Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Altcoin’ler Düşerken Bitcoin Fonlarına Para Girişi Oluyor

CoinShares’ın raporuna göre BTC yöneten fonlara geçen hafta 126 milyon dolarlık bir giriş gerçekleşti. Bu diğer tüm dijital varlıklara giren paranın toplamından daha fazla bir hacim.

7 Haziran 2022 07:19

Güncellenme: 7 Haziran 2022 09:07

Kripto piyasalarında belirsizlik devam ederken Bitcoin (BTC) fonlarına üst üste iki haftadır para girişi gerçekleşiyor ve bu fonlar diğer tüm dijital varlıklardan daha fazla ilgi görüyor.


Dijital varlıklara fon sağlayan CoinShares’in son raporuna göre 3 Haziran’da biten hafta içerisinde bitcoin odaklı yatırım fonlarına 125,9 milyon dolarlık net giriş gerçekleşti. Bu yılın başından itibaren net girişiler 506 milyon doları buldu. Toplamda kripto fonları 100 milyon dolar civarında bir net giriş yaşadı. Yani bitcoin’e giren yeni para altcoin’lere veya bitcoin dışı varlıklara dayalı fonlardan çıkışı da kompanse etmiş durumda.


CoinShares’de araştırma yöneticisi James Butterfill, “Bu performans yatırımcıların göreceli olarak güvenli gördükleri bitcoin’e yönelmelerinin işareti” diyor. 


Finansal piyasalar, uzun sürecek gibi görünen yüksek enflasyon, dünyanın dört bir yanında merkez bankalarının faiz artırımları ve artan resesyon korkuları etrafında şekillenirken yatırımcılar da aralarında kripto paraların da olduğu riskli varlıklardan kaçınıyorlar. Dijital varlıklara yatırım yapanlar en uzun süredir var olan para birimlerinden olan bitcoin’i diğer token’lara göre daha az riskli addediyor. Bitcoin’in dominansı yani sektörün toplam değeri içerisindeki payı bu yıl daha yükseğe tırmandı. 


BTC geçen hafta 29.000-32.000 dolar arasında işlem gördü. Bu yazı hazırlanırken 31.259 dolardan el değiştiriyordu.


Ethereum fonları negatifte devam ediyor ve dokuz haftadır üst üste para çıkışlarına sahne oluyor. Yatırımcılar ikinci en popüler para olan ether (ETH) odaklı fonlardan 32 milyon dolar çektiler. Yılın başından beri 357 milyon dolarlık bir çıkış görülüyor. 


Bitcoin’de short pozisyon alan yani fiyatın düşmesinden gelir elde etmeyi amaçlayan fonlardan da 1,3 milyon dolarlık çıkış söz konusu. 


Birden fazla kripto parayı yöneten çoklu varlık fonlarına 4,3 milyon dolarlık giriş söz konusu ve yılın başından beri girişler 201 milyon doları buluyor. Bu tablo yatırımcının çeşitlendirme istediğinin de göstergesi.


Bitcoin veya ether dışında kripto paralara odaklı fonlarda ise büyük bir hareket görülmüyor. Solana (SOL) ve XRP odaklı fonlara küçük girişler (0,2 milyon ve 0,1 milyon) söz konusu.


Akışların bölgesel dağılımına bakıldığında en fazla girişin 88 milyon dolarla Amerika kıtasında olduğu görülüyor. Avrupa’da listelenen fonlara geçen hafta 11 milyon giriş olurken raporda Avrupalı yatırımcılar bu yıl ayı piyasasına yakın” deniliyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Michael Saylor, D.C. Gelir Vergisi Davasında 40 Milyon Dolarlık Anlaşmayı Kabul Etti

3 Haziran 2024 19:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk