Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Birçok Bored Ape NFT’si Likidite Olma Riski ile Karşı Karşıya

NFT borç verme platformu BendDAO tüm Bored Ape koleksiyonunun neredeyse yüzde 3’ünü teminat olarak almış durumda ve bu NFT’ler likiditasyon riski taşıyor.

20 Ağustos 2022 09:38

Güncellenme: 20 Ağustos 2022 12:39

Borç kaynak kullanılarak alınan onlarca Bored Ape Yacht Club NFT’si zorla satılma noktasına yaklaşmış durumda. Böyle bir olay başka satışları da tetikleyebilir. 


Bu sorun kullanıcıların NFT vererek ether alabildikleri uçtan uca borçlanma platformu BendDAO’dan kaynaklanıyor. Bu platformun müşterileri NFT’lerinin taban fiyatının yüzde 30-40’ı kadar veya NFT’nin minimum satış fiyatı üzerinden borç alabiliyor ve NFT’sini teminat olarak bırakıyor. 


Taban fiyatlar son birkaç ayda ciddi biçimde düştü. Öyle ki BendDAO’daki 272 Bored Ape NFT’sinin 45’inin teminat olarak yatırıldığı borçlar “tehlike bölgesine” yaklaştı ve NFT’lerin sayılma riski başladı. Diğer bir deyişle, 5,3 milyon dolarlık Bored Ape likiditasyon riski ile karşı karşıya.


BendDAO, NFT koleksiyonerleri arasında popüler bir platform yani bir satış olursa büyük bir dalga başlayabilir. BendDAO’da tutulan 272 Bored Ape tüm koleksiyonun yüzde 2,72’sine karşılık geliyor. 


Büyük bir toplu satış dalgası olması halinde, NFT sektörünün popülerliğinin patlama yaptığı son birkaç yılda ciddi gelişen NFT borç verme hizmetleri üzerinde de ciddi etkiler oluşturabilir. Ayrıca Bored Ape’ler en önemli koleksiyonlardan biri olarak kabul ediliyor. Yani burada yaşanacak bir çözülme sektörün geneline de yansıyabilir.


BendDAO yaptığı bir açıklamada, “NFT taban fiyatlarındaki kısa vadeli dalgalanmalar normal. Ana akım NFT’lere dair konsensüs bir günde temin edilmedi ve kısa zamanda da çökmeyecektir” diyordu. 

Likiditasyon riskiyle karşı karşıya olan Ape sahiplerinin çoğunluğu taban fiyatın 125 ETH olduğu dönemlerde satın alım yapanlardan oluşuyor. NFT sektöründeki durgunluk nedeniyle taban fiyatlar 70 ETH’a düşmüş durumda. Bored Ape’lerini teminat olarak kullanan koleksiyonerler NFT’leri siteden çekmek isterlerse borçlarını ve faizlerini ödemek durumundalar.


NFT ticaretinde ETH dolar karşısında dalgalandıkça taban fiyatları da değişiklik gösterecek. ETH geçen ay 1.000 dolardan 2.000 dolara tırmanırken BendDAO gibi yapıların kendi token’ları çok artış göstermedi. Bu da Bored Ape’lerin alındıkları fiyatın daha üstünde bir fiyat seviyesinden likidite edilmelerine neden olabilir.


Yüksek fiyatlı NFT’ler likidite olmaya başladıkça koleksiyonerler de düşük fiyatlardan alım yapamaya heveslendiler. BendDAO’da açık artırmadaki NFT’lere verilen teklifler taban fiyatının yüzde 5’i civarında olmak durumunda.

Franklin’in 60 Ape’i var

 

Franklin olarak bilinen bir koleksiyoner platformun önemli risk faktörlerinden biri haline geldi zira kendisi platformdan en fazla para alanlardan biri. Franklin’in 60 Bored Ape’i var ve 10.000 ETH (yaklaşık 17,5 milyon dolar) borç almış durumda. Franklin attığı tweet’te borçlarını ödemeye başladığını söylüyor.


Kripto dünyasındaki birçok hizmette olduğu gibi, Franklin’in durumu da “balinaların” küçük yatırımcılar üzerinde ne kadar etkili olabileceğini gösteriyor. Bu tür oyuncuların hamleleri herkesi riske sokabilir. Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eli Tan

Eli, CoinDesk için NFT'leri, oyunları ve metaverse'i kapsayan bir haber muhabiridir. St. Olaf Koleji'nden İngilizce derecesi ile mezun oldu. ETH, SOL, AVAX ve CoinDesk'in 1000 dolarlık açıklama eşiğinin üzerinde birkaç NFT'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk