Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin 17 Bin Doların Üzerinde Kalmaya Devam Ediyor

Yeni yıla yüksek moralle giren kripto piyasasında bugün yatay bir seyir var

10 Ocak 2023 11:51

Güncellenme: 10 Ocak 2023 15:17

Bitcoin’in yaklaşık bir aylık aranın ardından 17 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmasıyla yeni haftaya hareketli başlayan kripto piyasasında bugün görece yatay bir görünüm söz konusu.


Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin düne kıyasla yüzde 0,02’lik ufak bir artış göstererek 16 ila 17 bin dolar arasında sıkıştığı fiyat seviyesinden çıkarak, 17 bin 201 dolardan işlem görüyor. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan kripto para borsası Wofdex’in Araştırma Direktörü Helin Çelik, “Bu hafta açıklanacak enflasyon verisi öncesi 17 bin dolar seviyesinin üzerinde işlem görerek direnç seviyelerini test etmektedir. BTC’de yeni kritik direnç seviyesi olarak karşımıza 17,344$ seviyesi çıkmaktadır. Bu noktanın kırılımıyla beraber yukarı yönlü ivmesini ve direnç seviyelerini test etmesini bekleyebiliriz” diye konuşuyor.


2022’nin Eylül ayında blokzincir altyapısında köklü bir değişikliğe giderek proof-of-work konsensusundan proof-of-stake’e geçiş yapan Ethereum’un yeni yıldaki performansı da tıpkı Bitcoin gibi yukarı yönlü gerçekleşiyor. Dünden beri yüzde 0,96’lık artış gösteren Ethereum şu sıralar 1,323 dolardan el değiştiriyor.


Piyasa değeri bakımından Bitcoin ve Ethereum dışında kalan diğer büyük kripto paralardaysa kırmızı bir görünüm söz konusu. Son 24 saatte Binance Coin (BNB) yüzde 1,26’lık, XRP yüzde 0,37’lik, Cardano (ADA) yüzde 3,27’lik ve Stellar (XLM) ise yüzde 0,71’lik düşüş kaydetmiş durumda.


Krizler ve çöküşlerle dolu bir yılı bırakan kripto piyasasında fiyat hareketlilikleri dışında yatırımlar hakkında CoinDesk’e değerlendirmelerde bulunan Galaxy Digital’in araştırma müdürü Alex Thorn, 2022 yılında risk sermaye girişim fonlarının Web3 blokzincir startuplarına ve trading bazlı hizmetlere yöneldiğini ve bu trendin yeni yılda da devam edeceğini belirtiyor. Galaxy’nin Kripto Risk Sermayesi Yıl Sonu raporuna göre 2022 yılında kripto ve blokzincir startup’larına toplamda 30 milyar dolardan fazla yatırım yapılmış durumda. Thorn’un aktardığı bilgilere göre merkeziyetsiz otonom kuruluşlar (DAO’lar), metaverse ve online gaming’in bu yatırımlardan aldığı pay yüzde 31’ken, trading platformlarınınki ise yüzde 13’le kısıtlı kalmış vaziyette.


“Fed’den bugün gelecek mesajları yakından takip edeceğiz”

Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co. tarafından yapılan günlük piyasa analizindeyse “Büyümeyi daralmadan ayıran 50 seviyesinin altına inen ISM hizmet endeksindeki sert geri çekilme ve yüzde 5 artması beklenen ancak yüzde 4,6 artan saatlik kazançların ortaya koyduğu tablo Fed’in faiz artırımlarında sona yaklaştığına ve hatta yılın son çeyreğinde faiz indiriminin bile gündeme alınabileceğine yönelik beklentilerin güç kazanmasını sağladı” ifadelerinin yanı sıra uyarı da yapılıyor: “Fakat bu beklenti Fed’in verdiği mesajlara tamamen zıt. Dolayısıyla piyasaların istihdam rakamlarını doğru yorumlayıp yorumlamadığı konusunda Fed’den gelecek mesajları yakından takip edeceğiz. Bu noktada Fed Başkanı Powell bugün TSİ 17.00’de Riksbank’ın (İsveç Merkez Bankası) düzenleyeceği sempozyumda bir konuşma yapacak. İstihdam verilerine doğrudan değinmese bile Powell’ın Fed’in duruşunda bir değişiklik olup olmadığına ilişkin olası söylemleri yüksek volatilite yaratabilir. Tam tersi bir senaryo da geçerli olmakla birlikte Fed Başkanı’nın vereceği en ufak güvercin mesajın risk iştahının katlanarak güç kazanmasını sağlayabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.”Daha Fazla Oku

    kriptoMakroekonomiBitcoinEthereumFed

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk