Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin ETF Onayı Yakında Bekleniyor, Ayılar 100 Milyon Dolar Kaybetti

Kripto piyasalarını takip eden vadeli işlemlerde, ABD saatlerindeki ani fiyat artışının ardından son 24 saatte 155 milyon dolar değerinde kısa pozisyonlar tasfiye edildi.

9 Ocak 2024 10:53

Güncellenme: 9 Ocak 2024 10:57

Bitcoin'e (BTC) karşı yüksek fiyat beklentisine karşı bahse giren traderlar, ABD'de bir spot bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) onayının sona yaklaşmasıyla son 24 saatte 100 milyon doların üzerinde kaybetti.


BTC Pazartesi günü %9'a kadar yükselerek, Mart 2022'den bu yana ilk kez 47.000 doların üzerine çıktı, ancak daha sonra bazı kazanımlarını geri verdi. Kripto borsası OKX'te işlem yapan traderlar 84 milyon dolar ile en çok zararı yaşayanlar oldu, onu Binance'teki 71 milyon dolarlık tasfiye izledi.


Açık faiz veya henüz kapanmamış vadeli işlem sözleşmelerinin sayısı, son 24 saatte %8'den fazla artarak, traderların tasfiye olayından sonra muhtemelen volatiliteye devam edeceği beklentisiyle daha fazla bahis açtıklarını gösteriyor.


Tasfiye, bir traderın kaldıraçlı pozisyonunu, traderın başlangıç teminatının kısmen veya tamamen kaybedilmesi nedeniyle bir borsanın zorla kapatması anlamına gelir. Bu, bir traderın kaldıraçlı bir pozisyon için marj gereksinimlerini karşılayamadığında (işlemi açık tutmak için yeterli fonlara sahip olmaması durumunda) gerçekleşir.


Büyük tasfiyeler, keskin bir fiyat hareketinin yerel tepe veya dip noktasını işaret edebilir, bu da traderların buna göre pozisyon almalarını sağlayabilir.


Bu tür veriler, popüler vadeli ürünlerden kaldıracın etkin bir şekilde temizlendiğini gösteren bir sinyal olarak hareket ederek, traderlar için yararlıdır – fiyat volatilitesinde kısa vadeli bir düşüş göstergesi olarak işlev görür.


Pazartesi günkü piyasa hareketleri, BlackRock (BLK) ve Grayscale gibi olası ihraççıların, ABD'de ilk kez bir bitcoin ETF'sinin piyasaya sürülmesinden önceki son adımlardan biri olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) teklif ücretlerini sunmalarıyla gerçekleşti.


SEC onayı bekleyen on üç önerilen ETF var ve müşteriler için savaş zaten ısınmış gibi görünüyor – bazı ihraççılar, ilk altı ay veya yönetim altındaki 5 milyar dolarlık varlık (AUM) için hiç ücret talep etmiyor.


Daha Fazla Oku

    BitcoinETFSECtasfiyeEthereum

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget’ten Kurumsal Kripto Varlık Güvenliğini Geliştirmeye Yönelik Matrixport Cactus Custody İş Birliği

16 Nisan 2024 14:56

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk