Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin, ECB’nin Faiz Kararı Eşliğinde 23 Bin Doların Altına Düştü

Avrupa merkez bankası negatif faiz politikasından çıkış sinyali verdi. Politika faizini 11 yıl sonra 0,50 puan artırdı. Bir gözlemci, bunun kripto para birimleri gibi kaydi alternatiflere yatırım yapmanın cazibesini azaltmayacağını söylüyor.

21 Temmuz 2022 15:48

Güncellenme: 21 Temmuz 2022 15:55

Bitcoin (BTC), Çarşamba günü altı haftanın en yüksek seviyesi olan 24.265 dolar’a bastıktan sonra yeniden 23.000’ın altına çekildi. CoinDesk verilerine göre, geri çekilmeye rağmen fiyatlar bir ay içinde dolar bazında %14 arttı.


Bu arada, yasal para birimlerinde 21 Avrupa Birliği ülkesinin 19'unun ortak para birimi olan Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) 11 yıldır ilk kez açıklaması beklenen faiz artırımı öncesinde ABD doları (USD) karşısındaki kazanımlarını sürdürdü. Kararın açıklanmasının ardından da yatay seyrine devam etti.


EUR/USD paritesi Asya'nın erken saatlerinde iki haftanın en yüksek seviyesi 1.0273'e yükseldi ve yazının yazıldığı sırada 1.0250 civarında yatay işlem görüyordu. Ortak para birimi, bu ayın başlarında dolar ile paritenin altına düştü ve yirmi yılın en düşük seviyesine ulaştı. Dolar TL karşısında son 1 haftada 1,5 değer kazanırken Euro %2’nin üzerinde değerlenerek yeniden 18 lira eşiğini aştı.


Perşembe günü saat 15.15’te açıklanan ECB’nin 50 baz puanlık artış kararını, Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın saat 12:45 GMT'de yapacağı basın toplantısı izleyecek. Bankanın, gösterge faiz oranlarını mevcut rekor düşük seviye olan %-0,5'ten %-0,25'e yükseltmesi konusunda fikir birliği var. ECB, Japonya Merkez Bankası (BOJ) ve İsviçre Ulusal Bankası (SNB) yıllardır oranları sıfırın altında tutuyordu. 


İtibari parasal sistemi ve merkez bankası-değişim aracını eleştirenler, geleneksel finansın tamamen çöküşe yaklaştığının ve kripto para birimleri gibi alternatifleri keşfetme ihtiyacının kanıtı olarak uzun süredir negatif oranları belirtiyorlar. Dolayısıyla, negatif faiz politikasının tersine çevrilmesinin bitcoin ve kripto para birimleri için düşüş olacağı düşünülebilir. Ancak bir uzmana göre durum böyle değil. 


Genesis'in piyasa içgörüleri başkanı Noelle Acheson, “Kripto varlıklarının altında yatan durumun, önemli ekonomik ve para birimi çalkantıları zamanlarında daha belirgin hale geldiğini düşünüyorum - hisse senetleri veya tahvillerin aksine, herhangi bir ekonomik temele değil, hisse senedine bağlı olan alternatif bir küresel sistem” dedi.


Acheson, "Yatırımcıların bir şeyler yapması gerekiyor, artan oranlarda ve değişken para birimlerinde nakitte kalmak dayanıklı bir strateji değil” diye devam etti.


Genesis, CoinDesk'in ana şirketi Digital Currency Group'a aittir.


Bununla birlikte, ECB'nin NIRP'den kurtulmaya yönelik potansiyel planları, kripto para birimleri de dahil olmak üzere risk varlıklarına oynaklık enjekte edebilir.


Acheson, CoinDesk'e verdiği demeçte, faiz artırımı döngüsünün hızının kritik olacağını da sözlerine ekledi.


Belki de, merkez bankası borçlanma maliyetlerindeki artışın etkisinin ortak para birimi alanında aynı şekilde hissedilmesini sağlamak için bir parçalanmayı önleme aracı duyurursa, hırpalanmış risk varlıkları oran artışlarına direnç gösterebilir. Bu tür farklılıklar parçalanmaya yol açabilir ve ortak para alanı ve AB için risk oluşturabilir.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Vitalik Buterin, Ethereum'un Güçlü ve Zayıf Yönleri Hakkında Konuştu

10 Temmuz 2024 22:27

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk