Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin $46K'nın Altında Dalgalanıyor, Ether ve Grayscale'in GBTC'si Sıçrarken SEC Spot Bitcoin ETF'lerini Onayladı

Şimdi, bu yatırım araçlarının ne kadar talep çekeceği merak konusu oldu.

11 Ocak 2024 00:38

Güncellenme: 11 Ocak 2024 01:07

Bitcoin (BTC), Çarşamba günü 46,200 dolara tırmandıktan sonra ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) spot tabanlı BTC borsa yatırım fonlarını (ETF) onaylamasıyla dalgalı bir dönemde yaklaşık %2 düştü. Bu karar, dijital varlık endüstrisi için bir dönüm noktası oldu.


En büyük ve orijinal kripto para birimi, gün içerisinde Cboe borsasının spot BTC ETF'leri ile ilgili bir başvuruyu geri çekmesi sonucu yatırımcıları tedirgin ederek, 46,500 dolardan 45,000 dolara düştü. Bu, kurumun resmi X (eski adıyla Twitter) hesabının salı günü yaşanan çılgın fiyat dalgalanmaları sırasında ihlal edilerek yanlış bir onay duyurusu yapması sonrasında gerçekleşti.


Piyasa değeri bakımından ikinci büyük kripto para birimi olan Ether (ETH), spot tabanlı ether ETF başvurularına dikkatlerin çevrilmesiyle ilk kez 20 ayda 2,500 doları aşarak %12 sıçradı.


Grayscale Bitcoin Trust'ın (GBTC) hisseleri, şimdi bir ETF'ye dönüşme izni alan en büyük kapalı uçlu bitcoin fonunun hisseleri, Aralık 2021'den bu yana en yüksek fiyatı olan 40 dolara fırladı.


Birden fazla bitcoin ETF ihracatçısının teklifleri için kilit bir rol oynayan dijital varlık değişim hizmeti Coinbase (COIN), yaklaşık 151 dolar civarında sabit kaldı. Bitcoin madencileri Marathon Digital (MARA) ve Riot Platforms (RIOT) da değişmeden kaldı.


ABD'de temel varlığı tutabilen ilk bitcoin ETF'lerinin beklentisi, Wall Street devi BlackRock'ın Haziran ayında bir tane oluşturmak için başvuruda bulunmasıyla kripto piyasasına ivme kazandırdı - bu hamle diğer başvuru sahipleri tarafından hızla takip edildi.


Bu araçlar, zaten listelenen vadeli işlemlere dayalı tekliflere göre üstün kabul ediliyor, boğaların en büyük kripto para birimine önemli girişler çekeceğine bahse girdikleri bir durum.


Daha Fazla Oku

    SECBitcoinEthereum

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk