Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Analiste Göre, Bitcoin Yıl Sonuna Kadar 45.000 Doları Bulabilir

Opsiyon piyasası pozisyonlandırması ve Fed'in uysal beklentileri, düşük direnç ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.

16 Kasım 2023 19:59

Güncellenme: 16 Kasım 2023 20:02

DeFi Research'den Markus Thielen'a göre Bitcoin, yıl sonuna kadar 45.000 dolar değilse bile 40.000 dolara ulaşabilir.


Thielen, opsiyon piyasası akışlarının ve uysal Fed beklentilerinin, kriptoparaları yıl sonuna doğru daha da yukarıya taşıyabileceğini açıkladı.


Kriptopara hizmet sağlayıcısı Matrixport'un baş analisti ve DeFi Research analitik portalının kurucusu olan Markus Thielen'a göre Bitcoin'in (BTC) boğa momentumu, yıl sonuna kadar devam edecek ve fiyatı 40.000 dolara kadar çıkaracak.


CoinDesk ile paylaştığı bir notta, "Bitcoin, yıl sonuna kadar 45.000 dolar olmasa bile 40.000 dolara ulaşabilir" diyen Thielen, opsiyon piyasası pozisyonlandırmasını ve uysal FED beklentilerini sürekli fiyat artışlarının katalizörleri olarak gösterdi. Kriptopara, bu yılın başından bu yana değerini iki katına çıkardı ve yalnızca son dört haftada %40 oranında arttı. 


Son boğa eylemi, alım opsiyonları veya türevlere olan talebi artırdı, bu da alıcıların ileride, belirlenen bir fiyatla kriptoparayı satın alma hakkına sahip olmasını sağlıyor.


Thielen'a göre, artan boğa bahisleri talebi, genellikle her zaman müşteri işlemlerinin karşı tarafında olan, çoğunlukla piyasa yapıcıları olarak bilinen bazı piyasa katılımcılarını, kriptopara biriminde devam eden yükselişe karşı açıkta bıraktı. Bu kuruluşlar muhtemelen BTC alacak ve fiyatlar yükseldikçe kendilerini hedge edecek, bu da kripto paranın etrafındaki boğa baskılarını arttırmış olacak. 


"24 Kasım ve 29 Aralık'ta 3.7 milyar dolar ve 5.4 milyar dolar pozisyonla iki devasa opsiyon kontratının sona erme tarihi söz konusu. Call opsiyonlarında, put opsiyonlarına göre %85 daha fazla açık pozisyon bulunmakta ve 40.000 dolar fiyatı en yüksek açık faize sahip. 40.000 dolar seviyesine yaklaştıkça, insanların kendilerini hedge etmek için daha fazla bitcoin almaları gerekecek," diye belirtti Thielen.


"Bu 40.000 dolar seviyesine fiyatları itmek için geniş bir ilgi olacak. Bu seviyeye ulaşma olasılığımız yüksek" diye ekledi Thielen. Haber yazıldığı sırada, Bitcoin 37.445 dolar seviyesinde işlem görmekteydi.


Boğa senaryosunu destekleyen başka bir faktör ise gerileyen ABD enflasyon oranı ve Fed tarafından faiz indirimi veya likidite rahatlaması umutlarıdır.


FED, enflasyonu dizginlemek amacıyla Mayıs 2023'e kadar 14 ayda 525 baz puan faiz artırdı. FED'in hızlı likidite sıkılaştırması, riskli varlıklara yatırım yapmaktan kaçınma eğilimini teşvik etti ve geçen yılki kripto çöküşünün kısmen sorumlusuydu.


Ancak enflasyon oranı, geçen yıl haziranda yüzde 9.1'e kadar yükselmiş olsa da, son aylarda belirgin bir şekilde yavaşladı. Salı günü açıklanan veriler, ABD TÜFE'nin Eylül ayındaki %3.7'lik artışın ardından Ekim ayına kadar geçen 12 ayda %3.2 arttığını gösterdi. 


UBS'ye göre, yavaşlayan enflasyon, FED'in mevcut %5.25 ila %5.5 faiz aralığından %2.75'e kadar indirebileceği anlamına geliyor. FED fonları vadeli işlemlerine göre, piyasalar 2024 yılının sonuna kadar faiz indirimlerinin 90 baz puanını fiyatlamış durumda. 


"ABD'nin enflasyon başlığı TÜFE şu anda %3.2 iken faiz oranları %5.25'te - Eğer enflasyon modelimiz güncelse, mevcut %2'lik bu fark %3.0 bile olabilir- bu yüzden önümüzdeki yıl 200 baz puanlık faiz indirimi bekleyebiliriz. Bu da boğa bir durum," diye belirtti Thielen. 


Thielen, enflasyonun, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) tarafından ölçüldüğü şekliyle, 2024 yılında Fed'in %2 hedefinin altına düşmesini bekliyor. 


Son olarak, spot ETF (Borsa Yatırım Fonu) iyimserliğinin fiyat artışlarını desteklemeye devam edebileceği belirtiliyor. Bloomberg analistlerine göre, SEC'nin 10 Ocak'a kadar bir veya daha fazla spot ETF'yi onaylama olasılığı %90.Daha Fazla Oku

    BitcoinAnalizPiyasa Tahmini

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk