Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ABD’de Tarım Dışı İstihdam Verileri Beklentinin Üzerinde Geldi

Aralık ayında 223 bin kişilik istihdam artışı kaydedildi, işsizlik ise yüzde 3,5’a düştü

6 Ocak 2023 17:27

Güncellenme: 6 Ocak 2023 17:30

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu’nun yayımladığı tarım dışı istihdam verilerine göre Aralık ayındaki istihdam artışı 223 bin kişi olarak gerçekleşti. Bu sayı Kasım ayındaki 256 binlik çalışan sayısının altında ancak ekonomistlerin 200 bin tahmininin üzerinde. İşsizlik ise yüzde 3,7’lik beklentinin altında, yüzde 3,5 olarak açıklandı.


Veriler açıklandıktan itibaren Bitcoin’in fiyatı 16 bin 750 bin seviyesindeydi. Her ne kadar istihdam verileri beklentilerin üzerinde gelmiş olsa da istihdam artışında düşüş trendine girildiği açık. 2022’nin ilk yarısında istihdam artışı 300 binin biraz üzerindeydi ve Aralık’taki 223 binlik artış, Nisan 2021’den beri en düşük seviyeye tekabül ediyor.


Buna ek olarak, maaşlar ayrıntılı olarak incelendiğinde ortaya çıkan sonuç beklentilere kıyasla daha ılıman. Saatlik ortalama ücretler Aralık ayında yüzde 0,30’luk artış gösterirken, bir önceki ay bu oran yüzde 0,4’tü ve beklentiler de keza yüzde 0,4’tü. Yıllık bazdaysa saatlik ortalama ücretler yüzde 4,6’yla bir önceki ayın yüzde 4,8’lik artışının gerisinde kalırken, yüzde 5’lik beklentiyi de ıskaladı.


İmalat sanayindeki süregelen zayıflığı gösteren bu haftadaki veriler göz önüne alındığında ABD Merkez Bankası’nın 2022’de başladığı faiz artırımı dalgasının ekonomi üzerinde yavaşlatıcı bir etkisi olduğunu söylemek mümkün.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Stephen Alpher

Stephen, CoinDesk'in Amerika Kıtası ortak bölge haber şefidir. Daha önce Seeking Alpha'da yönetici editör olarak görev yaptı. Washington, D.C. banliyösünde yaşayan Stephen, Pennsylvania Üniversitesi'ndeki Wharton School'da finans bölümünde okudu. CoinDesk'in 1.000 dolarlık beyaz eşiğinin üzerinde BTC ve ETH'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
GT Protocol, Türk Topluluğuna Özel İftar Etkinliğinde Buluştu

8 Nisan 2024 21:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk