Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Birleşme Tamamlandı, Ethereum Blokzinciri İçin Yepyeni Bir Dönem Başlıyor

Ethereum için tarihi bir gün

15 Eylül 2022 11:01

Güncellenme: 15 Eylül 2022 11:04

Uzun zamandır dört gözle beklenen proof-of-work konsensusundan proof-of-stake’e geçiş anlamına gelen Ethereum Birleşmesi bu sabah itibarıyla tamamlandı. Ethereum’un kurucusu Vitalik Butterin’in kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Sonunda tamamladık. Herkese kutlu olsun. Ethereum ekosistemi için büyük bir an. Birleşme’nin gerçekleşmesine yardımcı olan herkes gurur duymalı” ifadelerini kullandı.


Piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli ikinci kripto parasının ana çekirdeğindeki bu değişimle Ethereum madenciliği bir nevi tarihe karıştı. Hiçbir aksaklık yaşanmadan gerçekleşen Ethereum Birleşmesi’yle madencilikte harcanan enerji tüketiminde yüzde 99,5’lik tasarruf gerçekleşti. CoinDesk’e konuşan kâr amacı gütmeyen Ethereum Vakfı’nın araştırmacısı Justin Drake, “Bu olayı çalışan bir arabanın motorunu değiştirmek metaforuyla anlatabilirim. Bir anlamda benzinliden elektrikliye geçmek gibi” diye konuştu.


Hiçbir aksaklık yaşanmadan gerçekleşen Ethereum Birleşmesi’yle madencilikte harcanan enerjiden yüzde 99,9’luk tasarruf edilecek.


Birleşme’nin ardındaki geliştiriciler sadece çevre dostu özelliğiyle değil 60 milyar dolarlık ekosisteme (kripto para borsaları, NFT pazar yerleri, kredi tedarikçileri ve diğer uygulamalara) ev sahipliği yapan Ethereum ağının daha ölçeklenebilir ve güvenli olacağını savunuyor.


Bu yazı kaleme alınırken Ethereum Birleşmesi’nin kripto piyasasına etkisiyse sınırlı boyutlarda gerçekleşti. Beklentilerin üzerinde gelen ABD’nin Ağustos ayı tüketici fiyat endeksiyle hem hisse senedi hem de kripto piyasalarının kırmızı görünümü devam ediyor. Bitcoin bir hafta önce yakaladığı çıkışla 22 bin 500 dolar seviyesine kadar tırmanmıştı fakat olumsuz makroekonomik verilerle ibre tersine döndü. Son 24 saatte yatay bir seyir izleyen Bitcoin şu anda 20 bin 200 dolardan işlem görüyor.


Ethereum’da ise nispeten daha yeşil bir görünüm söz konusu. Ağına gelen yeni güncellemeyle tarihi bir günü geride bırakmaya hazırlanan Ethereum yüzde 1,35’lik artışla 1,653 dolardan işlem görüyorken, işlem hacmi bakımından büyük diğer kripto paralardan XRP yüzde 2,13 ve Cardano (ADA) da yüzde 1,71’lik değer kazandı.


Son 24 saatte en çok kazandıran kripto paraysa yüzde 18,6’lık değer artışıyla batık kripto kredi şirketi Celsius’un token’ı CEL olurken, Compound (COMP) yüzde 11,45, Fetch.ai (FET) yüzde 7,85, WazirX (WRX) yüzde 7,18 ve Ethereum Classic yüzde 6,27’lik artış kaydetti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk