Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin ETF Onayı, On Yıllık Bir Yolculuğun Eseri

Winklevoss kardeşlerin Temmuz 2013'teki ilk bitcoin ETF başvurusundan bu yana çok şey değişti.

11 Ocak 2024 12:37

Güncellenme: 11 Ocak 2024 13:04

Winklevoss ikizlerinin Temmuz 2013'te bir bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) için ilk başvuruda bulunmasının üzerinden on buçuk yıldan fazla zaman geçti.


O zamanlar, bitcoin'in piyasa değeri 1 milyar doları aşmıştı (şimdi ise 900 milyar dolara yakın) ve kripto para birimi yaklaşık 87 dolardan işlem görüyordu. Cameron Winklevoss'un bitcoin'in bir gün 40.000 dolara ulaşabileceği yönündeki tahmini oldukça tartışmalıydı.


Financial Times, 2013 yılında Wall Street'teki birçok kişinin Winklevoss ikizlerinin teklifine şüpheyle baktığını ve bitcoin'in 2 trilyon dolarlık ETF piyasası için yeterince olgun bir varlık sınıfı olmadığını yazmıştı.


O sırada KCG Holdings'in genel müdürü olan Reginald Browne, şunları söylemişti: “Bitcoin, üzerine bir ETF inşa etmek şöyle dursun, kendi kapsamında bile gelişmiş bir pazar değil. Piyasaya bir ETF sürmek için yatırım değeri olmalı, diğer türlü başarısız bir girişim olur. Yatırımcılar buna ilgi göstermez ve piyasa yapıcılar böyle bir şeyin takasına yanaşmaz.”


Finansal hizmetler şirketi Morningstar ise dünyanın bir bitcoin ETF’sine ihtiyacı olmadığını, sektördeki altyapının SEC’i tatmin edecek kadar kurumsal düzeydeki gereksinimleri karşılayamadığını yazmıştı.


Winklevoss'un 2013-2014 dönemindeki başvuruları yakın zamanda onaylanan S-1'lerle karşılaştırıldığında endüstrinin nasıl olgunlaştığı ve bu kurumsal düzeydeki mücadeleye nasıl hazır hale geldiği açıkça görülebiliyor.


Örneğin, SEC’in en büyük endişelerinden biri olan saklama (custody) mevzusu 2013’te oldukça ilkel görünse de 2024 başvuruları soğuk depolama, gelişmiş özel anahtar yönetimi ve kapsamlı risk kontrollerini vurgulayan daha karmaşık bir saklama yöntemi sunuyor.


2024'ün başarılı başvuruları, piyasa gözetim mekanizmalarını da kapsıyor. CoinDesk’in daha önce de bildirdiği gibi, bunlar yeni mekanizmalar olarak karşımıza çıkmasa da 2017’de Winklevoss ikizleri tarafından sunulan ilk versiyona kıyasla çok daha gelişmiş görünüyor.


Coinbase ve NASDAQ arasındaki gibi anlaşmalarda görüldüğü üzere, mevcut model düzenleyicilerin ve ETF sağlayıcılarının yalnızca daha geniş piyasa faaliyetleriyle sınırlı kalmıyor, belirli işlemler ve trader’lar hakkında ayrıntılı verilere daha ayrıntılı bir şekilde erişebilmeleri için kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin (PII) kullanımını da kapsıyor.


Geçmişte kalsa da unutulmuyor

SEC, Winklevoss kardeşlerin ETF başvurusunu yüksek dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonu riskini gerekçe göstererek 2017 yılında reddetti.


Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Komisyon, bitcoin'in hala gelişiminin nispeten erken aşamalarında olduğunu ve zaman içinde önemli büyüklükte düzenlenmiş bitcoin ile ilgili pazarların gelişebileceğini belirtiyor. Bu tür pazarlar gelişirse, bu tip ürünlerin Borsa Yasası'nın gereklilikleriyle tutarlı olup olmayacağı yeniden değerlendirilebilir."


Winklevoss’lar yaklaşık bir düzine bitcoin ETF başvurusu arasında bulunmasalar da, şirketleri Gemini birçoğu için aktif bir saklama hizmetleri sağlayıcısı olacak ve ikili, sektörün kendisini geliştirme çabalarını desteklemeye devam edecek.


Cameron Winklevoss, Twitter paylaşımında şunları söylüyor: “Bitcoin ETF Onay Günü Kutlu Olsun!”


Toronto’daki ilk bitcoin ETF’lerinden birini başlatan 3iQ şirketinin eski genel müdürü Tom Lombardi ise bu paylaşıma şöyle yanıt veriyor: “Buradaki asıl takdir senin olmalı! Sen ve kardeşin olmasaydı bunların hiçbiri gerçekleşmezdi.”


Daha Fazla Oku

    winklevossbitcoin etf

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC Açık Opsiyonları Zirvede, Analistlerin Yeni Beklentisi 83 Bin Dolar

8 Haziran 2024 00:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk