarından az bir kısmının henüz ödenmediğini ve ortak girişimin, "beklendiği üzere borcu ödemeye devam ettiğini" söylüyor.


BlockFi ve diğer kreditörler ayrıca, özel madencilik şirketlerine, ifşa etmeme anlaşmaları nedeniyle açıklanmayan ve miktarı tahmin edilemeyen borçlar da verdiler. BlockFi sözcüleri bu konuyla ilgili yorum taleplerine dönüş yapmadı.


Silvergate Capital

Dijital varlık bankası ve altyapı sağlayıcısı Silvergate Capital, 11,9 milyar dolarlık müşteri mevduatının yalnızca %10'unun FTX'e ait olduğunu, FTX'le ilgili ödenmemiş kredisi bulunmadığını açıkladı. Kripto bankası ayrıca, kendisine ait BlockFi dijital varlık mevduat riskinin toplamının ise 20 milyon dolardan az olduğunu bildirdi.


Marathon'un kurumsal iletişimden sorumlu başkan yardımcısı Charlie Schumacher, halka açık en büyük madencilik şirketlerinden Marathon Digital'in (MARA), her biri 100 milyon dolar üst sınıra sahip bitcoin teminatlı iki borçlanma aracından eşit olarak toplam 100 milyon dolar çektiğini söyledi. Her ikisi de Silvergate Capital'dan, biri vadeli kredi, diğeri ise yenilenebilir kredi tahsisiydi.


Schumacher, FTX'in çöktüğü haberi yayılmaya ve bitcoin fiyatı düşmeye başladığında, Marathon'un, dolar cinsinden ödenmemiş borcunu teminat altına almak için daha fazla teminat vermek zorunda kaldığını açıkladı.


Firmanın üçüncü çeyrek gelir raporundan, 9 Kasım itibarıyla Marathon'un 11.440 BTC'sinden yalnızca, yaklaşık 30,6 milyon dolarlık 1.950 BTC'sinin tahdit altında olmadığı, yani ticari amaçlı kullanılabileceği anlaşılıyor. Bitcoin'in fiyatı yine düşerse, Marathon, Bitcoin varlıklarına daha fazla kısıtlama getiren ekstra teminatlar vermek zorunda kalacak. 


Madencilik firması, piyasa belirsizliği ve volatilitesi göz önüne alındığında bazı yükümlülüklerini azaltmaya karar verdi. Schumacher, "Daha büyük piyasalarda olup bitenler göz önüne alındığında, biraz daha fazla nefes alanımız bulunduğundan emin olmak istiyoruz" diyor.


Galaxy Digital

Michael Novogratz'ın kurucusu olduğu Galaxy Digital (GLXY), üçüncü çeyrek gelir raporunda, FTX’le ilişkili 76,8 milyon dolarlık nakit ve dijital varlığa sahip olduğunu açıkladı. Galaxy'nin, bu varlığın yaklaşık %62'sini azaltmak istediği bildiriliyor. Galaxy, madencilere kredi sağlamada da etkindi.


Bitfarms, Galaxy'den 100 milyon dolarlık bitcoin teminatlı kredi olanağı sağlayan madencilerden biriydi. Ancak, bir kısmını ödedikten ve bazı şartları değiştirdikten sonra, bu yılın üçüncü çeyreğinin sonunda kredinin geriye ödenmemiş 23 milyon dolarlık kısmı kaldı.


Şirketin iletişim başkanı Mike Wursthorn, Galaxy'nin FTX bağlantılı riskinin müşterilere sunduğu hizmetleri ve sağladığı olanakları etkilemediğini, şirketin "madencilik sektöründeki faaliyetleri finanse etmeye yönelik ihtiyatlı, risk yönetimli bir yaklaşım" benimsemeye devam ettiğini belirtti.


Wursthorn'a göre Galaxy sıkıntı içinde değil, ancak önemli ölçüde daha fazla risk yüklenmiş diğerleri muhtemelen sorun yaşayacaklar. Wursthorn, "Hem madencilerin hem de kreditörlerin ikincil ASIC faaliyetlerine odaklandık, bu ekipman için uygun şartlarla likidite sağlayabilecek durumdayız" dedi.


Wursthorn, üçüncü çeyrekte Galaxy madencilik şubesinin "beklenen şartlarda, temerrüt, gecikme veya kayıp yaşamadan" üç ekipman için yaklaşık 8 milyon dolarlık mevcut leasing anlaşmasını tamamladığını da ifade etti.


Galaxy'nin hisseleri bu yıl Toronto borsasında yaklaşık % 81 düştü.


Foundry

Kripto madencilik ve staking firması Foundry'nin FTX'le ilişkili doğrudan bir riski sözkonusu değil, ancak CoinDesk'in ana şirketi Digital Currency Group'a (DCG) ait kardeş şirketi Genesis Global nedeniyle dolaylı olarak FTX'le bağlantılı. Genesis, türev ürünler iş biriminin FTX hesabında kilitli yaklaşık 175 milyon dolarlık fonu olduğunu açıkladı. DCG, ticaret firmasına 140 milyon dolarlık özsermaye desteğinde bulundu.


Greenidge sözcüsü, şirketinin, Foundry'e borcunun bir kısmını ödeyemediğini, ancak bitcoin madenciliği gelirinin "tasfiye edilmesine ve "borsalardaki tüm fonların günlük olarak çekilmesine ilişkin risk yönetim stratejisinin" borsa kaynaklı risklerin önlenmesi için özel olarak belirlendiğini söyledi.


Bitfarms'ın 30 Eylül itibariyle Foundry'e 1,5 milyon dolardan biraz fazla borcu var.


Foundry konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.


Kanadalı madencilik şirketi Hut 8'in (HUT) iletişim ve kültürden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Erin Dermer'a göre, şirketi Foundry'e borcunu bu yılın başlarında ödedi ve Galaxy'den hiçbir zaman 50 milyon dolarlık kredi almadı.


Bu arada bir diğer kripto kreditörü NYDIG, FTX gibi borsalara yatırım yapma ihtimallerini sürekli kaçırdığını açıkladı. Benzer şekilde, finans firması BlockFills de, Genesis Global, BlockFi, FTX veya Alameda Research kaynaklı risklere hiç maruz kalmadığını bildirdi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eliza Gkritsi

Eliza Gkritsi CoinDesk'in Asya bölgesinden sorumlu madencilik muhabiridir. Daha önce Şanghay'da TechNode'da görev aldı. London School of Economics mezunudur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk