Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ABD TÜFE Mayıs Ayında Yatay Seyretti, BTC Yeniden Yükselişte

Enflasyon verileri, son zamanlarda baskı altında olan dijital varlık fiyatları için olumlu bir ortam yarattı.

12 Haziran 2024 17:50

Güncellenme: 12 Haziran 2024 19:25

ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayıs ayında yatay seyretti ve ekonomistlerin tahminlerini aştı.


Yıllık bazda TÜFE, analist tahminlerine ve bir önceki ayın %3,4'lük okumasına kıyasla %3,3 arttı.


Gıda ve enerji maliyetlerini hariç tutan çekirdek TÜFE, mayıs ayında %0,2 artarak %0,3'lük artış tahminlerini geride bıraktı. Yıllık bazda çekirdek TÜFE %3,4 arttı, beklentiler %3,5 olarak belirlenmişti.


Bitcoin (BTC), son 24 saatte yaklaşık yüzde 4 artarak 69.400 dolara sıçradı.


Federal Rezerv'in faiz oranlarını yükseltmesiyle 2022 ve 2023'te enflasyon okumaları hızla düştükten sonra, eğilim önceki aylarda politika yapıcıların %2 hedefinden daha yüksek seviyelerde kaldı ve piyasa katılımcılarının faiz indirimi beklentilerini boşa çıkardı.


CME FedWatch Tool'a göre, bu yılın başlarında trader'lar aralık ayı sonuna kadar 2024'te beş veya altı adet 25 baz puanlık (bps) indirim bekliyorlardı.


Araştırma platformu K33 Research, bu haftanın başlarında yayımladığı raporda, kripto fiyatlarının son zamanlarda ABD ekonomik verilerine karşı "oldukça hassas" olduğunu belirtti. Son zamanlardaki yüksek enflasyon rakamları ve bunun sonucunda azalan faiz indirimi umutları, bitcoin'in mart ayında 73.000 doların üzerindeki tüm zamanların en yüksek fiyatlarından 57.000 doların altına düşmesine neden oldu. Yatırımcılar, sıkı para politikasının gevşetilmesiyle birlikte rekor fiyatlara götürecek olan kripto rallisinin gerçekleşebileceğini düşünüyor.


ABD’deki beklentilerin aksine, küresel olarak birçok önemli merkez bankası, Avrupa Merkez Bankası ve Kanada Merkez Bankası’nın geçen hafta faiz oranlarını düşürmesiyle birlikte gösterge faiz oranlarını düşürmeye başladı. Bu da ABD doları endeksinin (DXY) bir ayın en yüksek seviyesine çıkmasına yardımcı oldu.


Yatırımcılar, Fed'in bugün ilerleyen saatlerde Federal Piyasa Açık Komitesi üyelerinin faiz oranına ilişkin "noktasal grafiğini" de merakla bekliyor.


Daha Fazla Oku

    TÜFEEnflasyonFaiz

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ABD Teknoloji Bozgunu Bitcoin’i 64 Bin Dolara Geri Çekti

25 Temmuz 2024 14:46

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk