Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Ayı Piyasasında Kâr Elde Etmek İçin Dört Popüler Yöntem

Aşağı yönlü piyasa koşullarına rağmen sağlıklı kârlar elde edebilmek mümkün

15 Haziran 2022 14:16

Güncellenme: 8 Temmuz 2022 13:27

Bitcoin'in düşüşünün devam etmesiyle birlikte birçok yatırımcı, kripto para piyasasında ayı sezonunun dibine dair spekülasyonlara başladı. Bu nedenle, Ayı Piyasası’nın ne zaman dibe vuracağını tahmin etmek ve bu ortamda nasıl kâr elde edileceğini araştırmak son zamanların en popüler konuları haline geldi.


Bitcoin'in fiyatı 9 Haziran'da 30 bin dolar civarındaydı ve geçen yıl Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68 bin dolarla keskin bir tezat oluşturuyor. Bu sürede piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para biriminin değeri yüzde 57 düşüşle 563,33 milyar dolara geriledi.


Düşen varlık fiyatları nedeniyle Ayı Piyasası’nda kâr elde etmenin zor olduğuna dair yaygın bir inanç mevcut: Eğer meydana gelse bile fiyat artışları uzun sürmeyebilir, bu nedenle fiyat artışlarını kovalayan yatırımcılar genellikle tuzağa düşebilir.


Ancak aşağı yönlü piyasa koşullarına rağmen sağlıklı kârlar elde etmek oldukça mümkün. Ayrıca, zorlu piyasa koşullarında akıllıca işlem yapmayı öğrenmek, yatırımcıları uzun vadeli işlem becerilerine fayda sağlayacak bilgi ve becerilerle donatacaktır.


Futures ve opsiyon işlemleriyle kısa pozisyon açın

Ayı Piyasası, fiyatın sürekli olarak düştüğü bir piyasa anlamına gelmeyebilir. Bir varlığın gelecekte bir noktada düşeceğini düşünen yatırımcılar için, varlığı açığa satmak iyi bir seçenek olabilir. Kripto paraların genel finansta sağladığı ilgiyle birlikte, varlıklarla açığa satış yapabileceğiniz yer ve yolların sayısı da arttı.


Yatırımcıların gelecekte fiyatın düşeceğini tahmin etmesi durumunda, alım opsiyonu satmak veya satım opsiyonu satın almak da etkili birer yöntem. Böylece yatırımcılara ek riskten korunma ve arbitraj fırsatları sunarak alıcılara belirli bir tarihten önce veya belirli bir tarihte önceden belirlenmiş bir fiyattan bir varlık alma veya satma hakkı veriliyor. Yatırımcılar, dayanak varlığın gelecekteki fiyat hareketlerini, varlığın kendisinden çok daha düşük bir maliyetle gelir için spekülasyon yapmak veya mevcut pozisyonlarının maruz kaldığı riskten korunabiliyor.


Grid işlem

Ayı Piyasası’nda bile, piyasalar çoğu zaman yatay hareket eder. Bu nedenle, menzile bağlı bir piyasada düşükten alıp yüksekten satarken kayda değer kârlar elde edilebilir. Grid işlem botu, kullanıcıların belirli bir varlığın fiyatının üstünde ve altında belirli düzenli aralıklarla emir vermelerini, satın almalarını ve satmalarını sağlıyor. Parametreler ayarlandıktan sonra, sistem otomatik olarak belirlenen fiyat aralığında "düşük al" ve "yüksek sat" işlemlerini gerçekleştiriyor. Bu nedenle, piyasa fiyatlarını aktif olarak izlemeseler bile kullanıcıların kâr elde etmesi mümkün.


Sabit yatırma

Sürekli piyasa düşüşünün olduğu dönemlerde, yatırımcılara varlıklarını zararına satmak istememeleri durumunda genellikle fiyatta bir dönüm noktası beklemeleri tavsiye edilir. Bununla birlikte, bir yatırımcı Bitcoin, Ethereum ve USDT gibi yaygın kullanılan varlıklara sahipse, özellikle yatırımcı bu tür varlıkların uzun vadeli potansiyeline inanıyorsa, böyle bir hareket tavsiye edilmeyebilir. Geçtiğimiz süreçte de fonların boşta kalmasına izin vermemek adına yaygın kullanılan varlıklara yönelik bir dizi yüksek verimli finansal yönetim ürünü piyasadan büyük talep gördü.


Token airdrop’ları

Ayı Piyasası esnasında, dikkatsiz bir hareket büyük kayıplara yol açabilir. Proje tarafları ve merkezi borsalar tarafından sağlanan airdrop’lar, piyasa genelindeki kötü duruma biraz da olsa iyi gelebilir. Yatırımcıların düşük maliyetli listeleme fiyatlarıyla yüksek potansiyele sahip varlıkları satın almalarına olanak tanıyan bu tür araçlar, kaçırılmaması gereken fırsatlar.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk