Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bir Sonraki Bir Milyarı Kazanmak

Kripto dünyasında bir sonraki kullanıcı dalgasını şekillendirmenin yolu kapsayıcılıktan geçiyor.

8 Kasım 2023 11:59

Güncellenme: 8 Kasım 2023 12:02

Kripto görece kısa sayılabilecek bir zaman dilimi içerisinde muazzam bir yol kat etti ve kabul gördü. Ancak şimdi sıradaki bir milyar kullanıcıyı kazanmak var. Kriptonun yaygınlığının artırılması ve kabul görmesi noktasında kapsayıcılık çok önemli bir unsur olarak öne çıkıyor. Adaptasyonun hızlı ve etkin biçimde sağlanması yolunda ise kullanıcı deneyiminin kolay ve etkin kılınması kritik bir unsur. 


Binance BlockchainWeek İstanbul’da “Onboarding the Next Billion: Charting the Road Ahead” başlıklı panelde BlockchainIST Direktörü Bora Erdamar, Onfidio Chief Product Officer Yuelin Li, Trust Wallet CEO Eowyn Chen ve Binance Regional Director – Strategy & Operations Vishal Sacheendran yeni kullanıcıları sürece dahil etmenin kritik noktalarını konuştular. 


İşte bu keyifli sohbetten öne çıkan bazı önemli içgörüler:


Bora Erdamar - BlockchainIST Direktörü:


“Moderatörümüz size kaçınızın kriptoya ‘maruz kaldığını’ sordu, bunu tekrarlamayacağım ama cevabınızın üzerine düşünmenizi istiyorum. Sadece Bitcoin’de değil, kripto ekosisteminde kripto para üreten tüm blok zincirlerinde yüzde kaç söz sahibi olduğunuzu düşünün. Bu konu önemli çünkü insanlar teknik engellere takılı kalıyor. Her şeyde önce çoğu kişi bu teknolojiyi anlaması fazla zor veya çok teknik buluyor. Bu da talep olsa bile insanların sektöre atılmaktan çekindiği anlamına geliyor.”


“Teknolojiyi, inovasyonu, girişimciliği teşvik etme eğilimindeyiz ancak geçmişi göz ardı ediyoruz. 2008 sadece endüstriler için değil, insanlık için de bir dönüm noktası. Biz ise tekrar tekrar aynı tuzağa düşüp duruyoruz. Bence bunun iki sebebi var. Güce odaklanmak her zaman risk yaratır, finansal risk ise başka bir şeydir, buradaki sorun farkındalıktır. İkinci konu ise şeffaflık eksikliği. Bu yüzden finansal okuryazarlığı artırmak için öncelikle mevcut sistemlerde neler yaşandığına ve sürekli olarak maruz kaldığımız temel risklerin temeline odaklanmamız gerekiyor.”


Yuelin Li- Onfidio Chief Product Officer:


“Düzenlemeler hakkında çok konuşuyoruz ve eminim ki konuşmaya devam da edeceğiz. Ancak standart finans ekosisteminin bir parçası olmak, güven ve itibar oluşturmak için büyük adımlar atılıyor. Elbette tüm finansal düzenlemeler kusursuz değil, ancak en azından bir çaba var. Böylece tüketiciler de kendilerini güvende hissediyor.”


Eowyn Chen – Trust Wallet CEO:


“Bir sonraki milyar kullanıcıyı ileriye dönük erişilebilirlik ve benimseme olarak tanımlayabiliriz. Her yeni endüstride ve teknolojide bir erken benimseme aşaması vardır. Erken kullanıcılar genellikle ideolojik olarak yönlendirilen yeni şeylerde buldukları motivasyon ve ilhamla hareket ederler. Yeter ki insanlar yeni şeyler denemeye, çaba göstermeye ve zamanlarının bir kısmını anlamaya ayırsınlar.”


“Şu anda herkes oyun alanına atılmaya çalışıyor. Ancak mevcut oyuncular nasıl daha iyi kazanacaklarını, nasıl daha fazla kâr sağlayacaklarını umursuyor. Kullanıcılarıma ve topluluğuma daha iyi hizmeti nasıl sunabilirim konusu ise yalnızca ufak bir kısım tarafından sorgulanıyor. İşte tam da burası cesaret ve liderlik gerektiriyor. Maalesef sektörde bunu pek göremiyoruz.”


Daha Fazla Oku

    BBWİstanbul

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BNB Chain, 200 Bin Dolarlık DAU Teşvik Programını Başlatıyor

8 Aralık 2023 13:46

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk