Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin ETF'leri Onaylanırsa Ne Olacak?

SEC, 10 yıldır değerlendirdiği başarısız başvuruların ardından ilk spot bitcoin ETF'sini onaylama eşiğinde.

5 Ocak 2024 18:13

Güncellenme: 5 Ocak 2024 18:44

Bu hafta, Bitcoin blok zincirinde ilk blok olan genesis bloğunun mine edilmesinin üzerinden 15 yıl geçti. Bu süre zarfında, endüstri öncüleri, kurumsal yatırımların kapılarını açması öngörülen bir spot bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) SEC tarafından onaylanması için neredeyse 10 yıldır yalvarıyor.


Komisyon şimdiye kadarki tüm başvuruları reddetmiş olsa da bu durum değişebilir. Analistler, 12 başvurudan en birinin onaylanabileceğini öngörüyor.


Onay gelirse kripto piyasasının nasıl şekilleneceği konusundaki görüşler ise karmaşık.


Mesela VanEck’in dijital varlık stratejisi direktörü Gabor Gurbacs, spot bir ETF’nin uzun vadede “trilyonlarca değer” yaratacağını belirtse de, insanların “ABD Bitcoin ETF’lerinin başlangıçtaki etkisini abarttıklarını” ve ilk para akışlarının yalnızca “birkaç yüz milyon dolarlık (çoğunlukla geri dönüştürülmüş) para” olacağını söylüyor.


Farklı analistler ise onayın kurumsal talebi karşılamak adına ETF ihraççılarının on milyarlarca dolarlık BTC almaları gerekeceğini savunuyor ve bu durumun arz-talep dinamiklerinde köklü bir değişime yol açabileceği tahmin ediliyor. Örneğin, ekim ayında borsa bakiyelerinin beş yılın en düşük seviyesine gerilemesiyle birlikte "arz şoku" yaşanması ihtimaller arasında. Borsalardaki bitcoin eksikliği, yatırımcıların bunu kişisel cüzdanlarında sakladıklarını ve satmaya niyetli olmadıklarını gösteriyor.


ABD’de 2004 yılında piyasaya sürülen ilk spot altın ETF’si olan SPDR Gold Shares ETF (GLD)’ye yönelik analiz, burada örnek alınabilir. Kripto borsası Coinbase’e göre, GLD ilk dört haftasında enflasyona göre ayarlandığında 1,9 milyar dolarlık birikim görürken, ilk yılın sonunda bu rakam 4,8 milyar dolara yükseldi. ETF’nin şu anda toplamda 57,37 milyar dolarlık varlığı bulunuyor.


Daha da öncesine bakacak olursak, dünyanın en yenilikçi şirketlerinin Nasdaq-100 endeksini baz alan Invesco'ya ait QQQ ETF'si, dotcom balonunun patlamasından bir yıl önce Mart 1999'da piyasaya sürüldü. Fon, ilk 30 günde 847 milyon dolarlık bir giriş gördü (bugünkü değeriyle 1.6 milyar dolar).


Ekim 2021'de ise kripto varlık sınıfları genelinde ultra boğa piyasasının hakim olduğu dönemde tanıtılan ve BTC vadeli işlemlerini baz alan ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO), enflasyona göre ayarlandığında ilk 30 günde yaklaşık 1,5 milyar dolarlık varlık girişine tanık oldu. Dün itibarıyla bu fonun değeri 1,65 milyar dolar.


BITO, gerçek kripto para birimi yerine düzenlenmiş CME vadeli işlemlerine yatırım yapan bir fon olması nedeniyle devir maliyetlerine maruz kalıyor. Ancak fon, hizmete sunulmasından bu yana bitcoin spot fiyatını yakından takip ediyor ve sahiplik ile depolama sorunları olmadan bitcoin'e maruz kalmak isteyen kişiler için geçerli bir seçenek olmaya devam ediyor.


Karşımıza çıkan diğer bir perspektif ise küresel ekonomi oluyor. Dünya çapında yükselen risksiz faiz oranları ve kötüleşen mali durumlar, yani mevcut makroekonomik ortam, spot ETF'ler için güçlü bir ana akım kabul senaryosuna karşı bir durum oluşturuyor.


Daha Fazla Oku

    BitcoinETFSECbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Oliver Knight

Oliver Knight, Nisan 2022'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Knight, CoinDesk'e katılmadan önce üç yıl boyunca Coin Rivet'te Baş Muhabir olarak görev yaptı. Birmingham City Üniversitesi'nden gazetecilik derecesi ile mezun olan Knight, 2014 yılında Bitcoin dünyasına girmeden önce çeşitli spor yayınlarında çalışmaya devam etti. Herhangi bir kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC 62,5 Doların Altında, Altcoin'ler Kazançları Sıfırlıyor

16 Nisan 2024 22:34

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk