Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Düştü. Sonra Biraz Daha Düştü

Enflasyon kırılganlığı artırıyor.

13 Haziran 2022 09:39

Güncellenme: 13 Haziran 2022 10:03

ABD’de geçen Cuma gelen ve enflasyonun artışının sürdüğünü gösteren tüketici fiyatları raporu sonrasında kripto yatırımcıları hafta sonunu savunma yaparak geçirmek durumunda kaldılar.


Bitcoin Cuma gününe göre yüzde 8 civarında bir hareketle 26.700 dolarlar seviyesinde işlem gördü. Hacim anlamında en büyük kripto para olan Bitcoin bir aya yakın süredir 30.000 dolar bandında seyrediyordu.


Altcoinler daha büyük bir darbe aldı. Ether, son 14 ayın en düşük seviyesine geriledi. Piyasa değeri anlamında en büyük ikinci para birimi olan ether hafta sonun da yüzde 15 değer kaybederek 1.450 dolar civarında işlem gördü. Genelde son bir ayda 1.800 dolar civarında bir seviye yakalamıştı. AVAX ve AXS Cuma’dan sonra yüzde 20 civarında düştüler. Fiyatlardaki bu gerileme yatırımcıların risk algısını da göstertiyor. Bir varlık ne kadar riskliyse yatırımcı da o kadar tedirgin durumda.


Kripto fon yönetimi şirketi Bitbull’un CEO’su Joe DiPasquale, “Altcoinler geçmişte de ayı piyasasının olduğu dönemlerde Bitcoin'den daha kötü performans göstermişlerdi. Bugünlerde tüm bunların üzerine bir de düzenlemelere dair olasılıklardan kaynaklanan baskılar geliyor. Bu tür piyasa hareketlerinde sadece birkaç altcoin hayatta kalabilir ve bunların da içinden çok azı geçmişteki yüksek fiyat seviyelerini yeniden yakalayabilir” diyor. 


Kriptolardaki düşüş borsadaki düşüşün peşinden geldi. ABD’de borsalar da en son tüketici fiyat endeksi verilerinin gelmesiyle düşüşe geçmişti. Enflasyon değeri son 40 yılın zirvesine çıkarak yüzde 8,6 olarak gerçekleşti. Teknoloji hisselerinin ağırlıkta olduğu NASDAQ yüzde 3,5 düşerken S&P ve Dow Jones Sanayi Endeksi de ortalama yüzde 25 değer kaybetti.


ABD’de tüketici fiyat endeksinin kırılımlarına bakıldığında havayolu bilet fiyatlarının yüzde 12 artış gösterdiği görülüyor. Bunun temel nedeni ise Rusya-Ukrayna çatışması nedeniyle yakıt fiyatlarının artması. ABD’de benzin fiyatları galon başına 5 dolara çıktı ve tatil sezonunun gelmesiyle birlikte talep de artış gösteriyor. Bu durum sadece hane halkının bütçesini bozmayacak şirketlerin de yakıt maliyetleri konusunda dikkatli olmasını gerektirecek. University of Michigan’ın tüketici güven endeksinde 8 puanlık bir düşüş yaşandı ve son 14 yılın dip seviyesine inildi. Ankete katılanların yarısından fazlası fiyat artışının süreceğini düşündüğünü söyledi.


Yatırımcıların çoğunluğu Fed’in bu hafta 50 baz puanlık bir faiz artışına gideceğini ve enflasyonu dizginlemeye çalışacağını düşünüyor. Enflasyondan mustarip olan Avustralya ve Kanada’nın merkez bankaları geçen hafta 50 baz puan artışa giderken Avrupa Merkez Bankası varlık alımını durduracağını ve bu yazdan itibaren artışlara başlayacağını belirtti.


First Republic Bank’ın bir bilgi notunda, “Önde gelen merkez bankalarının parasal sıkılaştırma uygulamalarıyla hızlı ve metodolojik yaklaşımlarını ve tepkilerin sürdüreceklerine inanıyoruz. Politika faiz artışları 2023’te de devam edebilir. Beklenenden daha yüksek gelen enflasyona yönelik tepkilere bakıldığında piyasaların kırılganlığını sürmesi bekleniyor. Bu kırılganlığın piyasaları kemirmeye devam etmesi bekleniyor.” 


Son yıl içerisinde borsalar ile korelasyonu güçlene. Kripto paralara bakıldığında geleceğe dair yol haritasının belirsiz olduğunu söylüyor DiPasquale.


“Geçen hafta BTC destek sinyalleri verse de bir bozulma yaşanması olasılığının yüksek olduğunu söylemiştik. İşte o bozulma başladı ve piyasa şekillenirken daha fazla düşüş ve reaksiyon olabilir. Enflasyon rakamlarının piyasayı desteklemediği aşikâr.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Tornado Cash DAO Saldırganlar Tarafından Ele Geçirildi

21 Mayıs 2023 18:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk