Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

“Ayı Piyasası’nın Sona Erdiğine İlişkin Elimizde Kuvvetli Doneler Mevcut Değil”

Piyasa her ne kadar bugün ‘yeşil’ işaretler verse de para girişleri yeni bir ralli başlatacak düzeyde olmayabilir

18 Temmuz 2022 14:52

Güncellenme: 18 Temmuz 2022 16:39

Bitcoin ve Ethereum’un başını çektiği kripto paralardaki yükselişle birlikte piyasa toplam değeri yeniden 1 trilyon dolara yaklaşmış durumda. “Piyasaların uzun süredir Fed ve kripto paralara ilişkin sert regülasyon ve yasaklayıcı söylemleri belirsizlik olarak fiyatlarken, madenci satışlarının da etkili olması ile 20 bin dolar seviyesinin altında seyrediyorduk. Ancak belirsizlikler uzun süredir fiyatlanınca piyasa bir yerde aşağı sarkıtacak olumsuz haberi bulamadı” diye konuşan Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, ekliyor: “Ayı Piyasası’nın sona erdiğine ilişkin elimizde kuvvetli doneler mevcut değil. Örneğin para girişleri yeni bir ralli başlatacak düzeyde değil ve madenciler sert satışlarını sürdürüyor. Bitcoin’in 20 bin dolar seviyesinin altına gelmesi ile madenci maliyetleri hakkında çok yorumda bulunmuştuk.”


JP Morgan raporuna göre madenci maliyetleri yeni ve daha verimli donanımlarla yaklaşık 13 bin dolar seviyesine düşmüş durumda. Süllü, “Bu bir miktar piyasayı rahatlatırken, Celcius’un da AAVE ve MKR’dan olan borcunu kapaması yine batık riskini masadan kaldırdı. Tüm bunlara ek olarak Ripple eski kurucusu da her ay sattığı ve elinde kalan 2,2 milyar adet XRP’ye 2,8 milyar adet daha ekledi ve 5 milyar adet XRP’yi satmayacağını açıkladı” diye konuşuyor.


Piyasaların 27 Temmuz Fed kararı sonrası bir miktar daha rahatlayabileceğini söyleyen Süllü, “Özellikle bu dönemde Ethereum’un Bitcoin’e göre dominans kaynaklı daha avantajlı olduğunu düşünüyoruz. Haftalık bazda 18 puan daha iyi getiri sağlayan Ethereum bu açıdan proof of stake (PoS) güncellemesini yapacağı ve Ağustos ayındaki son testi ile birlikte getiri bazında Bitcoin üzerinde kalmaya devam edebilir” diyor.


Futurance & Fexobit Hazine ve Araştırma Müdürü Sercan Yıldırım ise hafta başı itibarıyla geçtiğimiz Cuma günü açıklanan makroekonomik verilerin piyasaya negatif etkisinin ardından Fed tarafından gelen güvercin açıklamalar piyasada pozitif etki yarattığını söylüyor: “Yatırımcıların biraz daha Bitcoin’e yönelim gerçekleştirmesi fiyatları yukarı çekti. Bitcoin 20 bin 500 dolar üzerinde bir destek oluşturmaya devam ediyor. Son 30 gün içinde borsalardan alınan Bitcoin miktarı ise 38 bin 262 olarak metriklerde önümüze çıkıyor.”


Ethereum’un 163 milyar dolarlık piyasa değerine yeniden ulaştığına dikkat çeken Yıldırım, hacim olarak en büyük ikinci kripto paranın 1200 dolar seviyesinde güçlü direnç noktasını destek almaya devam ettiğini söylüyor.


“Cardano (ADA) 0,45 direncini geçmeyi başarırken, Solana ise 40 dolar üzeri fiyatlanma göstererek bölgeyi destek noktasına çevirmeye çalışıyor” diye konuşan Yıldırım, ekliyor: “Konsolide altcoin artışlarıyla birlikte artış noktalarıyla kısa süreli yükseliş trendini görüyoruz.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
İstihdam Verileri Açıklandı, ABD Haziran Ayında 206 Bin İşgücü Sağladı

5 Temmuz 2024 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk