Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ABD’nin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası İkinci Çeyrekte Daralırken, Resesyon Tartışmaları Alevleniyor

Yaygın kullanılan teknik anlamıyla gayri safi yurt içi hasılada iki çeyrek üst üste küçülmek ekonominin resesyonda olduğu anlamına geliyor

28 Temmuz 2022 17:32

Güncellenme: 28 Temmuz 2022 20:13

Gayri safi yurt içi hasılası (GSYH) ikinci çeyrekte yıllık yüzde 0,9 oranında daralan ABD ekonomisi iki çeyrek üst üste küçülerek ekonomide daralma sinyali veriyor.


Perşembe günü yapılan tahminler ekonomide yüzde 0,5’lik daralma işaret ederken bu, yüzde 1 ya da üstü geleceği “söylentiler” kaynaklı beklentilerden görece daha iyiydi. Atlanta Merkez Bankası’nın GDPNOW adındaki ekonomik tahmin modeli ikinci çeyrekte yüzde 1,2’lik negatif büyüme bekliyordu.


ABD Merkez Bankası’ndan ekonomik gerileme sinyali geldikten 18 saat içinde hızla yükselen Bitcoin (BTC) GSYH verileri açıklandıktan sonra 200 dolar değer kaybetti ve şu anda 22 bin 800 dolardan işlem görüyor.


Bugünkü GSYH raporunda negatif gelen ekonomik büyümenin asıl kaynağı olarak “özel stok yatırımında, sabit konut yatırımında, federal hükümet harcamalarında, eyalet ve yerel yönetimler harcamalarında ve konut dışı sabit yatırımlardaki düşüşün kısmen de olsa artan ihracat ve kişisel tüketim harcamalarıyla dengelendiği” ifadeleri yer alıyor.


Bugün açıklanan rakamlar, ilk çeyrekte gelen beklenmedik ekonomik aktivitede yüzde 1,6’lık daralmayla geçtiğimiz üç aydır yaşanan resesyon endişelerinin ardından geldi.


Yine de iş gücü piyasasına eklenen 372 bin işin güçlü ekonomi sinyalini verdiğini düşünen birçok ekonomist hatta Çarşamba günkü basın toplantısında Fed Başkanı Jerome Powell’ın kendisi bile resesyon kelimesini kullanmaktan imtina ediyor.


Çarşamba günkü basın toplantısında “ABD’nin şu anda resesyonda olduğunu düşünmüyorum ve bunun nedeni de ekonominin birçok alanında oldukça iyi performans göstermesi” diye konuşan Powell, ekliyor: “İlk gelen GDP raporlarına ihtiyatla yaklaşmak gerek.”


Merkez bankacılarının Çarşamba günü faizleri 0.75 baz puan artırması ekonomiyi yavaşlatmak ve geçtiğimiz 40 yılın en yüksek enflasyon oranını dizginleme çabalarının bir göstergesi. Trader’lar güvercin bir para politikası izleyeceğini söyleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin açıklamasına reaksiyon gösterdi ve hemen ardından piyasalarda yükseliş yaşandı.


Bitcoin son altı haftada tek günde yaşadığı en büyük yükselişi gördü ve Çarşamba günü yüzde 8 artarak 23 bin 416 dolara çıktı. Ethereum da neredeyse yüzde 12 değer kazanarak, 1600 dolar bandının biraz üstünde işlem gördü.


Ekonomi her ne kadar şu anda resesyon içerisinde olmasa da faiz oranlarını üst üste dört defa artırmak bu yola sürükleyebilir ve Powell da resesyonun “bir olasılık” olabileceğini defalarca söyledi.


Stock Think Thank’te ortak portföy yöneticisi ve Path Trading Partners’da baş stratejistlik görevini üstlenen Bob Iaccino, “Fed ‘ekonomiyi resesyona çekmeye çalışıyoruz ama benim görüşüme göre fiyatları sadece bu yöntemle düşürebiliriz’ diyemez” diye konuşuyor.


Iaccino, “Rusya üzerinde hiçbir güçleri yok ve bu da enflasyon sorununun bir parçası. Tedarik zinciri yönetiminde de güçleri yok ve bu da enflasyon sorununun bir parçası. Şu anda deneyebilecekleri ve yapacakları tek şey ekonomik talebi yavaşlatmak” diyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Helene Braun

Helene, CoinDesk'te ABD piyasa muhabiridir. Çalışma alanları, ABD ekonomisi, Fed ve bitcoin'i kapsar. New York Üniversitesi işletme ve ekonomi raporlama programından yeni mezun oldu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 71 Bin Dolar Civarında İşlem Görüyor

6 Haziran 2024 19:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk