Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin 21 Bin Dolar’a Yükseldi Ama Yatırımcılar Resesyon Korkusu Nedeniyle Temkinli

Morgan Stanley ve Goldman Sachs analistleri Pazartesi günkü bir notta, durgunluk risklerinin "tam olarak fiyatlanmadığını" belirtti.

21 Haziran 2022 16:21

Güncellenme: 21 Haziran 2022 18:09

Bitcoin (BTC), günün erken saatlerinden itibaren 21.000 seviyesinde tutundu. Finans firmaları Morgan Stanley ve Goldman Sachs'ın müşterilerinde durgunluk riskini "tam olarak fiyatlanmadığını" belirtse de salı bitcoin’in üst üste ikinci artış günü oldu.


Morgan Stanley notunda, “Ayı piyasası, bir durgunluk gelene kadar veya bir durgunluk riski ortadan kalkana kadar bitmeyecek” denildi. Bu arada Goldman analistleri, Bloomberg'e göre hisse senedi piyasasının hafif bir durgunluğun fiyatlandığını, bunun beklentilerde daha fazla bozulmayla sonuçlandığını söyledi.


FxPro'dan Alex Kuptsikevich gibi bazı analistler, Bitcoin'in ABD tatili nedeniyle zayıf olan faaliyet nedeniyle Pazartesi günü 20.000 dolar seviyesinin üzerinde kalmayı başardığını, bitcoin’in son iki gün içinde hareketi körüklemek için “yeterli spekülatif talep” çektiğini söyledi.


Ancak CoinDesk’e bir mail gönderen Kuptsikevich, devam eden bir ralli konusunda ikna değil:

“Uzun vadeli bir geri dönüş hakkında konuşmak için çok erken; tüm olumsuz koşullar devam ediyor. Keskin para politikası sıkılaştırması norm haline gelene kadar, finansal piyasa baskıları kripto para birimlerindeki hızlı sıçramaları engelleyebilir.”

Bitcoin fiyatları, varlığın tarihinde ilk kez önceki yüksek seviyelerin altına düşerek geçen hafta sonu 20.000 $ seviyesinin altına indi. Analizlere göre, hafta sonu bitcoin sahipleri için 7,3 milyar dolarlık rekor bir kayba uğradı. 


Salı günkü bitcoin kazanımları ise kripto devleri arasında toparlanmaya yol açtı. Son 24 saatte ether (ETH) %6,4 artarak 1,130 dolara yükselirken, Solana'nın SOL coini işlemlerdeki ani yükselişle %15'e kadar yükseldi. CoinMarketCap'e göre Avalanche'ın AVAX'ı ve Polkadot'un DOT'u gibi katman 1 coinleri değerine en az %8 eklerken, toplam kripto para piyasa değeri %5 artarak 914 milyar dolara yükseldi.


Pazartesi erken saatlerde başlayan rahatlama, makroekonomik piyasa koşullarının belirsiz kalması nedeniyle hafta sonu yaşanan dalgalanmayı takip etti. Teknoloji hisseleri ve kripto para birimleri gibi riskli varlıklara ilişkin yatırımcı duyarlılığı, artan enflasyon nedeniyle son haftalarda zayıfladı ve şahin bir Merkez Bankası (Fed) politikası, uzun süreli ekonomik daralma endişelerine neden oldu. 


Fed Başkanı Jerome Powell, geçen hafta politika faizini 75 baz puan artırdı. Bu, kurumun enflasyonla mücadele kararlılığını sürdürmek için uyguladığı 28 yılın en yüksek artışı.


Ancak geniş anlamda hisse senedi ve endeks piyasaları, Powell'ın “bu büyüklükteki hareketlerin yaygın olmasını beklemediği” şeklindeki yorumlarının ardından bir rahatlama rallisi gördü.


Bu sırada, kripto piyasası gözlemcileri, kripto piyasalarındaki süregelen rahatlama konusunda temkinli olmaya devam ediyor. Kredi platformu SmartFi'nin başkan yardımcısı Chris Terry, "Herkes Bitcoin'in tüm short pozisyonları silip süpürmesi gerektiğini” düşünüyor:

"Bu muhtemelen piyasalarda tipik olan ve 12.000 ila 13.000 $ aralığında olacak olan %80'lik tam bir geri çekilme olacaktır."

Kripto borsası Huobi Global'in baş finans sorumlusu Lily Zhang, grubun “Kriptoda uzun vadeli yükseliş” öngördüğünü ancak kısa vadede endişeler gösterdiğini söyledi. Zhang, "Piyasa göstergelerimiz piyasada eşi görülmemiş düzeyde bir korku, belirsizlik ve şüphe olduğunu gösteriyor. Piyasa büyük bir kapitülasyon dalgası gördüğü için zincirleme tasfiyeler bir dizi düşüşü tetikleyebilir” dedi.


Zhang, bu tür dinamiklerin kripto odaklı yatırımcıların muhtemelen “değeri düşük bir pazardan” faydalanmasına izin verebileceğini de sözlerine ekledi.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"En Önemlisi, Dünyadaki Örnekleri Olduğu gibi Kopyalamak Yerine Bunların Türkiye’nin Şartlarına Uyarlanması"

3 Temmuz 2024 17:35

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk