Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

ABD Tüketici Fiyat Endeksi Beklentilerin Altında Geldi, Bitcoin Nefes Aldı

Yıllık tüketici fiyat endeksinin yüzde 7,7 gelmesiyle hisse senedi piyasaları fırladı, Bitcoin’de ise FTX çöküşünün ardından ufak da olsa bir ralli söz konusu

10 Kasım 2022 18:26

Güncellenme: 10 Kasım 2022 18:31

ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ekim ayında yüzde 0,4 artarak yüzde 0,6’lık beklentinin altında yükseldi. Yıllık enflasyon da yüzde 8’lik beklentinin altında kalarak yüzde 7,7’ye düşerken, Eylül ayına kıyasla da yüzde 8,2 geriledi.


Kripto para borsası FTX’in çöküşünün ardından son iki yılın en düşük seviyesine 15 bin 554 dolara kadar gerileyen Bitcoin’in (BTC) fiyatıysa TÜFE açıklandıktan sonra hızla toparlandı. Bu yazı kaleme alınırken BTC'nin fiyatı17 bin 798 dolardan işlem görüyordu.


Gıda ve enerji fiyatlarının muaf tutulduğu çekirdek tüketici fiyat endeksiyse Ekim ayında yüzde 0,3 artış göstererek yüzde 0,5’lik beklentinin altında gerçekleşirken, Eylül ayına kıyasla yüzde 0,6 gerileme kaydetti. Çekirdek TÜFE yıllık bazda yüzde 6,3 artarken, yüzde 6,5’lik beklentinin altında kaldı ve Eylül ayına kıyasla da yüzde 6,6 düştü.


Kasım ayının tüketici fiyat endeksi, 14 ve 15 Aralık tarihlerinde toplanacak ABD Merkez Bankası’nın yılın son Federal Açık Piyasa Komitesi öncesinde kritik önemde olacak. Komite’nin 2022’de yedinci defa faiz artıracağına kesin gözüyle bakılıyor.


Bitcoin'le pozitif korelasyonu dikkat çeken Nasdaq yüzde 5,7 yükseldi


TÜFE verileri açıklandıktan sonra Bitcoin her ne kadar ufak da olsa bir ralli yapsa da hisse senedi piyasalarında ABD Merkez Bankası’nın enflasyonu dizginleme çabalarının sonuç verdiğine ve yakın zamanda faiz artırımı döngüsünün sona ereceğine dair beklentinin oluştu. Nasdaq yüzde 5,7’lik, S&P 500 endeksi yüzde 4,17’lik ve Dow Jones endeksiyse yüzde 2,69’luk artış kaydetti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Helene Braun

Helene, CoinDesk'te ABD piyasa muhabiridir. Çalışma alanları, ABD ekonomisi, Fed ve bitcoin'i kapsar. New York Üniversitesi işletme ve ekonomi raporlama programından yeni mezun oldu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk