Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin 19.700 Dolara Geriledi: Resesyon, Euro ve Diğer Nedenler

Singapur devlet yatırım fonu Temasek gelecek aylarda piyasada düşüşler beklediğini açıkladı.

12 Temmuz 2022 12:51

Güncellenme: 12 Temmuz 2022 13:12

Bitcoin önemli bir destek noktasını kaybetti, Salı sabahıyla birlikte 19.700 doların altına geriledi. Bu hareket borsalardaki düşüş ve Euro-Dolar paritesinin eşitlenmesi gibi nedenlerden dolayı gelen yoğun satıştan kaynaklandı. 


Fiyat grafiklerine bakıldığında bitcoin’in geçen haftaki 21.800 dolar seviyesinden gerilediği görülüyor. 20.500 dolarda bir destek olsa da Asya piyasalarının açılmasıyla 19.700 doların altına bir hareket görüldü. 20.000’e bir sıçramanın ardından Avrupa piyasalarının ilk dakikalarıyla birlikte yine aşağı yönlü hareket gelmeye başladı.


Teknik analize bakıldığında bitcoin’in 18.700 seviyesine kadar (bu ayın başındaki seviye) gerileme potansiyeli var. Bu seviyelerden sonra görülecek bir toparlanma ile önümüzdeki haftalarda 21.300 bölgesine bir tırmanış söz konusu olabilir. 

Düşüşün nedenlerinden biri de Singapur devlet yatırım fonu olan ve 287 milyar dolarlık varlığı yöneten Temasek Holdings’in gelişmiş pazarlardaki resesyon olasılığını vurgulayıp gelecek aylarda piyasanın daha da düşebileceğini söylemesiydi. 


Temasek, tahminlerinde önümüzdeki yıl ABD’de “hafif bir resesyon” olabileceğini, bunun yanı sıra Çin’in sıkıntı yaşaması ve küresel ekonominin kırılgan bir hale bürünmesi gibi riskler de olabileceğini belirtti. Tahminlerde, “Enflasyonun artması, emtia fiyatlarının yükselmesi ve tedarikteki darboğazlar küresel piyasalarda yeni kırılganlıklar oluşturabilir” deniyordu.

Euro 20 yılın en düşük seviyesine indi ve dolar paritesi 1.0002’ye geldi. Bu zayıflamanın nedenleri arasında Rusya’nın Ukrayna işgali nedeniyle oluşan enerji krizinin bölgede beklenen resesyonla birleşmesi ve Fed’in hızlı ve yüksek oranlı faiz artırımlarına devam etme sinyalleri vermesi gösterildi. 


Borsalar da ciddi sıkıntı çekiyor. Asya’ya bakıldığında Hang Seng yüzde 1,26 düşerken Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yüzde 1,75, Stoxx Europe 600 endeksi yüzde 0,60 düşüşte. Almanya’nın DAX endeksi yüzde 1 kayıp gösterirken. Nasdaq ve S&P 500’deki vadeli işlemlerde yüzde 0,68 düşüş görülüyor.


Bazı bitcoin yatırımcıları bir toparlanmadansa bir düşüşe işaret eden sinyaller gördüklerini belirtiyorlar.


QCP Capital’in işlem uzmanlarının yaptığı yorumda, “Yakın zamanda yukarı yönelik bir hareketin olmayacağına dair görüşümüzü güçlendiren bir gelişme daha oldu: Mt. Gox Ağustos’ta 140.000 BTC daha piyasaya sürdü” diyorlardı. 


“Tüm bunlardan okuduğumuz yakın zamanda piyasada bir BTC satış dalgası gelebileceği. Bunun olası etkisi daha fazla satış baskısı şeklide tezahür edebilir ve ETH ve diğer alt coin’lerin performansı bitcoin’den daha iyi olabilir.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk