Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin, 9 Haftalık Kaybın Ardından Dip Seviyesini Gördü mü?

Bitcoin (BTC), bu sabah (Pazartesi) Asya işlem saatlerinde kısa bir güç gösterisiyle %5,6 artışla 30.000 doların üzerine çıktı.

30 Mayıs 2022 17:02

Güncellenme: 31 Mayıs 2022 15:09

Bitcoin, tarihinde ilk kez arka arkaya dokuz hafta değer kaybederek Mart sonundaki 48.160$ seviyesinden geçen haftanın kapanışı olan 29.600$'a düştü. Bu düşüş, makro ekonomideki enflasyon endişeleri, risk varlıklarından uzaklaşma ve kripto endüstrisinden gelen sistemik risklerle birlikte geldi. 


Fiyat çizelgeleri, bitcoin'in geçtiğimiz haftalarda birkaç kez test edilen bir seviye olan 29.000 $ seviyesinde güçlü bir destek gördüğünü gösteriyor. Grafikler gösteriyor ki bu seviyenin altında kapanış, kripto para biriminin 2017'nin en yüksek seviyesi olan yaklaşık 20.000 dolara düşebileceği anlamına gelebilir. 


Bununla birlikte, 30.500 dolar'daki direnç var olmaya devam ediyor. Bu seviyenin üzerinde bir günlük kapanış, güçlü toparlanma işaretleri gösterecek. Tüccarlar tarafından bir varlığın fiyat hareketinin büyüklüğünü hesaplamak için kullanılan bir Göreceli Güç Endeksi (RSI) aracı ile yapılan okumalar, neredeyse 30'a düşerek dibe vurduğuna işaret ediyor. 


Kısa vadeli alıcılar bu haftanın ivmesini artırabilir. Geçen haftaya ait duyarlılık verileri, pazarın önümüzdeki haftalarda daha yüksek fiyatlara yönelebileceğini gösteriyor. 


Bazı analistler, yatırımcıların sermayeyi dağıtmadan önce fiyat hareketini değerlendirmeye devam edeceklerini söylediler. 


Yatırım şirketi eToro'nun piyasa analisti Simon Peters bir e-postada, “ABD’de piyasalar geçen hafta hisse senetlerinin genel olarak yükselmesiyle mütevazı bir canlanma gördü. Kriptoda tamamen aynı canlanma görmese de, fiyatlar şimdi bitcoin gibi büyük kriptolarda sabit kalıyor ve büyük oyuncular tarafından piyasaya herhangi bir yeni taahhütte bulunulmadan önce bir tür 'sakin' olduğunu gösteriyor” ifadelerine yer verdi.


Pazartesi günü yaşanan hareketlilik, büyük Çin şehirlerinin aylarca süren sıkı karantinaların ardından koronavirüs kısıtlamalarını gevşetmeye başladığına dair raporlar ile Asya hisse senetlerindeki bir yükselişin ardından geldi. 


Tüccarlar, ekonominin yeniden açılmasının tüketici harcamalarında bir artışa yol açabileceğine – bunun önümüzdeki haftalarda şirket gelirlerini artırabileceğine ve bölgedeki hisse senetlerinin dibi gösterebileceğine – işaret etti. 


Asya Dow endeksi yüzde 2,15 yükselirken, Hong Kong'un Hang Seng endeksi Pazartesi günü yüzde 2,06 arttı. Japonya'nın Nikkei 225 Endeksi, Stoxx 600 ve DAX gibi Avrupa endekslerinin Pazartesi gününden bu yana en az %0,82 değerlenerek ortalama %2,19 yükseldi. 


ABD'de vadeli işlemler Nasdaq 100 %1,44 yükselirken S&P 500 %1,08 yükseldi. Ancak bazı analistler, Bitcoin'deki toparlanmanın beklenenden daha uzun sürebileceğini söylüyor. 


FxPro kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich, “Bitcoin Mayıs ortasından bu yana yatay direnç çizgisi olan 30.600 doların üzerine çıkana kadar yükseliş atağı hakkında konuşmak için erken olacak” dedi. 


Kuptsikevich, “Küresel piyasalarda yenilenen risk iştahı, geri dönüş umutlarını körüklüyor. Eşitlik ve kripto para dinamiklerindeki ayrışma geçen hafta göze çarpıyordu ve kripto piyasasının zayıflığını vurguladı” dedi.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 65 Bin Doların Üzerine Çıkmaya Çalışıyor

18 Temmuz 2024 17:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk