Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ABD’nin Ağustos Enflasyonu Beklentilerin Üzerinde Geldi, Bitcoin Yüzde 6 Değer Kaybetti

Trader’ların daha yakından takip ettiği çekirdek enflasyonsa Temmuz ayına kıyasla yüzde 0,6’lık artış kaydetti

13 Eylül 2022 18:38

Güncellenme: 13 Eylül 2022 23:06

ABD’de enflasyon Ağustos ayında geriledi ancak ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde gelen enflasyon verisi, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımındaki agresif duruşunu devam ettireceğinin bir göstergesi.


ABD tüketici fiyat endeksi Temmuz ayındaki yüzde 8,5’lik artışa kıyasla hafif gerileme kaydederek bir önceki yılın Ağustos ayına göre yüzde 8,3 arttı. Bu, beklentilerin üzerinde gelen bir sonuç zira FactSet’teki ekonomistlerin enflasyon tahmini yüzde 8,1’di.


Enflasyon aylık bazda ise Temmuz’a kıyasla yüzde 0,1’lik artış gösterdi.


Enflasyona dair olumlu sinyallerin gelmesiyle geçtiğimiz hafta sonu yüzde 15 değer kazanan Bitcoin (BTC), bugün açıklanan tüketici fiyat endeksinin ardından yüzde 6’lık düşüş kaydetti. Blok zincirindeki yazılım güncellemesinin bu hafta içerisinde gerçekleşmesi beklenen ve Birleşme’yle fiyatlanan Ethereum ise bu haberin ardından yüzde 7 değer kaybetti.


Volatil bir seyir izleyen gıda ve enerji fiyatlarının hesaplanmadığı çekirdek tüketici fiyat endeksiyse Temmuz ayına kıyasla yüzde 0,6’lık artış gösterdi.

Enflasyonun ana tetikleyicilerinden enerji, yakıt ve havayolu bilet ücretlerindeki düşüşün etkisiyle bugünkü enflasyon verisinin daha düşük gelmesi bekleniyordu. Ancak diğer sektörlerdeki fiyat artışlarıyla toplam enflasyon yüksek seyrini sürdürdü. Örneğin, sağlık sigortası enflasyonu yüzde 24,3’lük sıçrama kaydederek şu ana kadarki en büyük yükselişini yaşadı. Gıdada yüzde 13,5, kirada yüzde 15,8 ve hizmet sektöründe de yüzde 15,8’lik yaşanan artışlar bu ayki enflasyonun lokomotifiydi.


Fitch Ratings’in kıdemli ekonomisti Brian Coulton, “Buradaki en büyük endişe, kira enflasyonundaki artışla bu seyrin devam edecek olması” diye konuşuyor.

Bugünkü açıklanan enflasyon verileri, Fed’in gelecek hafta yapacağı toplantıda Federal Açık Piyasa Komitesi üyelerinin 75 baz puanlık faiz artırımına başvuracağına dair bir işaret olabilir.


Artan iş gücü maliyetleriyle yavaşlamaya başlayan fakat halen sağlam bir görünüm sergileyen ABD istihdam piyasasının mevcut durumu, Fed’in politikalarının etkisini gösterdiğinin bir işareti. Ancak sağlam bir iş gücü piyasası ve yüksek enflasyon, bankanın agresif tutumunu durdurması için yeterli değil. Bunun yanı sıra Fed yetkilileri geçtiğimiz haftalarda yaptıkları birçok açıklamada enflasyonu yenmek için kararlı bir duruş sergileyeceklerine dair vurgu yapmışlardı.


Küresel kurumsal varlık yönetim şirketi LGIM America’nın kıdemli stratejisti Anthony Woodside, Fed Başkanı Jerome Powell’a atıfta bulunarak “Açıklanan enflasyon verileri Başkan Powell’ın basın toplantısının ne derece şahin bir tutum sergileyeceğinin göstergesi olabilir” diyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Helene Braun

Helene, CoinDesk'te ABD piyasa muhabiridir. Çalışma alanları, ABD ekonomisi, Fed ve bitcoin'i kapsar. New York Üniversitesi işletme ve ekonomi raporlama programından yeni mezun oldu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk