Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bermuda Dijital Varlık Cenneti Olabilir mi?

Bermuda Başbakanı David Burt, dijital varlıkların gelecek olduğuna inanıyor ve ülkesinin Avrupa Birliği’ndeki gibi düzenlemelere takılmayacağını düşünüyor.

19 Haziran 2022 15:55

Güncellenme: 19 Haziran 2022 16:05

Yatırımcılar Terra’nın terraUSD’sinin (USDT) çöküşü nedeniyle stabil coin alırken ikinci kez düşünür oldu. ABD dolarına çıpalanmış olan bu algoritmik stabil coin’in iddia edildiği kadar stabil olmadığı görüldü ve yatırımcılar stabil coin’e yatırım yaptıklarında ellerinde avuçlarında olanı kaybedecekleri korkusuna kapıldılar.


Bermuda Başbakanı David Burt ise tam aksini düşünüyor. Burt, verdiği bir röportajda Terra konusunda konuşurken iyi düzenlemelerin önemine vurgu yaptı ve ülkesini güvenli, inovatif varlıklar için bir merkeze çevireceğini söyledi.


Burt, Consensus 2022 konferansında CoinDesk’e verdiği demeçte, terraUSD’nin dolara olan çıpasını yitirmesinin kendi yaklaşımlarını doğrulayan bir olay olduğunu belirtti. 


“Bermuda küresel stabil coin piyasasının bağlantı noktası olmak istiyor. Stabil coin’lerin regüle bir ortamda çıkarıldıkları, yatırımcıların ve vatandaşların kendini güvende hissettikleri bir ortam istiyoruz. Evet, stabil coin’ler mevcut ama regüle değiller.”


Bu Burt’ün ilk demeci değil. Başbakan Ekim 2020’de CoinDesk’in “Money Reimagined” podcastine katılmış ve bu konudaki hedeflerini açıklamıştı. Geçen hafta, Bermuda’da yerel bir bankaya ilk dijital varlık bankacılığı lisansının verildiği açıklandı. Bermuda merkezli Jewel Bank’a verilen bu lisans ülkede son 21 yılda verilen tek bankacılık lisansı. 


Bu bayağı uzun bir süre ancak Burt bu hamlenin ülkesinin bu konudaki kararlılığının ve kredibilitesinin göstergesi olduğunu söylüyor. Burt, ayrıca, Bermuda Bankacılık Kurumu’nun varlıkların korunması konusunda ev ödevini başarıyla yaptığına inanıyor. 


“Düzenleyici kurumumuz stabil coin’leri de kapsayan bu yeni dünyada riskleri doğru biçimde değerlendirme sorumluluğuna sahip. Bu biraz zaman alabilir zira oldukça kapsamlı bir süreçten geçiyoruz.


Jewel


Jewel, bir banka olarak faaliyet göstermesinin yanı sıra bu sonbaharda ABD Doları’na endeksli bir stabil coin de çıkarmayı planlıyor ve bu coin’in toptan ticarette kullanılmasını hedefliyor. Muhtemelen bunun ardından Bermuda Doları’na ve diğer para birimlerine çıpalanmış başka stabil coin’ler de gelecek. 


Burt, “Dijital varlıklar dünyamızın işleyişini kökünden değiştirecek. Bu varlıkların geleceğin ta kendisi olduğuna inanıyoruz ve Bermuda’yı inovasyonun merkezi haline getirmek istiyoruz” diyor.


Jewel’ın CEO’su da bu sürecin kolay olmayacağını söylüyor. Nick Lepetsos, bir banka tarafından çıkarılan ve rezerv olarak konumlandırılan bir varlığın Terra’nın algoritmik modelinden çok daha güçlü olacağını vurguluyor. 


Lepetsos, CoinDesk’e verdiği mülakatta Jewel’ın lisans alma sürecinde çok zorlu soruları cevaplaması gerektiğini aktardı. Şirketin uzmanlığının, varlık nedeninin ve sermaye yapısının didik didik incelendiğini söyleyen Lepetsos, “Yani Motorlu Taşıtlar Dairesi’ne gidip, başvuru formu doldurup, biraz sıra bekleyip ehliyet almaya benzemiyor” diyor.


Bir süredir önemli bir finans merkezi olarak görülen Bermuda aslında küçük bir ülke ve Jewel’ınki gibi iş modellerinin işe yaraması için ABD gibi büyük pazarlara erişim çok kritik. 


Vergi cenneti


Ancak Burt, düzenleyiciler tarafından önlerinin kesilmesinden korkmuyor gibi görünüyor.


Avrupa Birliği’ndeki kanun yapıcıların üzerinde tartıştığı MiCA çerçevesinde vergi cenneti olarak bilinen ve tanınan ülkelerdeki şirketlerin Birlik içerisinde faaliyet göstermesine izin verilmemesi teklif ediliyor. Geçtiğimiz Şubat ayında yeterince işbirliği ve bilgi paylaşımı yapmadığı için AB tarafından “gri listeye” alınmış olan Bermuda’nın dışlanması da olasılıklar arasında. 


Avrupa Komisyonu’nun bu tür planlarının küresel ticarete sekte vuracağı bu nedenle gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyenler de var. Ancak AB bir kara liste oluşturmaya karar verse dahi Burt bundan korkmuyormuş gibi görünüyor. 


“Eğer bu tür bir listeleme yapacaklarsa Bermuda listenin tepesinde yer alır. Ancak işe düzenlemeler olarak bakarsanız bu işi nasıl yapmamız gerektiğini ve nelerle karşılaşacağımızı çok iyi biliyoruz, yani korkacak hiçbir şeyimiz yok.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
İstihdam Verileri Açıklandı, ABD Haziran Ayında 206 Bin İşgücü Sağladı

5 Temmuz 2024 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk